יום חמישי, 23 ביולי 2015

דאע"ש נגד טורקיה


ארגון דאע"ש מאותת לטורקיה כי ביכולתו לפגוע בה בטרור וכי אין לה חסינות.
טורקיה מצדה הודיעה כי היא נחושה לסגור את גבולה עם סוריה ולהצר את צעדי דאע"ש.

 

 

טורקיה של ארדואן חטפה ב-20 ביולי סטירת לחי מצלצלת מארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) באמצעות פיגוע התאבדות שעשה  בעיירה סורוג' הקרובה לגבול עם סוריה, בפיגוע נהרגו 30 בני אדם ויותר ממאה נפצעו.

הפיגוע היה מכוון אומנם, כנגד קבוצה של כ300 צעירים כורדים שהתכוונו לצאת לסוריה כדי להשתתף בעבודות השיקום של העעירה קובאני הסמוכה, אך הוא אירע על אדמה טורקית וארגון דאע"ש הפר למעשה את הריבונות של טורקיה בכך שעשה את הפיגוע על אדמתה.

טורקיה אפשרה בשנים האחרונות לאלפי לוחמים מוסלמים וזרים להיכנס דרך גבולותיה לסוריה כדי להצטרף לדאע"ש ולא מנעה מעבר כסף ונשק משטחה לבסיסי דאע"ש בסוריה.

ארגון דאע"ש נמנע מלקחת אחריות על הפיגוע אך ראש ממשלת טורקיה אחמט דאוטולו הודיע כי ארגון "המדינה האסלאמית" הוא העומד מאחורי הפיגוע.

עד כה, טורקיה נקטה מדיניות זהירה כלפי דאע"ש וניסתה לשמור על מעין "נייטרליות" ביחס לארגון למרות שרשמית היא הצטרפה לקואליציה המערבית נגד דאע"ש ואפשרה למטוסי הקואליציה להשתמש בבסיסה האווירי אונג'יליק.

טורקיה הייתה בטוחה שהמדיניות הזו תצליח להרחיק ממנה את גלי הטרור של דאע"ש, שהצליחו לפרק את סוריה ועיראק, והיא תוכל לשמור על שלמותה הגיאוגרפית למרות הבעיות בהרכבה העדתי והאתני והדרישה של המיעוט הכורדי לעצמאות.

אולם, הפיגוע של דאע"ש שב והוכיח כי לשום מדינה אין חסינות מפניו, גם אם מדובר במדינה שעד לא מזמן, המפלגה השלטת בה הייתה מפלגה אסלאמית, מפלגת "הצדק והפיתוח", שהיא חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" העולמית.

ארגון דאע"ש נלחם אפילו בארגונים אסלאמיים קיצונייים אחרים כמו אל-קאעדה ו "ג'בהת אלנוצרה" (השלוחה הסורית של אל-קאעדה) ואין לו שום בעיה להילחם בתנועת "האחים המוסלמים" כדי להשיג את מטרותיו.

לא מן הנמנע שהפיגוע בעיירה סורוג' מהווה נקודת תפנית ביחסים בין ארגון "המדינה האסלאמית" לבין טורקיה.

טורקיה החריפה באחרונה את הצעדים הביטחוניים על גבולה עם סוריה ועצרה עד כה כאלף חשודים בסיוע ובקשר לארגון "המדינה אסלאמית", כנראה בגלל לחץ של מדינות המערב, הצעדים הצבאים הטורקים לאורך הגבול עם סוריה נעשו גם כהכנה אפשרית לכך שטורקיה תאלץ להיכנס לשטחה של סוריה כדי למנוע הקמתה של מדינה כורדית קטנה בצפון סוריה.

האם ארגון דאע"ש ביקש לשלוח באמצעות הפיגוע בסורוג' אזהרה להנהגה הטורקית?

ייתכן מאד שכן, בכל מקרה לטורקיה אין כרגע כוונה, על פי הצהרות בכיריה, לסגת בה מהפעילות הצבאית המוגברת בגבול עם סוריה, ראש ממשלת טורקיה דאוטולו הודיע ב-20 ביולי כי "טורקיה תגביר את הצעדים הביטחוניים לאורך הגבול עם סוריה".

טורקיה תצטרך לשקול היטב את מדיניותה כלפי דאע"ש, לסגירה כמעט הרמטית של הגבול עם סוריה יש השלכות על מצבו של דאע"ש וטורקיה יכולה ל "ייבש" את מקורות המימון וההתחמשות של הארגון בסוריה ולעצור את זרם המתנדבים אל שורותיו.

כוונותיו של ארגון דאע"ש כלפי טורקיה אינן ברורות מכיון שכאמור הוא נמנע מלקחת אחריות על הפיגוע, נצטרך להמתין ולראות כיצד יתפתחו הדברים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר