יום שלישי, 21 ביולי 2015

סעודיה בסכנה כפולה


סעודיה חשפה תשתית גדולה של דאע"ש שתכננה לעשות שורה של פיגועים בממלכה.
מלך סעודיה מנסה ליצור בריתות חדשות  נוכח האיומים הגוברים מצד איראן ודאע"ש על סעודיה.

 

שתי סכנות גדולות מאיימות כיום על היציבות במזרח התיכון, האחת התפשטותה של איראן השיעית שצפוייה להתגבר בעקבות חתימתה על הסכם הגרעין, והשניה התפשטות ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) המתחזק בעיקר נוכח הרפיסות של המערב אשר הקים קואליציה נגדו המסתפקת בהפצצות אוויריות חסרות תועלת ממשית על יעדי הארגון.

שתי הסכנות האלה מאיימות, בראש ובראשונה, על סעודיה המנהיגה את מדינות המפרץ ועומדת בראש הקואליציה נגד התפשטות איראן בתימן.

סעודיה מודאגת מאוד מחתימת הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר נפגש בסוף השבוע שעבר בוושינגטון עם הנשיא אובאמה והביע את חששות הממלכה מהתחזקות כוחה של איראן אולם ספק רב אם הנשיא האמריקני הצליח להפיג את החששות הסעודים.

במקביל למאמצי איראן להשתלט על תימן, שהיא החצר האחורית של סעודיה, באמצעות המורדים החות'ים(השיעים), היא מנסה גם להתסיס את המיעוט השיעי בדרום סעודיה.

אולם הדבר שמדאיג באופן מיידי את הסעודים הוא הניסיונות הבלתי פוסקים של ארגון דאע"ש לערער את היציבות הפנימית בסעודיה.

ב-17 ביולי ביצע מחבל פיגוע התאבדות במחסום סמוך לתחנת משטרה בריאד באמצעות רכב ממולכד שבו נהג, בפיגוע נפצעו שני שוטרים סעודים.

את האחריות לפיגוע לקח ארגון בשם "וויליאת נג'ד" המזוהה עם דאע"ש.

הפיגוע הזה מצטרף לשורה של פיגועי התאבדות שביצע ארגון דאע"ש במסגדים שיעים בסעודיה בחודשים מאי-יוני השנה בניסיון להתסיס את המיעוט השיעי נגד השלטון המרכזי הסוני.

משרד הפנים הסעודי פרסם בסוף השבוע שעבר נתונים מדאיגים על עומק החדירה של ארגון דאע"ש לממלכה.

הוא הודיע כי כוחות הביטחון של סעודיה עצרו 431 פעילים של דאע"ש, רובם סעודים, שתכננו להתסיס את המיעוט השיעי ולפוצץ 7 מסגדים במקומות שונים בסעודיה.

על פי הודעת משרד הפנים הסעודי, הרשת של דאע"ש שנחשפה כללה ארבע חוליות טרור שהיו בה גם פעילים זרים מתימן, מצרים, סוריה, ירדן, אלג'יריה, בחריין, ניגריה וצ'אד הופעלה מסוריה ומפקדיה השתמשו ב-40 נשים וילדים כדי לנסות ולבצע את זממם.

בין היתר היא הייתה אחראית לפיצוצים שהיו במסגדים השיעים לפני כחודשיים.

הגנרל באסם עטיה ממשרד הפנים הסעודי הודיע במסע"ת ב-18 ביולי כי "ארגון דאע"ש הפך למליציות שמנהלות מלחמה בפועל לטובת מדינות שהציבו להן כמטרה את סעודיה".

 

סעודיה מנסה להקים בריתות חדשות

 

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז מודע היטב לסכנות האורבות לממלכה ולאחר שהגיעה למסקנה שממשל אובאמה בגד בו הוא מנסה ליצור בריתות חדשות שיגנו על האינטרסים של סעודיה.

עד כה ניתן להצביע על שלושה מהלכים חדשים של המלך הסעודי:

 

התקרבות לרוסיה וצרפת: מלך סעודיה שיגר את בנו, שר ההגנה מחמד בן סלמאן, לביקור ברוסיה במהלכו הוא נפגש עם הנשיא פוטין וסיכם על רכישת 18 כורים גרעינים ועסקות נשק, שר הגנה הסעודי ביקר אח"כ בצרפת וגם שם סיכם על עסקות נשק נוספות. בכך ביקש המלך סלמאן לאותת לנשיא אובאמה כי בפניה של סעודיה עומדות אופציות נוספות לשיתוף פעולה ביטחוני.

 

התקרבות לתנועת חמאס: מלך סעודיה מנסה לחזק את ה"ציר הסוני" שהקים נגד התפשטות איראן השיעית ושכולל גם את טורקיה וקטאר.

לשם כך הזמין את הנהגת חמאס בראשות ח'אלד משעל לריאד במהלך עיד אלפיטר, חמאס שהייתה מנודה בזמנו של מלך סעודיה הקודם עבדאללה, הוצאה מרשימת ארגוני הטרור של סעודיה והפכה לבת ברית.

תנועת חמאס הינה תנועת בת של "האחים המוסלמים" ובאמצעות המהלך הזה מנסה מלך סעודיה לחזק עוד יותר את הציר הסוני שהקים.

 

שיתוף פעולה צבאי עם ירדן: ב-17 ביולי ביקר במפתיע בסעודיה, רמטכ"ל צבא ירדן הגנרל משעל אלזין ונפגש עם נאמנו של המלך, שר ההגנה מחמד בן סלמאן.

בהודעה הרשמית הסעודית נאמר כי "השניים דנו בתוכניות ההגנה המשותפות".

גורמים סעודים מעריכים כי עיתוי הביקור איננו מקרי, הוא התקיים מייד לאחר ההודעה על חתימת הסכם הגרעין בין איראן למעצמות והוא עסק בשיתוף פעולה מעשי בין סעודיה לירדן נגד ההתפשטות האיראנית והתחזקות דאע"ש.

יש לציין כי מלך ירדן עבדאללה היה הראשון מבין מנהיגי ערב שהתריע על הסכנה האיראנית ושאיפתה ליצור "סהר שיעי" באזור.

 

אופציה נוספת העומדת בפני מלך סעודיה הינה להתקרב לישראל נוכח העובדה שבפני שתיהן עומד אויב משותף שהוא איראן.

אולם נראה כי אם יחליט המלך סלמאן לשתף פעולה עם ישראל מבחינה ביטחונית הוא יעשה זאת בערוץ חשאי ולא בפומבי.

העובדה שישראל מסרבת להכיר ביוזמת השלום הערבית, שהיא במקורה יוזמה סעודית, ושהמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים תקוע מכבידה על המלך סלמאן ביצירת ערוץ הידברות ישיר וגלוי עם ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר