יום שלישי, 14 ביולי 2015

דאע"ש מרחיב פעילותו מצפון סיני לקהיר


ארגון דאע"ש מרחיב את פעילותו לקהיר בגלל הלחץ של הצבא המצרי בסיני ורצונו לפגוע במוסדות השלטון המצרי.
 בין רשימת המטרות של דאע"ש נמצא גם הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.

 

גורמי הביטחון של מצרים החלו שלשום בנקיטת אמצעי ביטחון חסרי תקדים באיזור אלזמאלכ בקהיר שבו מרוכזות שגרירויות זרות רבות בעקבות הפיגוע ב-11 ביולי בבניין הקונסוליה האיטלקית בקהיר שבו נהרג אדם ושבעה אחרים נפצעו.

ארגון דאע"ש נטל את האחריות לפיגוע, הרקע לפיגוע הינו כנראה התמיכה של איטליה במאבקה של מצרים בטרור האסלאמי הקיצוני.

גורמי הביטחון במצרים הופתעו מהרמה המבצעית הגבוהה שבה תוכנן ובוצע הפיגוע באמצעות מכונית תופת עמוסה בחומרי נפץ.

חקירת הפיגוע מצביעה על קשר בין הפיגוע הזו לפיגוע ההתנקשות בתובע הכללי המצרי, השאם ברכאת, שגם הוא חוסל בשיטה דומה באמצעות מכונית תופת עמוסה במאות ק"ג של חומרי נפץ.

חקירת גורמי הביטחון של מצרים העלתה כי בשני הפיגועים האלה נעשה שימוש בחומר נפץ מסוג

C4 וכי השלוחה של דאע"ש במצרים, המכונה "אנצאר בית אלמקדס" או "ויליאת סינאא'", החליטה להרחיב את פעילות הטרור שלה מחצי האי סיני לקהיר, שבה נמצא ריכוז מוסדות השלטון, במטרה לזעזע את משטרו של הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי.

ארגון דאע"ש החליט כי במקביל למלחמה היומיומית שלו ביחידות הצבא והמשטרה בצפון סיני הוא עובר לשלב של פיגועים "איכותיים", באמצעות מכוניות תופת בקהיר, שיתנו תהודה תקשורתית גדולה לארגון.

העיתון המצרי "אליום אלסאבע" דיווח ב12 ביולי כי הגנרל מג'די לאשין, שר הפנים לשעבר, גילה כי גורמי הביטחון של מצרים לכדו בחצי האי סיני חוליית טרור של דאע"ש שהציבה לה כמטרה להתנקש בחייהם של קציני צבא ומשטרה, אנשי מערכת המשפט ועיתונאים.

גורמי ביטחון המצרים מעריכים כי ארגון דאע"ש יגביר את הטרור בקהיר לקראת פתיחת פרויקט תעלת סואץ החדש ב-6 באוגוסט שנחשב לפרוייקט היוקרתי של הנשיא א-סיסי וכי דאע"ש מתכוון לבצע פיגועים שיפגעו בתיירות ובכלכלה המצרית.

סיבה נוספת שארגון דאע"ש מרחיב פעילותו לקהיר היא העובדה שמאז התקפת הטרור הגדולה שלו, בתחילת החודש, נגד הצבא המצרי באזור שיח זוויד בצפון סיני הוא ספג אבידות כבדות בקרבות עם הצבא המצרי, על פי הודעה רשמית של דובר הצבא המצרי עד כה נהרגו יותר מ250 פעילים של דאע"ש בקרבות בצפון סיני.

נראה שהארגון מבין כי מאזן הכוחות בצפון סיני נוטה לטובת הצבא המצרי והוא החליט לעבור במקביל לפעילות טרוריסטית מחתרתית באזור קהיר המאפשרת לו להיטמע בקרב האוכלוסייה ומידי פעם להגיח לצורך ביצוע פיגועים נגד מטרות שנבחרו בקפידה כמו התובע הכללי המצרי השאם ברכאת וכדי להציג הצלחות במאבק נגד משטר א-סיסי.

 

הנשיא א-סיסי על הכוונת של דאע"ש

 

האפשרות כי הנשיא המצרי א-סיסי יחוסל על ידי פעילי "האחים המוסלמים" או ארגון דאע"ש, כפי שחוסל הנשיא המצרי המנוח אנוואר סאדאת, הפכה לשיחת היום במצרים.

איש התקשורת המצרי הידוע, עמר אדיב, אמר ב-12 ביולי בתוכנית הטלוויזיה הפופולארית שלו, "אלקאהרה אליום", המשודרת בערוץ "אליום" כי "פיצוץ הקונסוליה האיטלקית הוא הוכחה ברורה כי הטרור מתפשט וכי מאחוריו עומד ארגון מודיעין ששואף לחסל את נשיא המדינה(א-סיסי).

הוא העריך כי "הטרור יתקרב גם לאישים חשובים בממשלה המצרית".

הנשיא א-סיסי מודע לאיומים על חייו ונוקט באמצעי ביטחון קפדניים, במהלך חודש מרץ האחרון הפתיע הנשיא א-סיסי את הציבור המצרי, כשהודיע בנאום במהלך טקס פתיחה של פרוייקט כלכלי, כי נציגים של הקונגרס האמריקני הזהירו אותו כי "צפוי לו גורל דומה לגורלו של הנשיא אנוואר סאדאת".

בדצמבר 2014, פרסם השיח' סלאמה עבד אלקווי,ממנהיגי "האחים המוסלמים" שמצאו מקלט מדיני בטורקיה, פסק הלכה (פתווא-בערבית), הקורא ומתיר לרצוח את הנשיא א-סיסי.

 

 

האם יוכרז על מצב חירום במצרים?

 

בינתיים גוברות במצרים הקריאות לנשיא א-סיסי לשקול להכריז על מצב חירום במדינה כפי שעשה נשיא תוניסיה באג'י כאיד א-סבסי בשבוע שעבר שהכריז על מצב חירום לחודש בעקבות פיגוע הטרור של דאע"ש בעיר החוף סוסה שבו נרצחו 38 בני אדם, רובם תיירים בריטים.

הכרזת מצב החירום נותנת יותר סמכויות למשטרה ולצבא ומגבילה את חופש ההתאספות.

אולם, נראה שבשלב הזה הנשיא א-סיסי מעדיף להאיץ את החלתו של החוק החדש למלחמה בטרור שאמור להיכנס לתוקף בתוך שבוע ימים, א-סיסי רואה בחוק הזה כלי יעיל למלחמה בטרור.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר