יום שישי, 10 ביולי 2015

היוזמה החדשה להצלת בשאר אסד


רוסיה יוזמת הצעה חדשה למלחמה בדאע"ש שמטרתה להשאיר את הנשיא בשאר אסד בשלטון.
מדינות ערב המתונות ובראשן סעודיה רואות באיראן סכנה גדולה יותר מדאע"ש ולכן הן ידחו את ההצעה.

לפני למעלה משבוע, ב-29 ביוני, ביקר שר החוץ הסורי ווליד מועלם במפתיע במוסקבה ונפגש עם הנשיא וולדימיר פוטין ועם שר החוץ סרגיי לברוב.

הנשיא פוטין הציג בפני שר החוץ הסורי תוכנית רוסית למלחמה בדאע"ש המבוססת על קואליציה מרובעת חדשה המורכבת מסוריה, טורקיה סעודיה וירדן.

ביקורו של שה"ח הסורי מועלם במוסקבה התקיים כמה ימים לאחר ביקורו של שר ההגנה הסעודי הנסיך מחמד בן סלמאן שם, לא ידוע אם הנושא הזה נדון בפגישתו עם הנשיא פוטין ומה הייתה התגובה הסעודית להצעה הרוסית החדשה.

הנשיא הרוסי פוטין הסביר לשר החוץ הסורי  כי האוייב העיקרי של מדינות ערב במזרח התיכון הינו ארגון "המדינה האסלאמית" ומכיוון שהוא מהווה את הסכנה הגדולה והעיקרית על המדינות הערביות עליהן להתאחד נגדו למרות הסכסוכים הקשים ביניהן כדי לשמור על קיומן.

הוא גם הסביר לשר החוץ הסורי כי נוכח המצב הקשה בשטח, הצעתו החדשה יכולה להיות דרך להציל את משטרו של בשאר אסד ולתת לו "אורך נשימה".

 נוכח גל הטרור האחרון של דאע"ש בצרפת, תוניסיה,כווית,סעודיה וצפון חצי האי סיני, מהווה ההצעה הרוסית גם מעין סולם למדינות הערביות, המתנגדות למשטר בשאר אסד, לרדת מ"עץ ההתנגדות" ולהתאחד במאבק באיום של דאע"ש.

הכדור נמצא כעת במגרשן של סעודיה, טורקיה וירדן אשר לא הגיבו עד כה רשמית על הצעתו של הנשיא פוטין.

באופן מפתיע היה זה דווקא שר החוץ הסור ווליד מועלם עצמו שהטיל ספק ביוזמתו החדשה של פוטין ואמר: " אני יודע שרוסיה היא מדינה שעושה ניסים, אלם ברית(אפשרית) שלנו עם סעודיה, טורקיה, קטאר וסעודיה היא עניין שמצריך נס גדול מאוד".

דבריו של שה"ח הסורי אינם מפתיעים, טורקיה, סעודיה וקטאר הקימו ציר התומך בכסף ובנשק בקואליציה של ארגונים הנלחמת במשטרו של בשאר אסד הנקראת "ג'יש פתח" שהארגון העיקרי בה הינו ארגון ג'בהת אנוצרה שהוא השלוחה של אל-קאעדה בסוריה.

מלחמת האזרחים בסוריה שנמשכת כבר ארבע שנים גבתה עד כה כ300 אלף הרוגים ויצרה מצב שיותר מארבעה מיליון פליטים נמלטו מהמדינה, ארגון דאע"ש השתלט על מחציתן של סוריה ועיראק, הקואליציה שהקים המערב למלחמה בדאע"ש נכשלה עד כה במאמציה לעצור את התפשטותו ומעשי הטרור שלו הגיעו למדינות ערביות נוספות ולמדינות המערב והם רק הולכים ומתגברים.

יש היגיון רב בהצעתו של הנשיא פוטין אולם נראה כי המדינות הערביות וטורקיה אינן מסוגלות להתגבר על שנאתן למשטרו של בשאר אסד ולהתאחד נגד דאע"ש.

טורקיה בוחנת בימים אלה אפשרות של פלישה צבאית לצפון סוריה כדי להקים "אזור חיץ" שימנע בין היתר הקמת מדינה כורדית באזור הגבול, ירדן שוקלת את האפשרות לצייד בנשק את השבטים הבדואים הסונים בדרום סוריה כדי להקים, גם כן, "אזור חיץ" שימנע חדירה של כוחות דאע"ש לתוך ירדן ואילו סעודיה רואה בהתפשטות איראן במזרח התיכון והחתימה שלה על הסכם הגרעין עם המערב ,סכנה גדולה יותר על ביטחונה מאשר הסכנה של דאע"ש.

מעבר לכך, מלחמה יעילה בדאע"ש מצריכה גם מלחמה קרקעית ולא רק התקפות אוויריות כפי שעושה הקואליציה הנוכחית שהקים הנשיא אובאמה.

האם טורקיה, סעודיה וירדן יסכימו לכך?

 

מבחינתן של המדינות האלה, המכשול העיקרי בהצעה הרוסית החדשה הינו המשך הישארותו של בשאר אסד בשלטון בסוריה, אם הנשיא פוטין היה מסכים להרחיקו ייתכן והיה על מה לדבר.

בנוסף לכך, סעודיה וטורקיה רואות בהצטרפותן לציר עם סוריה בראשותו של בשאר אסד, בן בריתה של איראן, הכרה בהגמוניה האיראנית החדשה במזרח התיכון שאמורה להתחזק עוד יותר לאחר החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות.

 המלחמה של המערב ומדינות ערב בארגון אל-קאעדה נמשכת כבר זמן רב, נוכח המחלוקות והסכסוכים הפנימיים במזרח התיכון נראה שהמלחמה בארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) תימשך עוד שנים רבות.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר