יום רביעי, 1 ביולי 2015

הטרור מכה במשטרו של הנשיא סיסי


הנשיא המצרי קורא להאיץ את ביצוע גזרי דין מוות שנגזרו על מנהיגי "האחים המוסלמים" בעקבות ההתנקשות בחיי התובע הכללי השאם ברכאת.
ההנהגה המצרית חוששת שפעילי הטרור האסלאמי הצליחו להסתנן למנגנוני השלטון.

משטרו של הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי, שהינו המשטר הערבי הנלחם בנחישות בטרור האסלאמי הקיצוני יותר מכל משטר ערבי אחר, שילם ב-29 ביוני מחיר יקר כאשר אחד מבכיריו, התובע הכללי של מצרים, השאם ברכאת נרצח בקהיר באמצעות מכונית תופת שהתפוצצה סמוך לשיירה שבה נסע.

נראה כי ארגוני הטרור האסלאמיים אינם מכבדים את דתם ומבצעים פיגועים בחודש הרמדאן שהינו חודש קדוש באסלאם, לאחר שורה של פיגועים בסוף השבוע שעבר בצרפת, תוניסיה וכווית, שב והיכה האסלאם הקיצוני בלבה של קהיר.

אחד ממנהיגי ארגון דאע"ש בבחריין, תורכי אלבנעלי, הזהיר ב-28 ביוני כי "הפיגוע הבא אחרי הפיגוע במסגד בכווית יהיה בבחריין  בתפילה ביום שישי הבא", נראה כי ארגוני הטרור הגי'האדיסטים מעודדים מהצלחותיהם ומתכוונים להמשיך בהם במיוחד בחודש הרמדאן.

גם לעיתוי הפיגוע במצרים יש משמעות, הוא אירע ערב החגיגות לציון יום השנה השני לעלייתו של הנשיא מורסי לשלטון לאחר שהדיח את הנשיא מחמד מורסי מבכירי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים.

 מתכנני הפיגוע הצליחו להביך את הנשיא א-סיסי שנאלץ לבטל את החגיגות בגלל האבל על הירצחו של התובע הכללי השאם ברכאת.

כמה שעות לפני הפיגוע הפיץ ארגון "אנצאר בית אלמקדס",שהינו השלוחה של דאע"ש במצרים, סרטון שבו מבצעים אנשי הארגון ב16 במאי פיגוע ירי לעבר מכונית באזור אלעריש שבה נסעו ארבע שופטים.

בפיגוע נהרגו שלושה מהם והרביעי נפצע באורח קשה.

מאז שעשרות מראשי תנועת "האחים המוסלמים" נדונו למוות בבתי משפט במצרים גברו ניסיונות הפגיעה והאיומים של ארגוני הטרור נגד אנשי מערכת המשפט המצרית,השאם ברכאת התובע הכללי שנרצח היה יעד מוצהר של ארגוני הטרור, לפני כמה חודשים הונח המשרדו מטען חבלה אך הוא ניצל, הפעם השיגה אותו יד הגורל.

 את האחריות לפיגוע לקח על עצמו ארגון בלתי ידוע המכנה את עצמו בשם "ההתנגדות העממית בג'יזה" אולם גורמי הביטחון המצרים  סבורים כי תנועת "האחים המוסלמים" או ארגון דאע"ש אחראים להתנקשות.

 עיתון אל-אהראם, השופר של המשטר במצרים, האשים במאמר המערכת שלו ב-30 ביוני את תנועת "האחים המוסלמים" באחריות לפיגוע וקשר אותו להדחתו של הנשיא מחמד מורסי מהשלטון לפני שנתיים, "הם מנסים לנקום כעת" נכתב במאמר, "אולם הטרוריסטים לא יצליחו ולא יפגעו בנחישותנו וכוחנו, אנו נציין את יום השנה השני של ה-30 ביוני, יום ההולדת של תקופה מצרית חדשה של חופש...".

ב-1 ביולי חשף עיתון אל-אהראם כי השיח' יוסף קרדאווי, ממנהיגי תנועת "האחים המוסלמים", שנמלט לקטאר ושנגזר עליו עונש מוות במצרים פרסם בחודש מאי השנה פתווא(פסק הלכה) המורה להרוג את השופטים בבתי הדין במצרים.

השאם ברכאת, התובע הכללי שנרצח, היה נאמנו של הנשיא א-סיסי וספג ביקורות קשות מהגורמים האסלאמים הקיצונים במצרים שהאשימו אותו באחריות למותם של 150 עצורים שאותם הוא סירב להעביר לטיפול בבתי חולים.

כהונתו שהחלה ב2 ביולי 2013 מאופיינת ביד קשה של מערכת המשפט המצרים כלפי האסלאם הקיצוני במדינה, ברכאת מילא בנאמנות את מדיניותו של הנשיא א-סיסי, במהלך התקופה הזו הוכנסו 50 אלף איש למעצר מנהלי ללא משפט ונגזרו גזרי דין מוות על עשרות מבכירי תנועת "האחים המוסלמים".

אי אפשר לשלול את האפשרות שהפיגוע הינו פרי של שיתוף פעולה בין כמה גורמי טרור המתנגדים לשלטונו של א-סיסי.

ב-15 באפריל 2015 חשף העיתון המצרי "אליום אלסאבע" כי שלטונות הביטחון של מצרים עצרו מסגרת טרור משולשת הנקראת "ג'נד אנצאר אללה" שמורכבת מנציגים של "האחים המוסלמים". ארגון אלקאעדה וארגון "אנצאר בית אלמקדס" המזוהה עם דאע"ש.

הקבוצה הזו ביצעה 38 פיגועים שכללו הנחת מטעני חבלה, ניסיונות לפגוע במתקנים חיוניים וירי לעבר אנשי המשטרה.

אין ספק שההתנקשות המוצלחת בתובע הכללי במצרים תעודד את ארגוני הטרור להמשיך בפיגועים, חיסול אישיות כה בכירה במשטר המצרי יוצרת תחושה של חוסר ביטחון אצל בכירים נוספים במשטר והדבר עלול להשפיע על מידת נחישותם במלחמה בטרור.

תנועת " האחים המוסלמים" פרסמה לפני כמה חודשים פתווא (פסק הלכה) המתיר לרצוח את הנשיא א-סיסי ובכירי ההנהגה המצרית אולם הדבר לא הרתיע את הנשיא המצרי והוא המשיך במלחמה בטרור האסלאמי ביד רמה.

אחד מהחששות של הנשיא א-סיסי הוא שגורמים אסלאמיים קיצונים הסתננו לתוך מנגנוני מערכת השלטון והם פועלים להפילו.

לפני כמה ימים הדיח הנשיא א-סיסי 11 פקידים בכירים במנגנון המודיעין הכללי המצרי והורה על הוצאתם לפנסיה.

 האתגר הניצב בפני הנשיא א-סיסי בתחום המלחמה בטרור האסלאמי הולך וגדל מידי יום, במקביל דחה הנשיא א-סיסי כמה הצעות לפיוס לאומי עם תנועת "האחים המוסלמים".

הוא אינו מאמין להם ומעריך שהיוזמות האלה נועדו לשחרר מן הכלא את מנהיגי "האחים המוסלמים" ובראשם הנשיא מורסי ושזו רק שאלה של זמן עד שישובו וילחמו בשלטונו.

בתגובה להתנקשות בחייו של התובע הכללי קרא הנשיא א-סיסי ב-30 ביוני למערכת המשפט להאיץ את ביצוע העונשים שהוטלו על מנהיגי "האחים המוסלמים" ובראשם גזרי דין המוות ומאסרי העולם.

למרות ההתפתחויות האחרונות, נראה שהנשיא א-סיסי נחוש להמשיך את מלחמת החורמה נגד ארגוני האסלאם הקיצוני ואין בכוונתו להרפות את הלחץ עליהם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר