יום חמישי, 9 ביולי 2015

חמאס רוצה עסקת שליט מספר 2


חמאס מתכוונת לנהל משא ומתן עם ישראל בסגנון החזבאללה ותדרוש את שחרורם של מאות אסירים ביטחוניים ובהם עשרות רוצחים.
בראש רשימת הדרישות שחרורו של המחבל עבדאללה ברגותי האחראי למותם של 66 ישראלים ופציעתם של מאות אחרים.
 
 
 

עכשיו מתברר כי הציפיות שיצרה תנועת חמאס בקרב תומכיה בשטחים ובקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל לעסקת חילופי שבויים גדולה עם ישראל בקרוב לא היו משוללות יסוד.

התנועה ממתינה זמן רב להזדמנות כדי לקדם עסקת חילופין נוספת עם ישראל כדי להראות שיש לה הישגים ולשפר את תדמיתה בשטחים שנפגעה בעקבות מבצע "צוק איתן" והנזק הרב שנגרם לתושבי רצועת עזה.

העסקה החדשה אמורה להיות חלק מהמשא ומתן העקיף שמנהלת תנועת חמאס עם ישראל על רגיעה(הודנה) ארוכת טווח ברצועת עזה תמורת הסרת המצור והקמת נמל ימי, דבר שלא הצליחה להשיג באמצעות התקפות הרקטות על ישראל בשנה שעברה.

 

תנועת חמאס מחזיקה בעזה ארבעה קלפי מיקוח חדשים, שני האזרחים הישראלים אברהם מנגיסטו מאשקלון ותושב העירה הבדואית חורה שבנגב ושרידי גופותיהם של חיילי צה"ל שאול אורון והדר גולדין ז"ל שנהרגו ברצועת עזה במהלך מבצע "צוק איתן".

מקורות בחמאס טוענים כי אברהם מנגיסטו שוחרר ועזב למצרים מכיוון שלא רצה לחזור לביתו בישראל אולם אין גרסא רשמית של הארגון וייתכן שחמאס תשלוף את הקלף הזה במהלך המשא ומתן בשלב שיהיה נוח לה.

תנועת חמאס נוקטת באותן שיטות המשא ומתן של ארגון חזבאללה,דרישות הפתיחה של העסקה הן כבר גבוהות מאוד ומציבות קושי בפני ממשלת ישראל,האסטרטגיה של חמאס במשא ומתן על העסקה היא כי אין מסירת שום מידע לישראל ללא קבלת תמורה מתאימה.
 ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס רוצה לסחוט את הלימון ששמו ישראל עד תום ולהוציא ממנו את כל המיץ האפשרי בתמורה להחזרת שני האזרחים הישראלים וגופותיהם של שני חיילי צה"ל. לפני כל דבר, תנועת חמאס מציבה תנאי מוקדם, על ישראל לשחרר כ80 פעילים של התנועה ששוחררו בעסקת שליט ושהשב"כ הישראלי שב ועצר אותם בגלל שחזרו לפעילות טרור.
 פרסום פרשת מעברו של האזרח הישראלי אברהם מנגיסטו לרצועת עזה מסייע לחמאס, בתנועה סבורים כבר זמן רב, כי   זהו הזמן לממש עסקה נוספת עם ישראל בעקבות הקמת הממשלה החדשה בראשות נתניהו והרגיעה היחסית ביחסים של תנועת חמאס עם מצרים בתקופה האחרונה.

בתנועת חמאס מעריכים כי מצרים תהיה מוכנה לשוב ולתווך בעסקה בינה לבין ישראל, אך היא מוכנה גם לתיווך אירופי.
ח'אלד משעל חשף שלשום בדוחא כי ישראל פנתה לגורם אירופי בבקשה לתווך בינה לבין חמאס על עסקת חילופין ובכך ניסה להביך את ממשלתי ישראל לקראת ציון יום השנה למבצע "צוק איתן".

רוחי מושתהא, חבר הלשכה המדינית של חמאס טען בראיון (20.4.15) לאתר התנועה "א-רסאלה" כי בידי חמאס חייל ישראלי שבוי, "תנועת חמאס לא תאמר שום מילה על גורל החייל השבוי אלא תמורת מחיר" הבטיח מושתהא.
כנראה שהוא התכוון, כבר אז,  לאברהם מנגיסטו וניסה לטעון כי מדובר בחייל כדי להעלות את הדרישה במחיר תמורת שחרורו.

הוא הוסיף כי תנועת חמאס קיבלה החלטה ברורה לקחת בשבי חיילים ישראלים כדי לעשות עסקות עם ישראל לשחרור האסירים הביטחוניים המוחזקים בבתי הכלא בישראל..

כאמור, בכירי תנועת חמאס הציבו תנאי חדש לישראל לקראת העסקה הבאה והוא כי תשחרר את כל משוחררי עסקת שליט שנעצרו על ידה ומוחזקים בבתי הכלא בישראל.

, ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר "תנועת חמאס לא תעשה שום עסקת חילופי שבויים עם ישראל עד שהיא לא תעמוד בתנאי ההסכם הקודם".

ואילו ח'ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר כי "תנועת חמאס לא תגלה כמה חיילים ישראלים שבויים נמצאים בידיה עד שהכיבוש ישחרר את כל האסירים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב על-ידי ישראל".
תנועת חמאס שמרה בסוד את דבר מעצרו של אברהם מנגיסטו כדי לנסות ולהעלות את מחיר העסקה שתשלם ישראל עבורו, עכשיו כשפורסם בישראל דבר נפילתו בשבי החמאס היא תנסה למקסם את הישגה.
חמאס איננה מאשרת כי היא מחזיקה באברהם מנגיסטו, היא רוצה תמורה לכל פרט שתמסור, היא בונה על דעת הקהל בישראל ובמיוחד על הקהילה של יוצאי אתיופיה שיפעילו לחץ על הממשלה לשלם את המחיר שהיא דורשת.
ואכן , לפני כל משא ומתן ישראל תצטרך לברר על מה בדיוק היא נושאת ונותנת עם חמאס, היא תצטרך לשלם מחיר כדי שחמאס תודיע רשמית כי היא מחזיקה באברהם מנגיסטו ובכך האחריות לשלומו תהיה עליה.
 
 
שחרור מחבלים רוצחים
 
הציפייה בשטחים היא שתנועת חמאס תדרוש מישראל את שחרורם של מאות מחבלים המוחזקים בבתי הכלא בישראל ובהם עשרות רוצחים וכי עסקת החילופין החדשה לא תיפול בהיקפה ובאיכותה מעסקת שליט.
בראש הרשימה של דרישות חמאס עומד המחבל עבדאללה ברגותי מראשי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה.
ברגותי מרצה עונש מאסר של 67 מאסרי עולם הוא אחראי למותם של 66 ישראלים ופציעתם של מאות אחרים בשורה של פיגועי תופת.
בין הפיגועים שתכנן וביצע, הפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים, הפיגוע באוניברסיטה העברית, הפיגוע במסעדת "סבארו" בירושלים, הפיגוע במועדון "השפילד קלאב" בראשון לציון והפיגוע בקו 4 בתל אביב.
בסוף חודש מאי האחרון, התראיין ברגותי באמצעות טלפון שהוברח לתאו לתחנת הרדיו "אלראי" ברצועת עזה וקרא להנהגת חמאס שלא למהר ולהגיע לעסקת חלופין עם ישראל, בעקבות כך הוא נענש והועבר לצינוק.
האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל עודכנו על ידי הנהגת חמאס על ההתפתחויות האחרונות והם עוקבים, ביחד עם בני משפחותיהם, בצפייה לבאות בתקווה שהפעם תצליח תנועת חמאס לשחרר מספר רב יותר של אסירים הכלואים שנים רבות בישראל.
 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר