יום שלישי, 9 ביוני 2015

תנועת חמאס מנסה לפייס את מצרים


בכירי חמאס מפיצים ידיעות על סימנים חיוביים לשיפור יחסי התנועה עם מצרים.
מצרים מצפה שתנועת חמאס תסייע לה במלחמה בדאע"ש בחצי האי סיני אך עד כה לא הפשירה את היחסים עם התנועה.
 
 
 
 
 
תנועת חמאס מנסה, מזה זמן רב, להתפייס עם משטרו של נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי אשר רואה בה חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" שאותה הוא הוציא מחוץ לחוק בארצו.
 מצרים גם מאשימה את תנועת חמאס בשיתוף פעולה עם גורמי טרור של תנועת "האחים המוסלמים" הפועלים במצרים נגד מוסדות השלטון ועם ארגון "אנצאר בית אלמקדס" שהינו השלוחה של דאע"ש בחצי האי סיני שמבצע באופן שוטף פיגועים נגד כוחות הצבא והמשטרה של מצרים.
במסגרת המלחמה בטרור נקטה מצרים שורה של צעדים שפגעו קשה בשלטון חמאס ברצועה, היא הקימה אזור חיץ גדול לאורך הגבול עם רצועת עזה וחשפה יותר מ2000 מנהרות ששימשו להברחות לתוך רצועת עזה דבר ששיתק את תופעת הברחת הנשק לזרוע הצבאית של חמאס ואת ההכנסות של בכירי חמאס מתעשיית ההברחות.
מצרים גם סגרה לתקופה ממושכת , כסנקציה נגד שלטון חמאס ברצועה, את מעבר רפיח והיא פותחת אותה לעיתים רחוקות למקרים הומניטארים.
בגלל הנתק בין השלטון המצרי לתנועת חמאס נפסק התיווך המצרי בין תנועת חמאס לישראל על יישום הסכם הפסקת האש בתום מבצע "צוק איתן" והתיווך המצרי בין הפלגים הפלסטינים להשגת פיוס לאומי.
בעקבות עלייתו של המלך סלמאן בן עבד אלעזיז לשלטון בסעודיה, ניצלה תנועת חמאס את רצונו של המלך הסעודי להקים קואליציה סונית נגד איראן בהשתתפות תנועת "האחים המוסלמים" כדי להפעיל לחץ על הנשיא א-סיסי כדי שיתפייס עמה.
הלחץ הצליח רק באופן מועט, בית המשפט במצרים החליט שלא לכלול את תנועת חמאס ברשימת ארגוני הטרור אך המצב בשטח לא השתנה.
עם זאת, החלטת בית המשפט המצרי שהזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אלקסם, הינה תנועת טרור לא בוטלה.
אוסאמה חמדאן, מבכירי תנועת חמאס בחו"ל אמר בסוף השבוע שעבר כי "יש סימנים חיוביים לשיפור הקשרים עם מצרים" וגילה כי הייתה באחרונה פגישה של בכירים של חמאס בקטאר עם גורם ביטחוני מצרי בכיר.
העיתון המצרי "אליום אלסאבע" דיווח ב-7 ביוני מפי גורמים בתנועת חמאס כי בשורה של פגישות של הנהגת חמאס בחו"ל עם גורמי ביטחון מצרים הסכימו מנהיגי חמאס לשתף פעולה עם מצרים במלחמה נגד הטרור בסיני ולמסור להם רשימה שמית של גורמי טרור ג'יהאדיסטים שהסתננו דרך מנהרות חמאס מרצועת עזה לחצי האי סיני.
על פי הדיווח, נציגי חמאס התנצלו בפני הגורמים המצרים שעימם נפגשו על התערבותם בעניינים הפנימיים של מצרים והבטיחו שלא לעשות זאת בעתיד.
מקורות בחמאס מסרו כי הפגישה של בכירי חמאס הייתה עם ראש המודיעין המצרי הגנרל ח'אלד פוזי.
לדיווח הזה אין אישור ממקורות נוספים אך בהחלט ייתכן שאכן התקיימה פגישה כזו בין בכירי חמאס בחו"ל לבין גורמי המודיעין המצרי.
למרות המתיחות ביחסי מצרים עם תנועת חמאס עם עלייתו של הנשיא מורסי לשלטון,נשמר לאורך כל התקופה הזו הקשר השוטף בין המודיעין המצרי לתנועת חמאס אשר מנצלת אותו מידי פעם להעברת מסרים לישראל.
תנועת חמאס נמצאת במצוקה בעקבות העימות האחרון שלה עם ארגון "אלסלפיה אלג'יהאדיה" ברצועה, המזוהה עם דאע"ש, ששיגר באחרונה רקטות לעבר ישראל כדי להפעיל לחץ על חמאס לשחרר כמה עשרות מאנשיו שנעצרו על ידי הזרוע הצבאית עז א-דין אלקסאם.
תנועת חמאס מנסה למנוע את התפשטות התמיכה בדאע"ש ברצועה כדי לשמור על שלטונה ונראה גם כי ציפיותיה שהנשיא המודח מחמד מורסי יחזור לכס השלטון במצרים בקרוב התבדו, האינטרסים שלה השתנו כעת ויתכן שאכן היא מוכנה לשנות כעת גם את אופי יחסיה עם ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בחצי האי סיני שנחשב לשלוחה של דאע"ש.
במילים אחרות, לא מן הנמנע שהיא מוכנה להקריב את יחסיה עם דאע"ש בתמורה לפיוס עם מצרים.
בתנועת חמאס חוששים גם שהארגונים הסלפים הקיצונים ברצועה יערערו את הסכם הפסקת האש עם ישראל ללא תיאום עמה, דבר שיפגע בתדמיתה השלטונית כ "בעלת הבית" ברצועה ויסכן את המשך הרגיעה, שיקום רצועת עזה ועסקת חילופין נוספת עם ישראל שאמורה להביא לשיפור מעמדה של תנועת חמאס ברחוב הפלסטיני.
כזכור תנועת חמאס מחזיקה בשרידי גופותיהם של שני חיילי צה"ל הדר גולדין ואורון שאול ז"ל שנהרגו ברצועה במהלך מבצע "צוק איתן".
אחד מבכירי תנועת חמאס, צלאח ברדוויל, אמר ב-9 ביוני לעיתון המצרי "אליום אלסאבע" כי "תנועת חמאס איננה רוצה להסלים את המצב מול ישראל וכי מעוניינת ברגיעה מכיוון שהיא עסוקה בהתפתחויות הזירה הערבית והמצב הגדה וברצועה".
 בכירי תנועת חמאס מנסים כעת בהצהרותיהם ליצור אווירה אופטימית בכל הקשור לעתיד יחסי התנועה עם מצרים.
מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, כתב בדף הפייסבוק שלו כי " חמאס מנסה בכל כוחה לשפר את יחסיה עם קהיר ומי שניסה למנוע זאת היו אמצעי התקשורת ומערכת המשפט(המצרים)."
אבו מרזוק הביע תקווה שהוצאת תנועת חמאס מרשימת ארגוני הטרור במצרים תהווה " דף חדש ביחסים ביננו ושמצרים תחדש את תפקידה בכל הקשור לפיוס והמשא ומתן העקיף (עם ישראל) על הפסקת האש".
מצרים לא הגיבה עד כה לידיעות שמדליפה תנועת חמאס על שיפור אפשרי ביחסים עמה.
המצרים מגלים זהירות רבה, יש להם ניסיון ארוך ומר עם ההבטחות של מנהיגי חמאס אשר ניסו לרמות בעבר, פעמים רבות, את ההנהגה המצרית והבטיחו הבטחות חסרות כיסוי.
בשטח עצמו אין סימנים לשינוי ביחס של מצרים לתנועת חמאס, נראה כי כל עוד תנועת חמאס מסרבת להתנער מהקשר שלה לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים, הנחשבת לתנועת טרור הפועלת להפיל את משטרו של הנשיא א-סיסי, לא ימהר השלטון המצרי להתפייס עמה.
 
 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר