יום שישי, 5 ביוני 2015

חרם או חידוש המשא ומתן?


קורת רוח ברש"פ מתופעות החרם על ישראל וההערכה היא כי החרם הבינלאומי עליה יתפשט ויגבר.
צרפת יוזמת את חידוש המו"מ בין ישראל לרש"פ בסתיו הקרוב למרות התנגדות הרש"פ.


התנהגותו של בכיר ברש"פ, ג'בריל רג'וב, בכל הקשור לדרישתו לסילוקה של ישראל מפיפ"א והתקפלותו גרמו נזק אדיר לרשות הפלסטינית בדעת הקהל הפלסטינית.

הרשות הפלסטינית נתפסת כחלשה ובעלת תפקוד לקוי בכל הקשור להפעלת לחצים על ישראל.

עם זאת, ברשות הפלסטינית יש קורת רוח מתופעות החרם השונות על ישראל המתחילות לבצבץ בעולם.

ההערכה ברש"פ היא שהתופעות האלה יתרחבו ושישראל מגלה אוזלת יד בטיפול בהן ואיננה מעכלת את חומרת מצבה בזירה הבינלאומית.

ישראל תשלם, להערכת הפלסטינים, מחיר כלכלי ומדיני על "מדיניות ההתנחלויות והפרת זכויות האדם" ובידודה הבינלאומי יגבר.

במקביל לתופעת החרם המתרחבת עוסקים בירדן בהרחבה בדברים שאמרו המלך עבדאללה וראש ממשלת ירדן עבדאללה נסור על משא ומתן חשאי המתנהל על אדמת ירדן בין נציגי ישראל לנציגי הרש"פ.

ירדן שמודרה מהסכמי אוסלו ושיש לה מעמד מיוחד בהר הבית, מודאגת כי מתחת לאפה מנסה הרשות הפלסטינית להגיע להבנות חשאיות עם ישראל דוגמת הסכם אוסלו "העלוב", כך כינה אותו ראש ממשלת ירדן.

הרשות הפלסטינית מכחישה את הדברים בתוקף באמצעות צאיב עריקאת ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אבל האם ייתכן שהמלך עבדאללה וראש ממשלתו יגידו לחברי הפרלמנט הירדני דברים בלתי מבוססים?

 כבר נאמר שאין "עשן ללא אש", על פי מקורות ירדנים המפגשים החשאיים בין נציגי ישראל לרש"פ נערכו באזור המלונות בצד הירדני של ים המלח.

כך או כך, ההערכה אצל כל הגורמים הקשורים לסכסוך הישראלי פלסטיני היא כי הקיפאון במצב לא יכול להימשך זמן רב וכי חידוש המשא ומתן בין שני הצדדים הוא רק שאלה של זמן.

תאריך היעד, על פי הגורמים המדיניים, הינו הסתיו הקרוב, לאחר שייחתם הסכם הגרעין בין איראן למעצמות ולאחר שצרפת תגיש למועצת הביטחון של האו"ם בחודש ספטמבר הקרוב את הצעתה לחידוש המשא ומתן הישראלי- פלסטיני.

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס התייחס בסוף השבוע להודעת אורנג' העולמית על ניתוק הקשרים עם ישראל ואמר כי "ארצו מתנגדת נחרצות לכל חרם על ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמור לשוחח השבוע בטלפון עם ראש ממשלת צרפת הולנד, צרפת היא גורם משמעותי בסכסוך הישראלי-פלסטיני והיא אמורה כאמור להגיש בחודש ספטמבר לאו"ם את הצעתה לקידום התהליך המדיני שתאומץ כהחלטה של מועצת הביטחון.

השאלה היא האם היוזמה הצרפתית במועצת הביטחון תביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים?

ההתנגדות העיקרית של הפלסטינים ליוזמה הצרפתית קשורה לסעיף המתנה את הקמת המדינה הפלסטינית בתמורה להכרה בישראל כמדינה יהודית.

צרפת תקיים בשבועות הקרובים מגעים עם ישראל ועם הרש"פ בניסיון למצוא נוסחה מקובלת על שני הצדדים.

גם ארצות הברית עדיין לא קבעה עמדתה ולא ברור אם תטיל וטו על הצעת ההחלטה הצרפתית אם זו תהייה למורת רוחה של ממשלת נתניהו.

הנשיא אובאמה מסרב להתחייב לכך והוא רומז שייתכן שארצות הברית תאפשר להחלטה הזו לעבור.

הפלסטינים מעודדים מהצהרותיו של הנשיא אובאמה כלפי ממשלת נתניהו ומהדברים שאמר בשבוע שעבר בראיון לתוכנית "עובדה" בערוץ 2.

עם זאת הם רוצים לראות מעשים בשטח, ויותר מכל הם רוצים לראות את ארצות הברית מפסיקה להגן על ממשלת נתניהו במוסדות הבינלאומיים.

ההערכה ברשות הפלסטינית היא כי ישראל תיזום יוזמות מדיניות חדשות כדי לסכל את הגשת ההצעה הצרפתית למועצת הביטחון של האו"ם, היוזמות האלה מיועדות, להערכתם, הרוויח זמן ולרמות את הקהיליה הבינלאומית.

הפלסטינים מציינים כדוגמא את ההצעה האחרונה של ראש הממשלה נתניהו לשרת החוץ של האיחוד האירופי בעת ביקורה בארץ, לחדש את המשא ומתן על הגבולות של גושי ההתנחלויות הגדולים בגדה שישארו בידי ישראל במסגרת הסדר הקבע.

כאמור הפלסטינים מכחישים את הידיעות מירדן על משא ומתן חשאי עם ישראל, עמדתם הרשמית כרגע היא כי לא ניתן יהיה לחדש את המשא ומתן עם ממשלת הימין בישראל וכי חידושו מותנה בהקמת ממשלה אחרת בישראל או בהרחבת הממשלה הנוכחית והכנסת "המחנה הציוני" אליה.

אולם הפלסטינים צפויים ללחצים בינלאומיים כבדים, הם יוכלו להינות בינתיים מפירות החרם הבינלאומי על ישראל אולם לקראת הסתיו הקרוב יגברו הלחצים עליהם לחדש את המשא ומתן עם ישראל וספק אם יוכלו להמשיך במדיניות הסרבנות שמוביל מחמוד עבאס.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר