יום חמישי, 4 ביוני 2015

התוכנית החלופית של בשאר אסד


הנשיא אסד גיבש תוכנית חלופית להגנה על משטרו נוכח הצלחות המורדים.
איראן נחושה להגן על הנשיא אסד ומזרימה אלפי לוחמים ושכירי חרב לסוריה.

 

נציגי 26 מדינות התכנסו השבוע בפאריז במסגרת הקואליציה הבינלאומית למלחמה בהתפשטות ארגון "המדינה האסלאמית" בסוריה ובעיראק.

אחת ההחלטות שהתקבלה בעניין סוריה הייתה "לתמוך בתהליך מדיני מהיר בסוריה, בפיקוח האו"ם, כדי להגיע להסדר שיחסוך דם וישמור על שלמות האדמה הסורית".

ברקע נמצאת גם הצעת פשרה של סעודיה לפתרון מדיני בסוריה התומכת בהקמת ממשלה חדשה בסוריה על בסיס בכירי השלטון הקיים בשיתוף נציגי האופוזיציה הסורית והוצאתו של הנשיא בשאר אסד מכס השלטון.

שתי ההצעות האלה משקפות היטב את כישלון האסטרטגיה של הקואליציה הבינלאומית למלחמה בהתפשטות דאע"ש, הן באו באיחור רב לאחר שהנשיא אסד איבד כבר את השליטה על 75 אחוזים משטחי סוריה לטובת ארגון דאע"ש ולארגוני אופזיציה אחרים המאוגדים בקואליציית "ג'יש פתח".

מצבו של בשאר אסד הולך ומחריף, נראה כי שום אופציה לפתרון מדיני איננה מעשית, ארגון דאע"ש וקואליציית "ג'יש פתח" נערכים לכיבושה של כל סוריה וחיסולם של בני העדה העלווית התומכת בבשאר אסד.

הנשיא בשאר אסד עדיין לא אמר את המילה האחרונה למרות מצבו הקשה והוא נערך לתוכנית חלופית.

עיתון "אלאחבאר" הלבנוני, המזוהה עם חזבאללה, פרסם ב2 ביוני ידיעה כי בפעם הראשונה מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה לפני ארבע שנים, נערך הנשיא באשר אסד ל PLAN B.

על פי הדיווח, בשאר אסד השתכנע כי עליו לוותר על ההגנה על אזורים שנחשבים בלתי אסטרטגיים בסוריה ושקשה להגן עליהם בגלל הריחק מהבירה דמשק ובגלל העייפות והשחיקה של הצבא הסורי.

בשאר אסד נערך, לפיכך, להגן על עיר הבירה דמשק והערים חלב, חמצ,חמאת, לאד'קיה ורצועת החוף הסורית שם מרוכזים בני העדה העלווית המהווים כ 11 אחוזים מאזרחי סוריה.

למרות הדיווחים באמצעי התקשורת כי רוסיה מפנה את גבה לנשיא בשאר אסד אין לכך בינתיים שום תימוכין, מוסקבה שומרת על שתיקה ונאמניו של בשאר אומרים כי מדובר בקמפיין של לוחמה פסיכולוגית שאחראית לו סעודיה, שכן הידיעה העיקרית בנושא הזה התפרסמה בתחילת השבוע בעיתון "א-שרק אלאווסט" המזוהה עם סעודיה.

מקורות בסוריה טוענים כי בשאר אסד עדיין זוכה לתמיכתן המלאה של רוסיה ואיראן.

נשיא איראן, חסן רוחאני צוטט ב-2 ביוני באמצעי התקשורת האיראנים כמי שאמר את הדברים הבאים: "הרפובליקה האיסלאמית האיראנית, הממשלה והעם, יעמדו עד הסוף לצידם של העם והממשלה הסורים".

 על פי מקורות באיראן, הגנרל קאסם סולימאני, מפקד גיס "אלקודס" ב"משמרות המהפכה" האיראנים הגיע לסוריה וסייר במחוז אדלב.

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית דיווחה ב 2 ביוני כי סולימאני  הבטיח "הפתעות" בימים הקרובים.

 "מה שאנו והמפקדים הסורים מכינים כעת יפתיע את העולם בימים הקרובים" אמר סולימאני.

 עיתון "אלקודס אלערבי" דיווח ב-2 ביוני כי הגנרל קאסם סולימאני סייר בימים האחרונים גם באזור לאד'קיה בלווית הרמטכ"ל הסורי וכי הביקור נועד לשלב קצינים איראניים בקרבות הצפויים באזור החוף הסורי.

 שגרירות ארצות הברית בדמשק האשימה ב-2 ביוני את בשאר אסד כי כוחותיו מסייעים לדאע"ש להתקדם לעבר העיר חלב, אין זה מפתיע, בשאר אסד לא יהסס לסייע לדאע"ש באזורים מסויימים כל עוד הדבר משרת את האינטרסים שלו, בעבר הוא תמך בכוחות אל-קאעדה בעיראק לאחר הפלישה האמריקנית אליה.

התוכנית החלופית של בשאר אסד הינה דחיית כל פיתרון מדיני בשלב הזה, הגברת המעורבות האיראנית בסוריה והגברת העימות בין השיעה לסונה.

איראן, כך נראה, איננה מוכנה בשלב הזה לוותר על בשאר אסד.

שילוב קצינים איראנים בקרבות, לצד הצבא הסורי, יכול להצביע גם על הכוונות העתידיות של איראן.

למרות שאין לכך בינתיים שום אינדיקציה, פרשנים ערבים לא מוציאים מכלל אפשרות שאיראן תשגר לנקודות אסטרטגיות בסוריה כוחות צבא סדירים כדי להגן על שלטונו של בשאר אסד ולא תאפשר לו ליפול.

 סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה ב-2 בינואר מפי מקור ביטחוני סורי כי כשבעת אלפים לוחמים איראנים ועיראקים הגיעו לסוריה ומטרתם הראשונה היא להגן על עיר הבירה דמשק.

המקור הסורי הוסיף כי המטרה היא להגיע לעשרת אלפים לוחמים כדי לתמוך בצבא הסורי בשלב הראשון.

בהמשך אמורים הכוחות האלה לסייע לצבא הסורי במאמץ להחזיר את שליטתו על העיר ג'סר אל-שע'ור שממנה ניתן להגיע לרצועת החוף הסורית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר