יום שלישי, 30 ביוני 2015

נשיא טורקיה נגד הכורדים בסוריה


נשיא טורקיה ארדואן שוקל פלישה לצפון סוריה כדי למנוע הקמת מדינה כורדית על גבולות ארצו.
ארדואן חושש כי מהלך כזה יעודד את הכורדים בטורקיה למהלך דומה.
למליציה הכורדית הסורית היו בשבוע שעבר הצלחות בקרבות בסוריה, היא הצליחה להשתלט מחדש על אזור קובאני לאחר שהארגונים הג'יהאדיסטים בצעו בו טבח של 200 בני אדם ועל פי כמה דיווחים עיתונאיים היא פועלת עכשיו באזורי עין אלערב ואלקאמישלי, כדי לעשות "טיהור אתני" של השטח מתושבים ערבים וטורכמנים במטרה להקים מדינה כורדית על הגבול הצפוני של סוריה עם טורקיה.

הצלחתם של הכורדים בסוריה מהווה מכה קשה לנשיא טורקיה רג'ב טייפ ארדואן שספג תבוסה קשה בבחירות האחרונות.

ארדואן פועל כבר ארבע שנים כדי להפיל את משטרו של בשאר אסד ואף תומך ביחד עם סעודיה וקטאר בקואליציית המורדים המכונה "ג'יש פתח",  שבסיסה העיקרי הינו ארגון "ג'בהת אלנוצרה", והנה הנשיא אסד נותר על כסאו והכורדים מאיימים להקים מדינה בסוריה שתגבול עם טורקיה.

אם תצליח האופוזיציה הכורדית בסוריה לממש את תוכניתה יהיו לדבר השלכות ישירות על הכורדים בטורקיה שדורשים אוטונומיה מטורקיה.

ב-15 ביוני הודיעו כבר עשרות מנהיגים כורדים על הקמת "אוטונומיה כורדית דמוקרטית" בדרום מזרח טורקיה שבירתה היא העיר דיארבכר שבאנטוליה.

לכן הנשיא הטורקי ארדואן במצוקה קשה, על פי דיווחים בעיתונות הטורקית הוא הורה לצבא לגבש תוכניות להקמת איזור חיץ באורך של  10 ק"מ ובעומק של 35 ק"מ בתוך שטח סוריה כדי למנוע את הקמת הישות הכורדית החדשה.

בסוף השבוע שעבר הצהיר הנשיא ארדואן כי ארצו "לא תאפשר לעולם הקמת מדינה כורדית בסוריה והאשים את הכורדים בסוריה ב "טיהור אתני" ובטרנספר של קהילות בשטחים ששוחררו מידי דאע"ש.

המהלך הזה של ארדואן זוכה להתנגדות מבית של ראש הממשלה אחמד דאודטולו והרמטכ"ל, הגנרל נג'דת אוזיל החוששים שכניסת כוחות צבא טורקים לסוריה תעורר את חמתן של איראן ורוסיה התומכות במשטרו של בשאר אסד.

מעמדו הפוליטי של הנשיא ארדואן בטורקיה בעקבות ההפסד הבחירות נחלש, הוא מתקשה להקים קואליציה בגלל הדרישות של המפלגות האחרות ובאוויר קיימת דרישה להקדים את הבחירות לפרלמנט.

ארדואן לא הצליח לשנות את החוקה הטורקית ולהפוך את המשטר הטורקי למשטר נשיאותי כמו בארצות הברית וצרפת ,דבר שהיה מעניק לו סמכויות רחבות, ועל פי כמה תיאורים עיתונאיים הוא הפך ל "ברווז צולע".

השאלה אם ה"ברווז צולע" הזה יצליח לממש את איומיו לפלוש לסוריה ולהקים בה איזור חיץ ומה עמדתה של ארצות הברית שהרי טורקיה היא חברה בנאט"ו  ועל פי הידוע הפצצות הקואליציה של המערב נגד יעדי דאע"ש בסוריה מתואמות גם עם האופוזיציה הכורדית הסורית.

נשיא טורקיה עומד בפני החלטה קשה שעלולה לסבך את טורקיה במלחמה בסוריה ושיש לה התנגדות חזקה מבית.

נראה כי הפרסומים בתקשורת הטורקית והלחץ הפנימי עשו בינתיים את שלהם, דובר הנשיאות הטורקית אברהים כאלין הודיע ב-30 ביוני כי "הצעדים הצבאיים שטורקיה נוקטת נועדו רק לחזק את ביטחונה בגבולותיה עם סוריה וכי היא לא תפעל חד צדדית, זה לא הגיוני שטורקיה תיכנס למלחמה או שתשליך עצמה לתוך האש".

למרות ההבהרה הזו , ידוע כי הנשיא ארדואן הוא אדם בלתי צפוי וכי אם תמשך הצלחת הכורדים בסוריה ו"הטיהור האתני" שמפניו הוא הזהיר, הוא עלול שוב להתהפך ולשנות את דעתו.

הצלחת הכורדים בסוריה בתוכניתם עשוייה לתת רוח גבית לכורדים בטורקיה וליצור מומנטום שיאיים על טורקיה בהתפרקות.

קשה להעריך מה יעשה ארדואן בסופו של דבר אך דבר אחד ברור, המאבק שלו בנשיא סוריה בשאר אסד והמעורבות העקיפה שלו במלחמה בסוריה הפכו לבומרנג שמאיים על מעמדו בטורקיה ועל שלמותה של המדינה שבה רצה ארדואן להפוך לשליט כל יכול.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר