יום שני, 29 ביוני 2015

שלב חדש במאבק על הנהגת הרש"פ


יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מנסה לחסל את מתנגדיו הפוליטיים ואת כל מי שמועמד לרשת אותו בתפקיד.
תנועת חמאס תדרוש לעצמה את הנהגת הרש"פ ברגע שמחמוד עבאס ירד מהבמה הפוליטית.

 

 

לפני יותר משבוע כינס יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס את המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח לדיון במגעים העקיפים בין תנועת חמאס לישראל על הסכם רגיעה ארוך טווח ובכוונתו לפטר את ממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ראמי חמדאללה.

על פי מקורות בתנועת פת"ח, שיחות המסדרון בכינוס עסקו בנושא אחד בלבד והוא מינוי סגן ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

חברי המועצה המהפכנית לא העלו את הנושא לדיון בגלל חששם ממחמוד עבאס שנוהג כדיקטטור ומחסל פוליטית את מתנגדיו או כל מי שמסתמן שהוא מועמד לרשת אותו בתפקיד.

על פי מקורות בפת"ח מחמוד עבאס איננו פועל, כבר תקופה ארוכה, למען שחרורו של מרוואן ברגותי הכלוא בישראל לאחר שהורשע בארבעה מעשי רצח של אזרחים ישראלים והמכונה "נלסון מנדלה הפלסטיני", מחמוד עבאס חושש ששחרורו מהכלא יאיץ את ירידתו מכס הבמה הפוליטית.

בנו של מרוואן ברגותי שיגר לפני כחודשיים מכתב חריף למחמוד עבאס ובו מחאה על כך שהרש"פ איננה פועלת למען שחרורו של אביו מהכלא הישראלי אך דבריו נפלו על אוזניים ערלות.

בתנועת פת"ח מעריכים כי מדובר רק בשאלה של זמן, מחמוד עבאס עבר את גיל השמונים ולמרות שהוא נהנה מבריאות טובה, שאלת הירושה הפכה להיות שיחת היום ברחוב הפלסטיני עקב המבוי הסתום במו"מ עם ישראל, כישלון הרש"פ במאבק בפיפ"א נגד ישראל שהוביל ג'בריל רג'וב וההתפתחויות האזוריות שהאחרונה בהן הייתה המגעים העקיפים בין תנועת חמאס לישראל על הסכם רגיעה ארוך טווח.

 מחמוד עבאס לא היה שותף למגעים שהתנהלו מעל ראשו ולמורת רוחו.

לכן, אומרים בתנועת פת"ח, "למחמוד עבאס לא תהייה ברירה וזו רק שאלה של זמן ששאלת מינוי סגן לתפקיד יו"ר הרש"פ תוצג כדרישה לגיטימית במוסדות התנועה שכן עלינו להתכונן לבאות".

מחמוד עבאס מודע היטב למתרחש לאווירה בתוך תנועת פת"ח ולפני כמה ימים הוא המשיך במאמציו לחסל פוליטית את כל מי שיש לו את הפוטנציאל להפוך ליורשו, הוא התחיל להרחיק ממנו וממעגל קבלת ההחלטות את הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי, בעקבות כמה פרסומים בתקשורת הישראלית והזרה כי הוא יורשו הפוטנציאלי, ולהתבטא בגנות ג'בריל רג'וב, חבר הועדה המרכזית של פת"ח, על הנזק שגרם לרש"פ ברחוב הפלסטיני וביחסיה עם ירדן בעקבות המאבק הכושל שהוביל נגד ישראל במוסדות פיפ"א.

הפעם, בשונה לפעמים קודמות, הוא פועל גם נגד מי שאינו חבר בתנועת פת"ח ואיננו מסכן אותו בתוך התנועה, הכוונה היא לראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד.

בשבוע שעבר הורה מחמוד עבאס למנגנוני הביטחון של הרש"פ לעקל את הרכוש של מוסד "פלסטין אלע'ד" שסלאם פיאד עומד בראשו, דובר המשטרה הפלסטינית בגדה, הגנרל עדנאן דמירי, הודיע כי המוסד נסגר מכיוון שהוא מחלק "כספים פוליטיים".

סלאם פיאד זומן לחקירה בחשד לשחיתות כספית, הוא דחה את החשדות כלפיו ואיים לפנות לערכאות משפטיות.

סלאם פיאד איננו חבר בתנועת פת"ח אך הוא נהנה ממעמד בינלאומי חשוב והוא מקובל על ארצות הברית, האיחוד האירופי, מצרים וישראל.

לסלאם פיאד יש גם קשרים הדוקים עם מחד דחלאן,יריבו הפוליטי המושבע של מחמוד עבאס.

מחמד דחלאן אינו טומן ידו בצלחת, לאחר שנכשלו המאמצים של גורמים שונים ובראשם נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי לפייס בינו לבין מחמוד עבאס, הוא יצא בסוף השבוע שעבר להתקפה חזיתית על מחמוד עבאס בעקבות הצעדים שנקט נגד סלאם פיאד.

בראיון שפורסם ב27 ביוני באתר ALKOFIAPRESS.NET        האשים מחמד דחלאן את מחמוד עבאס  ב"העלמת סכום של 600 מיליון דולר שקיבל מסלאם פיאד לאחר מותו של יאסר ערפאת", הוא האשים את בניו של מחמוד עבאס בשחיתות וטען כי רכושם מסתכם ב300 מיליון דולר.

דחלאן הכחיש בראיון כי הוא פועל כדי לרשת את מחמוד עבאס, "אינני שואף בשלב הזה לשום תפקיד ואינני פועל להיות יו"ר הרש"פ, מאז מותו של ערפאת אינני מחפש תפקיד, אנו נמצאים בוואקום ואין מי שיכול למלא את הוואקום שהשאיר אחריו יאסר ערפאת" טען דחלאן.

ברור שדבריו של דחלאן התקבלו בגיחוך ברחוב הפלסטיני, מאז מבצע "צוק איתן" הוא מחזק את מעמדו ברצועה באמצעות חלוקת כספים ממדינות המפרץ לנפגעי המלחמה ברצועה והוא מחזק את מעמדו בקרב מחנות הפליטים בצפון הגדה ובלבנון במסגרת קרב הירושה על תפקיד יו"ר הרש"פ שכבר החל.

 

 

עמדת תנועת חמאס

 

במאבק על ההנהגה הפלסטינית תיקח חלק הפעם גם תנועת חמאס. מאז מותו של יאסר ערפאת חלפו 11 שנים, אז שלטה תנועת הפת"ח במועצה המחוקקת הפלסטינית ובממשלה אולם הדברים השתנו.

תנועת חמאס זכתה ב2006 בבחירות למועצה המחוקקת והשתלטה על רצועת עזה. יש לה רוב במועצה המחוקקת והיא הייתה שותפה בממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ראמי חמדאללה.

למרות הפיצול בין הגדה לרצועה תנועת חמאס תדרוש להיות שותפה בתהליך קבלת ההחלטות לגבי מינוי יו"ר הרש"פ שכן החוקה הפלסטינית קובעת שמי שעומד בראש המועצה המחוקקת הוא שימלא את תפקיד יו"ר הרש"פ.

לכן צפוי מאבק קשה בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח, שהיא מפלגת השלטון, והיא לא תסכים לוותר על כס יו"ר הרש"פ.

יו"ר הרש"פ הוא גם יו"ר אש"ף, תנועת חמאס איננה חברה באש"ף והיא איננה מכירה ברשות הפלסטינית שהוקמה על פי הסכמי אוסלו שהיא מתנגדת להם.

אולם ההערכה בתנועת פת"ח היא שחמאס לא תחמיץ את ההזדמנות לנגח את הרשות הפלסטינית והא תצא למאבק בדרישה שיו"ר הרש"פ יהיה מועמד מטעמה.

 

לסיכום: קשה לדעת כיצד יתפתחו העניינים בחודשים הקרובים אך סוגיית מינוי יורש למחמוד עבאס כבר נמצאת על הפרק והיא שיחת היום ברחוב הפלסטיני.

תפקיד יו"ר הרש"פ הוא תפקיד חשוב וגורמים אזוריים ובינלאומיים בוחשים בקדירה, בנוסף לפלסטינים, כדי להשפיע על בחירתו.

לפני 11 שנים דיברו נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש וראש הממשלה אריאל שרון ז"ל בגלוי על הצורך להחליף את יאסר ערפאת ומועמדותו של מחמוד עבאס לתפקיד היורש הייתה מובנת מאליה.

כעת, הדברים יותר מורכבים והם צפויים להסתבך נוכח השינויים האזוריים והפיצול בין הגדה לרצועה.

ברור לכולם שמחמוד עבאס לא יחייה לנצח והמרוץ להנהגת הרש"פ נכנס כבר לשלב חדש שסופו עדיין לא ברור.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר