יום רביעי, 24 ביוני 2015

הממשלה הפלסטינית החדשה


יו"ר הרש"פ יוזם הקמת ממשלה חדשה ללא נציגי חמאס אך רשמית הוא מקיים התייעצויות עם נציגי כל הפלגים הפלסטינים.
חמאס משחקת את המשחק של מחמוד עבאס אך נערכת לתגובה ולהקמת ממשלה מטעמה ברצועה.


נושא התפטרות ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית בראשותו של ד"ר ראמי חמדאללה עבר לדיון בוועד הפועל של אש"ף שהינו למעשה "חותמת גומי" של יו"ר הרש"פ  מחמוד עבאס.

הועד הפועל של אש"פ החליט על הקמת ועדה שתקיים, במשך כשבוע, התייעצויות עם כל הפלגים הפלסטינים ובהם חמאס על הקמת ממשלת אחדות לאומית.

ההחלטה לפרק את הממשלה נבעה מכעסו של מחמוד עבאס על המשא ומתן העקיף שמנהלת תנועת חמאס עם ישראל על הסכם רגיעה ארוך טווח ללא שיתופו ומתוך רצון להראות לכל הצדדים כי הוא "בעל הבית" בכל דבר הקשור לפלסטינים בתוקף היותו ראש אש"ף ומכיוון שאש"ף הוא "הנציג היחידי והבלעדי של העם הפלסטיני".

מחמוד עבאס לוקח בחשבון גם את האפשרות כי לאחר שהוקמה הממשלה החדשה בישראל עלולה הקהילה הבינלאומית לכפות עליו לחזור לשולחן המשא ומתן עם ישראל ולכן הוא נערך להסיר את המכשול של פירוק ממשלת ההסכמה הלאומית שיש בה נציגים המזוהים עם תנועת חמאס שאף נתנה, לפני שנה, את הסכמתה להרכב הממשלה.

על פי דברים שאמר שר החוץ הצרפתי לורן פאביוס שנפגש לפני כמה ימים ברמאללה עם יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס אמר לו  כי הממשלה הפלסטינית החדשה "תהיה ממשלה שחבריה יכירו בישראל, יגנו את האלימות ויכבדו את תנאי הרביעיה הבינלאומית והיא לא תכלול את חמאס".

גם שר החוץ הפלסטיני, ריאד אלמאלכי, הצהיר כי "הממשלה החדשה תכבד את תנאי הרביעייה הבינלאומית".

לכן הפנייה של הועדה של אש"ף להתייעץ עם תנועת חמאס על צירופה לממשלה הינה סתם משחק, מחמוד עבאס איננו רוצה את חמאס בממשלה החדשה.

ראש הממשלה הפלסטיני הבא יהיה שוב, נאמנו ועושה דברו של מחמוד עבאס, ד"ר ראמי חמדאללה.

ד"ר חמדאללה שעמד בראש " ממשלת שיתוק"  שלא עשתה דבר במשך שנה, ניסה להסביר את כישלונה בהופעה בתוכנית הפוליטית "עלא אלמכשוף" של הטלוויזיה הפלסטינית, ואמר כי הרכב הממשלה נכפה עליו וכי הפעם הוא ירכיב ממשלה שחלק משריה לא יהיה לעומתי כפי שהיה בממשלה הקודמת.

הכיוון שאליו מוביל מחמוד עבאס הוא הקמת ממשלה חדשה ללא נציגי חמאס דבר שיעמיק עוד יותר את הפיצול בין הגדה לרצועה ויצמצם עוד יותר את הסיכויים לפיוס פנים פלסטיני.

 יו"ר הרש"פ שוקל לשלב בממשלה החדשה גם נציגים של הפלגים האחרים באש"ף, מלבד תנועת הפת"ח, אך הוא עלול להיתקל בקשיים ובהתנגדותם של החזית העממית(חז"ע), החזית הדמוקרטית( חז"ד) ומפלגת העם.

 

מה תהייה תגובת תנועת חמאס?

 

תנועת חמאס מיהרה לדחות על הסף את אפשרות הקמת ממשלה פלסטינית חדשה שתכיר בתנאי הרביעייה הבינלאומית, סאמי אבו זוהרי, דובר חמאס ברצועה הצהיר כי "ממשלה פלסטינית שתתחייב למצע מדיני שאין עליו הסכמה, פירוש הדבר שהיא מייצגת רק את תנועת פת"ח ואין לה קשר להסכם הפיוס, הנהגת פת"ח היא שתישא בתוצאות".

גם תנועת חמאס משחקת את המשחק של מחמוד עבאס, כדי שהוא לא יוכל להאשים אותה בטרפוד המגעים על הצטרפותה לממשלה החדשה, והיא הודיעה ב-24 ביוני כי היא "תומכת בממשלת אחדות לאומית במסגרת הסכם שיבטיח הסכמה על כל הנקודות התלויות ועומדות הקשורות בממשלה ויטפל בכל הבעיות שנבעו מתפקוד הממשלה הקודמת".

אולם תנועת חמאס איננה מסתפקת בכך, הנהגות חמאס בחו"ל וברצועת עזה מקיימות בימים האחרונים התייעצויות כיצד להגיב על הקמת הממשלה החדשה ונערכות לכישלון המגעים עם אש"ף.

תנועת חמאס בוחנת שתי אפשרויות לתגובה, האחת, הקמת "וועדה לניהול ענייני עזה" בהשתתפות נציגי כל הפלגים הפלסטינים והשנייה, הקמת ממשלה חדשה מטעם חמאס שתנהל את ענייני הרצועה כפי שעשתה זו בעבר הממשלה בראשותו של אסמעיל הנייה.

על פי מקורות בחמאס, הנטייה הגוברת היא להקים ממשלה חדשה ולשם כך מתכוונת חמאס לכנס בעזה את חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית(הפרלמנט).

התוכנית היא להעניק נופך חוקי למהלך המתוכנן, חברי המועצה המחוקקת הפלסטינית יטילו על סיעת חמאס, שהיא הסיעה הגדולה בפרלמנט,את האחריות להקים את הממשלה.

ברחוב הפלסטיני חוששים כי הקמת הממשלה הפלסטינית החדשה תאיץ את אפשרות הקמת מדינונת ברצועה עזה שתהווה למעשה את "מדינת חמסטאן".

אם המגעים העקיפים בין ישראל לחמאס יוכתרו בהצלחה ויושג הסכם רגיעה ארוך טווח לחמש שנים עם אפשרות הארכה, תהייה ברצועה גם ממשלה חדשה מטעם חמאס ומכאן הדרך קצרה יותר להקמת מדינה ברצועת עזה, על אפו ועל חמתו של מחמוד עבאס.  

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר