יום שלישי, 23 ביוני 2015

כישלון שיחות ג'נבה בענין המשבר בתימן


מאמצי האו"ם למצוא פתרון מדיני למשבר בתימן נכשלו והצדדים לא הסכימו להפסקת אש הומניטארית במהלך חודש רמאדאן.
החתימה הצפויה על הסכם הגרעין עם איראן בסוף החודש היא קריטית ותשפיע על המצב בתימן.
 על פי דיווחים עיתונאיים האכזבה בתימן היא גדולה בעקבות כישלון השיחות בג'נבה שנמשכו חמישה ימים, בחסות האו"ם, בניסיון להגיע לפתרון מדיני בנושא המשבר בתימן.

הכישלון הוא חמור יותר מכיוון שהצדדים במשבר לא הצליחו אפילו להגיע להסכמה על הפסקת אש הומניטארית במהלך חודש הרמדאן, בעוד שעל פי דוח"ות של האו"ם, כ80  אחוזים מתושבי תימן סובלים במחסור במזון ומים והתשתיות הבסיסיות של המדינה נהרסו כתוצאה מההפצצות האווירות המסיביות שהובילה סעודיה על מעוזי המורדים החות'ים ומתקנים חיוניים במדינה.

גורמים בסעודיה מאשימים את איראן כי פעלה מאחורי הקלעים כדי להכשיל את השיחות.

את המגעים ניהל שליח האו"ם המיוחד אסמעיל ולד אלשיח' אחמד באמצעות מסע דילוגים בין בתי המלון בהן התאכסנו המשלחות.

 נציגי המשלחת של המורדים החות'ים ונאמניו של הנשיא המודח עלי עבדאללה צאלח ביקשו להידבר ישירות עם המשלחת הסעודית וסירבו להידבר עם נציגי המשלחת של ממשלת תימן "החוקית".

השיחות התפוצצו כאמור אך שליח האו"ם המיוחד איננו מוכן להודות בכישלון והוא מנסה לפעול ליצירת מומנטום כדי להביא ל "ועידת ג'נבה מס' 2"  שבה יימשכו השיחות.

שליח האו"ם המיוחד אסמעיל ולד אלשיח' אחמד מסר כי הצדדים הסכימו באופן עקרוני על הצורך בהפסקת אש אך בשטח עצמו נמשכת המלחמה, המבצע הצבאי המכונה "סופת הנחישות", שאותו החלה סעודיה לפני כשלושה חודשים, נמשך למרות שסעודיה הודיעה על סיומו ומעבר לשלב חדש של סיוע לתימן ושיקומה והמלחמה מקבלת עכשיו אופי של מלחמת התשה.

ברור לכל הצדדים כי המבצע הצבאי שמתנהל באמצעות הפצצות מסיביות מהאוויר, איננו יכול להכריע את המערכה.

נציגי סעודיה דרשו בשיחות את נסיגת המורדים החות'ים מן הערים בתימן , ובמיוחד מהעיר עדן, כדי שנאמני הנשיא עבד רבו מנצור האדי יוכלו לחזור אליהן אך לא הצליחה לקבל את הסכמת המורדים.

נראה שהמורדים החות'ים בטחים בכך שידם על העליונה בשדה המערכה ושיש להם גיבוי איראני והם מתנהלים מתוך תחושת כוח.

גם ההישג היחידי שהיה לסעודיה מאז תחילת המבצע הצבאי שהיה בזירת האו"ם כאשר מועצת הביטחון קיבלה את החלטה 2216 תחת סעיף 7 נראה כהישג שאיבד את משמעותו מכיוון שאין אף גורם המוכן לפעול ולאכוף את ההחלטה בשטח.

נראה כי זוהי דוגמא נוספת של רפיסותו של מוסד האו"ם שאיננו מצליח לאכוף את ההחלטות שהוא מקבל.

 נראה שכל הצדדים ממתינים עכשיו עד סוף החודש כדי לראות מה יעלה בגורל הסכם הגרעין שאיראן אמורה לחתום עליו עם המעצמות.

חתימה על ההסכם בקרוב תעודד את המורדים החות'ים להמשיך במלחמה שכן איראן צפוייה לצאת מחוזקת מההסכם, הסנקציות הכלכליות יוסרו מעליה, תזרים המזומנים שלה צפוי להשתפר והיא תוכל לתמוך באופן גדול יותר במורדים החות'ים.

בינתיים נמשכת הלחימה ומי שסובל ממנה הינו העם התימני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר