יום שני, 22 ביוני 2015

המסר הסעודי לנשיא אובאמה


סעודיה המאוכזבת ממדיניות ארה"ב פוזלת לכיוונה של רוסיה ומעבירה מסר לאובאמה כי איננה בכיסו של אף אחד.
סעודיה הולכת בעקבות איראן ותקים 16 כורים גרעינים "לצורכי שלום" בסיוע רוסי.

המלך הסעודי, סלמאן בן עבד אלעזיז, נמצא על כסאו רק חמישה חודשים אולם הוא שינה את מדיניותו של קודמו המלך עבדאללה ועבר לנקוט מדיניות חדשה אקטיבית ופרגמטית המבוססת על אינטרסים כדי להתמודד עם סכנת התפשטותה של איראן במזרח התיכון.

הדבר בא לידי ביטוי בכך שהקים את "הציר הסוני" כדי להתמודד עם הסכנה האיראנית והמבצע הצבאי שהוא מוביל בתימן נגד המורדים החות'ים הנאמנים לאיראן.

לפני כמה שבועות החרים המלך הסעודי את המפגש שיזם הנשיא אובאמה עם מנהיגי המפרץ בקמפ דיויד כדי להפיג את חששותיהם מחתימת הסכם הגרעין בין איראן למעצמות הצפוי בסוף החודש הזה.

בשבוע שעבר שיגר המלך הסעודי את בנו הנסיך מחמד בן סלמאן לרוסיה לסכם שישה הסכמים חדשים עם הנשיא פוטין.

הנסיך סלמאן נושא בתואר יורש יורש העצר ושר ההגנה, הבחירה בו לא הייתה מקרית, יש לו תפקיד חשוב מאוד בבית המלוכה הסעודי, הוא שמוביל את המבצע הצבאי בתימן נגד המורדים החות'ים והתומך הראשי של קואליציית המורדים בסוריה הנקראת "ג'יש פתח" הפועלת להפיל את שלטונו של בשאר אסד, כמו כן הוא האחראי על הקשר עם מצרים ועם מדינות המפרץ.

הסיבה הרשמית לביקור ברוסיה הייתה לסכם חתימה על שש עסקות חדשות עם הממשל הרוסי אולם הרקע לביקור הינו המדיניות הפרגמטית החדשה של המלך סלמאן אשר גילה בתקופה הקצרה של שלטונו כי הברית האסטרטגית הארוכה עם ארצות הברית איננה מוצקה כל כך והחליט לפזול גם לכיוונה של רוסיה כדי ש"לא לשים את כל הביצים בסל אחד".

סעודיה נמצאת במצב קשה , היא מעורבת במלחמה בתימן והשיחות בז'נבה עם המורדים החות'ים, כדי למצוא פיתרון מדיני למשבר, קרסו.

בעלי בריתה המסורתיים כמו מצרים ופקיסטאן אינן מוכנות לשלוח כוחות צבא למבצע צבאי בתימן ופקיסטאן מבקשת לשמור על נייטרליות בעימות של סעודיה עם איראן  והדבר בא גם לידי ביטוי באי נכונותה לשיתוף פעולה אסטרטגי עם סעודיה בתחום הגרעין.

המלך הסעודי הבין כי גם רוסיה איננה מרוצה מההתקרבות של איראן לארצות הברית, שצפויה להתחזק לאחר החתימה על הסכם הגרעין, הרמז הרוסי היה ברור כאשר רוסיה נמנעה בהצבעה במועצת הביטחון בכל הקשור להחלטה 2216 הקשורה למשבר בתימן, ולכן הוא שיגר את בנו הנסיך מחמד לפגישה עם הנשיא פוטין.

בפגישה בין השניים סוכם  על חתימה על שישה הסכמים אסטרטגיים שהחשוב בהם הינו הסכם שיתוף הפעולה הגרעיני בין שתי המדינות.

 סעודיה מתכוונת להקים 16 כורים גרעינים ל"צורכי שלום", רוסיה אמורה לבנות את רובם ולהפעיל אותם, שאר ההסכמים עוסקים בנושאי רכישת נשק, בניה, אנרגיה , חקלאות והשקעות.

כזכור רוסיה היא זו שסיפקה לאיראן את הכור הגרעיני בבושאר ואת הידע הגרעיני להפעילו, עכשיו סעודיה צועדת באותה הדרך.

 באמצעות  חתימה על ההסכמים עם רוסיה משגר מלך סעודיה מסר ברור לנשיא אובאמה כי החתימה עם איראן על הסכם הגרעין, שאמורה להתקיים בסוף החודש, נותנת זכות למדינות נוספות ובהן סעודיה להשיג טכנולוגיה גרעינית וגם זכות להעשיר אוראניום.

גם רוסיה מעבירה מסר לאיראן, באמצעות העסקה עם סעודיה, כי התקרבות שלה יתר על המידה לארצות הברית תיענה בהתקרבות של רוסיה לסעודיה.

אחד הסיכומים של הנסיך הסעודי בביקורו במוסקבה היה גם בנושא רכישת נשק. מדובר ברכישת טנקים רוסים מסוג 90 T  וטילים מסוג "איסקנדר  400 ".

בכך מאותת המלך הסעודי לנשיא אובאמה כי לארצות הברית ולחברות הנשק שלה אין יותר עדיפות בעסקות נשק בכל הקשור לסעודיה ומדינות המפרץ וכי לסעודיה יש זכות לגוון את מקורות הנשק שלה  כדי לשמור על ביטחונה הלאומי.

הנסיך מחמד בן סלמאן לא הצליח לשכנע את הנשיא פוטין לוותר על תמיכתו בנשיא סוריה בשאר אסד לטובת תמיכה באופוזיציה הסורית המתונה אבל נושא חשוב נוסף שעלה בפגישה היה נושא מחירי הנפט.

סעודיה היא מייצאת הנפט הגדולה בארגון המדינות המייצאות נפט אופ"ק  ורוסיה היא מייצאת הנפט הגדולה מחוץ לאופ"ק, לסעודיה נגרמו  הפסדים של כ150 מיליון דולר כתוצאה מירידת מחירי הנפט, ההתקרבות לרוסיה יצרה לה אפשרות לערוץ הידברות כדי לנסות ולייצב את מחירי הנפט ואולי אף להעלותם.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר