יום רביעי, 17 ביוני 2015

ירדן נערכת להגנה מפני דאע"ש ו"ג'בהת אלנוצרה".


ירדן חוששת מהתפשטות דאע"ש ו "גבהת אלנוצרה"  והתקרבותם לגבולות שלה עם עיראק וסוריה.
המלך עבדאללה שוקל חלוקת נשק לשבטים הבדואים  השוכנים בסמוך לגבול עם ירדן כחלק ממערך ההגנה החדש נגד האסלאם הג'יהאדיסטי.ירדן מודאגת מאוד מהתקדמות הארגונים הג'יהאדיסטים לעבר גבולותיה עם עיראק וסוריה.

הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש לא הצליחה, ביותר מ3000 גיחות אוויריות, לעצור את התקדמות דאע"ש בעיראק, גם הצבא העיראקי ניגף בפניו והארגון האסלאמי הקיצוני מתקרב לגבול עם ירדן.

לפני כמה חודשים אף ביצע הארגון הזה פיגוע התאבדות במעבר טריביל בגבול עיראק עם ירדן.

הארגונים הג'יהאדיסטים מאיימים על ירדן גם מצפונה בגבול עם סוריה.

מחוז דרעא בדרום סוריה, הגובל עם ירדן, נשלט על ידי הקואליציה הנקראת "ג'יש פתח" שבסיס הכוח העיקרי שלה הינו ארגון "ג'בהת אלנוצרה" שהוא השלוחה של אל-קאעדה בסוריה.

הארגון הזה שולט בפועל בכל מעברי הגבול מסוריה לירדן.

לפני כמה שנים הזהיר המלך עבדאללה מפני התפשטותה של איראן במזרח התיכון וסכנת "הסהר השיעי" אולם הוא לא העריך אז שדוקא האסלאם הסוני הקיצוני הוא זה שיקדים ויאיים על גבולותיה של הממלכה ההאשמית.

ב15 ביוני סייר המלך עבדאללה, בליווי קציני צבא בכירים, באזור המדבר הגובל עם סוריה ונפגש עם שיח'ים ונכבדים מהאזור.

במהלך הביקור שחרר המלך עבדאללה הצהרה מפתיעה ואמר כי "חובתה של ירדן היא לסייע לשבטים הערבים בעיראק ובסוריה" ורמז כי שבטים אלה מנהלים מלחמה בטרור.

לשבטים הבדואים בעיראק וסוריה, באזור הגבול עם ירדן, יש קשרים הדוקים עם השבטים הבדואים בממלכה ההאשמית שמהווים את עמוד השדרה של המשטר בירדן ושל הצבא.

הצהרת המלך עבדאללה יצרה גל של שמועות כי בכוונת ירדן לתפוס שטחים ולהתפשט לתוך שטחן של עיראק וסוריה.

שר המדינה הירדני לענייני תקשורת, מחמד אלמומני, הכחיש ב-16 ביוני את השמועות האלה ואמר: "אין לירדן כוונות להתפשט על חשבון מדינות שכנות שאנו מכבדים ומעריכים אותן, אנו מקווים לשמור על ריבונותנו ועל גבולותינו".

פרשנים הקרובים לבית המלוכה הירדני מעריכים כי ביקור המלך עבדאללה באזור הגבול עם סוריה וההצהרה המפתיעה שמסר נועדו להכשיר את דעת הקהל לקראת השלב הבא שהוא תוכנית מיוחדת, בפיקוחה של ירדן, לצייד בנשק את השבטים השוכנים בדרעא שבסוריה ובמחוז אנבאר בעיראק, סמוך לגבול עם ירדן.

הנשק יאפשר להם להתגונן מפני דאע"ש "וג'בהת אלנוצרה " ולהוות קו הגנה קדמי של ירדן שאמור למנוע את הסתננות הארגונים הג'יהאדיסטים לשטחה.

ירדן משתתפת בקואליציה נגד דאע"ש ומטוסי חיל האוויר הירדני אף תקפו מטרות של דאע"ש לאחר שאנשי הארגון שרפו למוות , לפני כמה חודשים, את הטייס הירדני מועז אלכסאסבה.

המלך עבדאללה ניסה להימנע מעימותים  עם האסלאם הקיצוני כדי לשמור על שלטונו, הוא הצליח לפצל, באופן מתוחכם, את תנועת "האחים המוסלמים" בארצו אך נראה שהוא מתקרב לרגע האמת של המלחמה באסלאם הג'יהאדיסטי.

המלך עבדאלה מבין זאת והוא נערך גם לאפשרות של מלחמה בארגונים הג'יהאדיסטים בתוך שטח ירדן במקרה שהם ינסו לחדור אליה ולהשתלט על שטחים הסמוכים לגבול עם עיראק וסוריה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר