יום שני, 15 ביוני 2015

רצועת עזה-בדרך להסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל?


מקורות בחמאס טוענים כי התנועה וישראל על סף הסכמה על הסכם רגיעה ברצועה לתקופה של חמש שנים שיכלול גם הקמת נמל ימי .
ההסכם משרת את האינטרסים של שני הצדדים וחתימה עליו תקדם את החזרת הגופות של חללי צה"ל שבידי החמאס.

 

ברצועת עזה מציינים בימים אלה מלוא שמונה שנים להשתלטות תנועת חמאס בכוח על רצועת עזה, המצב ההומניטארי ברצועה קשה, במהלך  שמונה השנים האלה היו לתנועת חמאס שלושה עימותים צבאים גדולים עם ישראל שרק הביאו להרס ולחורבן ברצועה ולא לפתרון מצוקותיה. למרות כל ניסיונות הפיוס, הפיצול בין הגדה לרצועה נמשך, שיקום הרצועה בעקבות תוצאות מבצע "צוק איתן" מקרטע באיטיות ואין שיפור ביחסיה של תנועת חמאס עם מצרים אשר תיווכה בינה לבין ישראל על יישום הסכם הפסקת האש בתום מבצע "צוק איתן".

ח'ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס התייחס ב-12 ביוני למצרים ותפקידה כמתווכת בין ישראל לחמאס ואמר: " מצרים איבדה את חסותה להסכם הרגיעה (עם ישראל), ישנם מגעים בין חמאס לבין גורמים בינלאומיים לגבי הנושא".

הדברים של אלחיה מאשרים דיווחים שונים על גורמים בינלאומיים, שנכנסו לוואקום שנוצר עקב התנתקותה של מצרים מהתיווך, ומנסים לתווך בין ישראל לתנועת חמאס כדי להגיע להסכם רגיעה ארוך טווח לתקופה של חמש שנים שיפתור גם את שאלה הסרת המצור מעל הרצועה ובניית נמל ימי.

במסגרת ההסכם הזה אמורה להיערך גם עסקת חילופין על שרידי גופותיהם של שני חיילי צה"ל, אורן שאול והדר גולדין ז"ל שנפלו במבצע "צוק איתן" והמוחזקים בידי חמאס.

בתחילת החודש ערך שר החוץ הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, ביקור בלתי מתוכנן בעזה שבמהלכו הצהיר כי המצב ברצועה דומה לישיבה על "חבית חומר נפץ" והציע לצדדים להגיע להסכם רגיעה על בסיס "פיתוח(הרצועה) בתמורה לביטחון (לישראל(".

ב10 ביוני ביקר בחשאי ברצועה ניקולאי מלדאנוב, שליח האו"ם למזה"ת, הוא נפגש עם בכירים בחמאס ובהם סגן ראש הלשכה המדינית מוסא אבו מרזוק.

על פי מקורות פלסטינים ברצועה הוא הביא עמו טיוטת הצעה מישראל להסכם רגיעה ארוך טווח שמבוסס על העיקרון שקבע שר החוץ הגרמני "פיתוח תמורת ביטחון".

על פי המקורות האלה הרש"פ הוכנסה לסוד המגעים אך איננה נוטלת בהם חלק בגלל יחסיה העכורים עם תנועת חמאס.

בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק יצא עם טיוטת ההצעה לקטאר להתייעצויות וחזר לרצועה ביחד עם עמאד אלעלמי, חבר הלשכה המדינית של חמאס.

ב13 ביוני יצאו מוסא אבו מרזוק ועמאד אלעלמי למצרים דרך מעבר רפיח להמשך התייעצויות עם הנהגת חמאס בחו"ל ועם קטאר שמעורבת אף היא במגעים עם ישראל באמצעות מחמד אלעמאדי שהינו נציג קטאר ברש"פ.

העיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי  דיווח ב-15 ביוני, מפי מקורות בחמאס, כי הנהגת חמאס בקטאר בראשותו של ח'אלד משעל עוסקת בגיבוש פרטים האחרונים של ההצעה, על פי ההצעה יוקם גם נמל צף בעזה בפיקוח ישראלי או בינלאומי.

על פי הדיווח, טורקיה וקטאר תומכות בהסכם.

גורמים פלסטינים ברצועת עזה אומרים כי הירי האחרון של הרקטות לעבר ישראל על ידי הקבוצות הסלפיות המזוהות עם דאע"ש זירז את המגעים העקיפים בין תנועת חמאס לישראל על הסכם רגיעה ארוך טווח מכיוון שלשתיהן יש אינטרס שהפסקת האש תמשך והן חוששות שהמצב עלול לצאת מכלל שליטה ולהדרדר לעימות צבאי בתום עשרה חודשים בלבד ממבצע "צוק איתן".

תנועת חמאס רוצה לחזק את שליטתה ברצועה ולהציג הישגים בפני הציבור הפלסטיני ואילו ישראל מעוניינת בשקט ביטחוני בדרום הארץ והיא סבורה שהסכם רגיעה ארוך טווח עם חמאס יסייע לה במלחמה בחרם הבינלאומי ובמאבק בבית הדין הבינלאומי בהאג.

הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל יסייע לתנועת חמאס בהמשך הדרך לשפר את יחסיה עם מצרים ואולי גם עם הרשות הפלסטינית.

היחסים בין תנועת חמאס לרש"פ החריפו בשבוע שעבר לאחר שחמאס הרשימה את הרש"פ באחריות לגל פיצוצי מטעני החבלה שהיה ברצועה בחודשים האחרונים.

למרות המתיחות הרבה ביניהן, גורמים פלסטינים מדווחים כי הפלגים הפלסטינים ברצועה מגבשים הצעת פשרה שתאפשר את פתיחת המעברים והעברתם לידי ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית כדי שאפשר יהיה לקדם את שיקום הרצועה.

בין היתר כוללת ההצעה את שילוב פקידי מעבר רפיח הוותיקים עם הפקידים החדשים של הרש"פ כדי שניתן יהיה להעביר את ניהול המעבר לידי ממשלת ההסכמה הלאומית.

השגת הסכם רגיעה ארוך טווח הינה אינטרס של ישראל ושל תנועת חמאס, ברגע שמצרים הוציאה את עצמה ממשחק התיווך ביניהן לא היה מנוס אלא להשתמש במתווכים בינלאומיים.

מבחינת ישראל , מדובר במשא ומתן עקיף עם חמאס ולא הכרה בארגון ובכך היא איננה מפרה את הסכם אוסלו שקבע כי אש"ף הינו הנציג היחיד והבלעדי של העם הפלסטיני.

אם אכן יושג הסכם כזה יהווה הדבר גם לחץ על יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שנוקט באסטרטגיה של סרבנות ומסרב לחזור לשולחן המשא ומתן עם ישראל מבלי שתוצאותיו יקבעו מראש.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר