יום שני, 1 ביוני 2015

דאגה פלסטינית מההתפתחויות במזה"ת


הרש"פ מודאגת מההתפתחויות האזוריות וירידת הבעיה הפלסטינית מסדר היום הבינלאומי.
מחמוד עבאס חושש שמדינות ערב יענו לקריאתו של נתניהו לשת"פ.

הפלסטינים מגלים בימים האחרונים כי הציפיות שהיו להן לאחר ניצחון הימין בראשות בנימין נתניהו בבחירות האחרונות כי יהיה להם קל להכפיש את הממשלה החדשה בישראל ולהצר את צעדיה מבחינה בינלאומית אינן מתממשות.

כישלון הרש"פ להדיח בסוף השבוע שעבר את ישראל מפיפ"א עורר ביקורת רבה על הרשות הפלסטינית בכלל ועל ג'יבריל רג'וב בפרט ברחוב הפלסטיני.

 העיתון הפלסטיני "אל-איאם" היוצא לאור ברמאללה ונחשב לשופרה של הרש"פ ניסה ב-31 במאי  להסביר את הכישלון, הפרשן אכרם עטאללה כתב במאמר פרי עטו את הדברים הבאים:

" ישראל הצליחה ואנחנו נכשלנו, ישראל גייסה את כל כוחותיה הבינלאומיים ואפשרויותיה למרות מה שנראה היה שממשלת ישראל החדשה תהייה מבודדת (ולמרות) הסברה שיש רצון להעניש את העם הישראלי אשר בחר בה.."

בהמשך קרא אכרם עטאללה לפלסטינים "לעשות חשבון נפש לפני שאנו מאשימים את העולם" וכי "מה שחשוב הוא הרצון לפעול (נגד ישראל)".

 

תחושת התבוסה הפלסטינית נובעת גם ממספר התפתחויות נוספות.

הדברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה עם תא הכתבים המדיניים בשבוע שעבר כי הוא שואף ליצירת קשרים עם מדינות ערב והגברת שיתוף הפעולה עימן  הכניסו את הרשות הפלסטינית ללחץ, לכך יש להוסיף את ההצעה שהעלה נתניהו בפני פדריקה מוגריני שרת החוץ של האיחוד האירופי לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים ולדון בגבולות גושי ההתנחלויות שיישארו בידי ישראל במסגרת הסדר הקבע.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי אמר לרדיו "קול פלסטין" ב-26 במאי כי "נתניהו מנסה להרוויח זמן כדי לצאת מהבידוד הבינלאומי".

הפלסטינים רואים בהצעתו של נתניהו מהלך מתוחכם שנועד להשיג לגיטימציה פלסטינית ובינלאומית להמשך הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, מהלך שיאפשר לנתניהו להיראות כשוחר שלום וגם לשמור על שלמות הקואליציה הצרה שלו.

אולם מה שמדאיג יותר את הפלסטינים הינן ההתפתחויות האזוריות האחרונות וירידת נושא הבעיה הפלסטינית מסדר היום הבינלאומי.

עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי פרסם ביום 31 במאי מאמר מערכת  תחת הכותרת "ההתפתחויות האזוריות משרתות את ישראל והחלישו את ההתענינות בבעיתנו".

במאמר נכתב כלהלן: "המלחמות הפנימיות אשר הורסות את סוריה ועיראק  ולוב ותימן ומאיימות על מצרים ולבנון הופכות את העולם הערבי לעולם שאיננו מה שהיה לפני השלב ההיסטורי ההרסני הזה, הכוחות התפרקו וההתעניינות השתנתה בדרגה אסטרטגית עמוקה, אין שום מנהיג ערבי המתעניין או המעוניין במאבק הפלסטיני-ישראלי,הפיצול (הפלסטיני) הגיע כדי להגביר את הפער בין הערבים לבעיה (הפלסטינית)".

 

הפלסטינים סבורים כי ישראל מנצלת התפתחות חשובה נוספת לטובתה והיא המתיחות בין איראן לסעודיה והמלחמה בין השיעה לסונה כפי שהיא מתבטאת במשבר בתימן.

להערכתם, החשש מכוחה של איראן הופך למכנה משותף בין ישראל לסעודיה ובנות בריתה ומגביר את האפשרות להתקרבות בין ישראל לבין מדינות ערב, דבר שראש הממשלה נתניהו רואה כאפשרות חיובית.

"ההתפתחויות האלה, בסופו של דבר,  הן נגדנו ונגד הבעיה שלנו והופכות את נתניהו ליותר מתנשא ומי שאיננו מתעניין (בנו) זה מה שכולם צריכים להבין ובמיוחד ההנהגות והאחראים בתוך עמנו, עלינו להתמודד עם האתגרים הקיימים שמציבה ישראל או עם חוסר ההתעניינות הערבית (בנו).." נכתב במאמר המערכת של עיתון "אלקודס".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר