יום שני, 4 במאי 2015

הקואליציה הערבית בראשות סעודיה במצוקה


הקואליציה בראשות סעודיה לא מצליחה להשתלט על המשבר בתימן והיא מחפשת דרכים לצאת בכבוד מהעימות עם איראן.
פרשנים במפרץ מעריכים כי איראן עלולה להעביר את העימות למצרי הורמוז שם היא נהנית משליטה ימית מלאה.

המצב ההומניטרי המתדרדר בתימן מהווה מנוף לחץ של איראן על הקואליציה הערבית בראשותה של סעודיה אשר ממשיכה בהפצצות האוויריות של מעוזי המורדים החות'ים.

איראן ממשיכה להרוויח זמן ולמשוך את העימות הצבאי בתימן, כל יום שחולף מסבך, מבחינתה, את סעודיה.

 הסעודים מבינים זאת ושר החוץ הסעודי החדש, עאדל ג'ביר, הודיע ב-4 במאי שהקואליציה שוקלת הפסקות בהפצצות האוויריות כדי לאפשר אספקה הומניטארית לתימן.

 הסעודים מחפשים כנראה דרך לסיים בכבוד את המתקפה האווירית מבלי שיראו כמפסידים.

העיתון " ראי אליום" דיווח ב-3 במאי על מגעים מתקדמים בין סעודיה טורקיה ופקיסטן להקמת ציר סוני צבאי הגנתי שיכלול הקמת מועצה צבאית משותפת ועריכת תמרונים צבאים משותפים רחבי היקף.

על פי הדיווח ראש ממשלת פקיסטן, נוואז שריפ, ביקר באחרונה בסעודיה ונפגש עם המלך סלמאן בן עבד אלעזיז כדי להסביר לו את החלטת הפרלמנט בפקיסטן לשמור על ניטרליות בכל הקשור למבצע הצבאי של הקואליציה הערבית בתימן.

החלטת הפרלמנט הפקיסטני התקבלה בזעם בסעודיה אך ראש ממשלת פקיסטן הסביר כי כ 20 אחוזים מחיילי צבאו הינם ממוצא שיעי דבר שהיווה מרכיב חשוב בשיקולי הפרלמנט שקיבל את ההחלטה.

סעודיה הסכימה לממן את הציר הצבאי החדש שנועד להוות משקל נגד לציר השיעי בראשות איראן.

 לדיווח הזה אין אישור כרגע ממקורות נוספים.

הציר החדש אינו כולל את מצרים ואת ירדן שאף הן התנגדו למבצע צבאי קרקעי בתימן נגד המורדים החות'ים.

 

מתיחות בין חברות הקואליציה

 

בין טורקיה למצרים יש מתיחות רבה מאז עלייתו לשלטון של הגנרל עבד אלפתאח א-סיסי על רקע הוצאתה של תנועת " האחים המוסלמים" מחוץ לחוק במצרים.

 טורקיה מארחת בשטחה את מנהיגי ה"אחים המוסלמים"  שנמלטו ממצרים.

 מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אלעזיז ניסה לתווך בין טורקיה למצרים ללא הצלחה, באחרונה התנה ראש ממשלת טורקיה ארדואן את שיפור היחסים עם מצרים בשחרור כל מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" העצורים בכלא המצרי ובראשם הנשיא המודח מחמד מורסי וביטול גזרי דין מוות שהוטלו עליהם על ידי בית המשפט המצרי, מצרים דחתה את דרישתו.

 במהלך החודש האחרון, שבו התנהל המבצע הצבאי נגד המורדים החות'ים בתימן, הייתה גם מתיחות ביחסי מצרים עם סעודיה בין היתר בגלל התנגדותה של מצרים למבצע צבאי קרקעי בתימן.

 שלטונות מצרים התירו לקיים שתי הפגנות בסמוך לשגרירות סעודיה בקהיר נגד ההתקפות האוויריות של סעודיה בתימן וחלק מאמצעי התקשורת במצרים תקפו את סעודיה והנהגתה.

 אחמד קחטאן, שגריר סעודיה במצרים הגיש תלונה רשמית על כך למשרד החוץ המצרי ולפני כמה ימים מתח ביקורת, באחד מערוצי הטלוויזיה המצרים, ואמר כי "מאז המהפכה בינואר יש השתוללות תקשורתית שמצרים סובלת ממנה והיא נפגעת כמדינה עד יומנו זה".

התקשורת הסעודית הגיבה בהתקפה חריפה על שדרים ומגישי תכניות מצרים שמתחו ביקורת על סעודיה.

 הנשיא המצרי א-סיסי יצא ב-2 במאי לביקור פתע בסעודיה ונפגש עם המלך סלמאן, ההערכה היא כי הביקור נועד להפיג את המתיחות בין שתי המדינות.

 

 הציר החדש בין סעודיה, טורקיה ופקיסטן, אם אכן יקום, לא יוכל להתמודד עם האסטרטגיה האיראנית החדשה.

 פרשנים במפרץ מעריכים כי איראן עלולה להעביר את העימות עם הקואליציה הערבית  לאזור מצרי הורמוז ולאיים על התנועה הימית לעבר באב אלמנדב, הים האדום ותעלת סואץ.

בשבוע שעבר עצרו ספינות מלחמה איראניות במצרי הורמוז ספינת משא שנשא דגל של איי מרשל ואילצו אותה להפליג לנמל בנדר עבאס.

מדי יום עוברות במצרי הורמוז 18 מיליון חביות נפטבדרכן לתעלת סואץ, אם איראן תעכב או תעצור את מכליות הנפט ייגרם נזק עצום לכלכלה המצרית.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר