יום שישי, 29 במאי 2015

סרבנות פלסטינית וחששות ירדניים


מחמוד עבאס דוחה את הצעת נתניהו לחידוש המשא ומתן ונוקט סרבנות בניסיון לכפות על ישראל את תנאיו.
ירדן חוששת כי הקיפאון במשא ומתן הינו מלאכותי וכי מאחורי הקלעים מתקיים מו"מ חשאי בין ישראל והפלסטינים.

נראה כי הרשות הפלסטינית נחושה להתקדם בתוכניתה לבנאם את הסכסוך הישראלי פלסטיני ולהכריע את ישראל במוסדות הבינלאומיים תוך ניצול המתיחות הקשה בין ממשל אובאמה לממשלת הימין בראשות נתניהו והמגמות המסתמנות באיחוד האירופי לפעול נגד המשך הבנייה בהתנחלויות בגדה.

לכן, הרשות הפלסטינית ממהרת לדחות את ההצעה החדשה של ראש הממשלה נתניהו לנהל משא ומתן על גבולות גושי ההתנחלויות שיישארו בריבונות ישראל במסגרת הסכם הקבע.

 שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי אמר לרדיו "קול פלסטין" ב-26 במאי כי "נתניהו מנסה להרוויח זמן כדי לצאת מהבידוד הבינלאומי".

הפלסטינים רואים בהצעתו של נתניהו מהלך מתוחכם שנועד להשיג לגיטימציה פלסטינית ובינלאומית להמשך הבניה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים, מהלך שיאפשר לנתניהו להראות כשוחר שלום וגם לשמור על שלמות הקואליציה הצרה שלו.

אם פעם הביעו הפלסטינים נכונות כלשהי לחילופי שטחים עם ישראל כדי שאפשר יהיה  להחיל את הריבונות הישראלית על גושי ההתנחלויות הגדולים במסגרת הסכם הקבע, הרי שהעמדה הזו השתנתה לחלוטין.

מחמוד עבאס מוביל קו קיצוני הדורש את פירוקן של כל גושי ההתנחלויות וקביעת לוח זמנים בינלאומי מוסכם לנסיגתה של ישראל מכל שטחי הגדה המערבית כדי שתקום שם , בפרק זמן מוגדר, מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67 שבירתה היא ירושלים.

הצעתו של ראש הממשלה נתניהו לחדש את המשא ומתן ולדון על גבולות גושי ההתנחלויות וגבולות הבניה הישראלית במזרח ירושלים הפתיעה את הפלסטינים כמו ההודעה המחודשת של נתניהו כי הוא בעד פתרון שתי המדינות.

 כדור הסרבנות עבר עכשיו למגרש הפלסטיני, לכן דוברי הרשות הפלסטינית ממהרים להציג כעת את הצעתו של נתניהו כ "טריק שנועד לגנוב עוד אדמה פלסטינית".

בצד הסרבנות הפלסטינית קיימים חששות בירדן, שמקורם אינו ברור, כי ישראל והרשות הפלסטינית מנהלות ביניהן משא ומתן חשאי.

ראש ממשלת ירדן, עבדאללה אלנסור, הביע לפני כמה ימים בישיבה סגורה בפרלמנט הירדני את חששו כי " ירדן תופתע ממשא ומתן חשאי בין ישראל לרש"פ שיביא להסכם דוגמת הסכם אוסלו העלוב".

האם לראש ממשלת ירדן מידע בדוק על משא ומתן כזה או שדבריו נועדו לטרפד אפשרות כזו?

הדברים אינם ברורים.

מה שברור הוא שדוברי הרש"פ מיהרו לדחות את האפשרות הזו מכל וכל.

עבאס זכי, חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח אמר כי "ממשלת ישראל החדשה היא ממשלת חיסול של הבעיה הפלסטינית ולא ממשלת הסדר" ואילו מחמוד אלהבאש, יועצו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, הכחיש  קיומו של משא ומתן חשאי עם ישראל וטען כי הרש"פ מתאמת את צעדיה עם ירדן ועם הליגה הערבית.

הירדנים חוששים, הם לא קונים את הסברי הרשות הפלסטינית ולא מאמינים למחמוד עבאס, בין ירדן לרש"פ קיימת מתיחות מאז חודש דצמבר שעבר בגלל חילוקי דעות על אופן הגשת הצעת ההחלטה הפלסטינית למועצת הביטחון ,שהוגשה באמצעות ירדן שהייתה חברה במועצה, בדבר קביעת לוח זמנים לסיום "הכיבוש הישראלי" בשטחים.

הירדנים זוכרים היטב את המשא ומתן החשאי בין ישראל לאש"ף שאפילו ארצות הברית מודרה ממנו, הם יודעים כי לפלסטינים חשוב להשיג הישגים מדיניים וכי אינם מכירים בחובת התיאום עם מדינות ערב למרות שלא יודו בכך.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר