יום חמישי, 28 במאי 2015

האם ארגון "ג'בהת אל נוצרה" ייתנתק מ "אל-קאעדה" ?


כוחו של ארגון "ג'בהת אלנוצרה" בסוריה מתחזק ומדינות המפרץ מנסות לשכנעו להתנתק מאל-קאעדה.
המטרה היא לתת לארגון לגיטימציה ולהפנות אותו נגד דאע"ש.

ארגון "ג'בהת אלנוצרה" בסוריה הופך לכוח חשוב במלחמה בסוריה שיש לו הישגים בשדה הקרב והמצליח להביס בקרבות את חיילי בשאר אסד ואת לוחמי החזבאללה.

מנהיג הארגון, אבו מחמד אלג'ולאני, הודיע בראיון מיוחד לערוץ אלג'זירה ב-27 במאי כי "המערכה לא תסתיים (ברצועת) החוף הסורי וכי כוחותיו יגיעו לדמשק".

אלג'ולאני הזהיר את חזבאללה מפני המשך הסיוע לבשאר אסד, "יש לנו כוחות נאמנים בתוך לבנון, אנחנו נביס אתכם בלבנון, גם בתוך הדאחיה (בבירות(."

כוחו המתחזק של ארגון "ג'בהת אלנוצרה" בסוריה המשתייך לאל-קאעדה מתרחש במקביל להתחזקותו והישגיו של הארגון המתחרה שהינו ארגון "המדינה האסלאמית" (דאע"ש).

בין שני הארגונים יש תחרות עצומה שאף הגיעה לעימותים צבאיים ביניהם, למעשה מדובר בשני ארגוני טרור  עם אידיאולוגיה אסלאמית קיצונית, ארגון דאע"ש הוא בעל אוריאנטצייה עיראקית ורבים ממפקדיו היו קצינים לשעבר בצבא העיראקי הבעת'י של סדאם חוסיין ואילו ארגון "ג'בהת אלנוצרה" הינו ארגון סורי במהותו המורכב מבני הכפרים והערים הסונים בסוריה השונאים את משטר הבעת' של בשאר אסד ופועלים להפילו.

אתר האינטרנט islamist-movments.com

דיווח ב-5 במרץ מפי מקורות בתוך ארגון "ג'בהת אלנוצרה" כי מנהיגי הארגון בוחנים את האפשרות להתנתק מארגון אל-קאעדה "כדי להקים ישות חדשה".

הרקע לכך הינו החלשותו העולמית של ארגון אל-קאעדה ומחלוקות בין הנהגת "ג'בהת אלנוצרה" לבין מנהיג אל-קאעדה איימן אלזוואהירי.

אולם ישנה סיבה נוספת לא פחות חשובה.

נראה כי הציר החדש הפועל נגד משטרו של בשאר אסד והמורכב מטורקיה-קטאר וסעודיה זיהה את הפוטנציאל הגלום בארגון "ג'בהת אלנוצרה" ורוצה להרוויח "שתי ציפורים במכה אחת", דהיינו להפוך את הארגון לכוח אופוזיציה לגיטימי סורי הפועל בסוריה וגם נלחם נגד ארגון הטרור ששמו דאע"ש.

על פי מקורות במפרץ, קטאר היא שמובילה את המהלך ומבטיחה לארגון "ג'בהת אלנוצרה" מימון רב וסיוע בנשק בתמורה להתנתקותו מאל-קאעדה.

מה שמונע את ההודעה על התנתקותו מאל-קאעדה הינה מחלוקת פנימית בתוך הארגון.

מדינות המפרץ חוששות מאפשרות שארגון "ג'בהת אלנוצרה" יצטרף בשלב כלשהו לארגון דאע"ש ופועלות נמרצות כדי לקנות אותו בכסף ובנשק רב.

אם המהלך הזה יצליח תרוויח הקואליציה המערבית הפועלת נגד דאע"ש, היא תצטרך להתמודד רק עם ארגון טרור אחד שהוא דאע"ש.

במקרה כזה, "התמתנותו" של ארגון "ג'בהת אלנוצרה", בכך שהתנתק מאל-קאעדה, תיזקף לזכותן של מדינות המפרץ ותעניק להן נקודות מול ארצות הברית.

אולם בהיבט הסורי יש לכך משמעות חשובה, אם אכן התהליך הזה יקרה הרי שמדובר בכך שהפלג הסורי של אל-קאעדה החליט להיות עצמאי לקראת שחרורה של סוריה משלטונו של בשאר אסד , יהיה זה סימן נוסף שקיצו של אסד מתקרב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר