יום רביעי, 27 במאי 2015

מתיחות בין איראן לארגון הג'יהאד האסלאמי


ארגון הג'יהאד האיסלאמי נמצא על סף פשיטת רגל פיננסית בעקבות קיצוץ הסיוע הדרסטי על ידי איראן.
איראן מענישה את הארגון מכיוון שסירב לאמץ את עמדתה בנושא המשבר בתימן.

 

ארגון הג'יהאד האסלאמי בראשותו של עבדאללה רמדאן שלח הינו הארגון הפלסטיני המקורב ביותר לאיראן אשר תומכת בו באופן כספי ומממנת כמעט את כל תקציבו.

תמיכתה של איראן בארגון היא בלעדית וכל קיצוץ בכספי הסיוע הכספי שהיא מעבירה לו משפיע על פעילותו.

עיקר הפעילות של הארגון בשנים האחרונות נעשית מרצועת עזה, משם הוא יורה רקטות לעבר שטח ישראל ולפעמים מנסה להגיח לפיגועים באזור דרומה של ישראל.

איראן תומכת כספית בארגון הג'האד האסלאמי וארגון חמאס למרות היותם "ארגוני התנגדות" סונים, בניגוד לארגון חזבאללה שהינו ארגון שיעי, מכיוון שהיא רוצה להשתמש בשירותיהם הטרוריסטיים נגד מדינת ישראל.

בשנים האחרונות היא פועלת לצייד אותם ולחמש אותם בנשק כדי שיתקפו את ישראל מרצועת עזה. בין היתר היא רוצה להשתמש בשירותיהם במקרה שישראל תחליט לתקוף את מתקני הגרעין באיראן.

איראן קיצצה בשנתיים האחרונות באופן משמעותי את תקציבה לתנועת חמאס בגלל חילוקי דעות עם ראש הלשכה המדינית ח'אלד משעל על מלחמת האזרחים בסוריה ועמדת חמאס כלפי המשבר בתימן.

כתוצאה מכך נפגע תקציבה של תנועת חמאס והיא נאלצה לקצץ בפעילותה הצבאית.

עיתון "אלקודס אלערבי" דיווח ב-25 במאי כי המשבר הכספי בארגון הג'יהאד האסלאמי החריף עד כדי פשיטת רגל וכי פעילי הארגון לא קיבלו משכורות בשלושת החודשים האחרונים וכנראה גם לא יקבלו בחודש הרביעי.

על פי הדיווח התגלעה מחלוקת בין איראן לארגון הג'יהאד האסלאמי, איראן דרשה ממנו לפרסם עמדה רשמית המתנגדת לפעילות הצבאית של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה במשבר בתימן, בדיוק כפי שעשה ארגון חזבאללה , אך הוא סירב.

איראן נוקטת במדיניות של "בעל המאה הוא בעל הדיעה" ומכיוון שלא הצליחה להכתיב את מדיניותה בנושא סוריה ותימן לארגוני החמאס והג'יהאד האסלאמי היא נקטה סנקציות נגדם ולא העבירה להם כספים חיוניים לפעילותם.

עיתון "אלקודס" המזרח ירושלמי דיווח ב-19 במאי כי ראש ארגון הג'יהאד האסלאמי ביקר  באחרונה בטהרן כמה פעמים כדי לנסות ולפתור את המשבר וכי גם ארגון חזבאללה תיווך בנושא אולם ללא הועיל מכיוון שארגון הג'האד האסלאמי רוצה לשמור על עמדה נייטרלית בכל הקשור למשבר בתימן.

הפסקת הסיוע הכספי האיראני לארגון הג'יהאד האסלאמי יכולה לפגוע קשות בפעילותו אם תמשך לאורך זמן, בניגוד לארגון חמאס שיש לו גם מקורות הכנסה אחרים, כמו המיסים שהוא מטיל ברצועת עזה, הרי שהארגון תלוי לחלוטין בכסף האיראני כדי לשמור על קיומו.

ייתכן שאיראן נוקטת סנקציות זמניות נגד הארגון רק כדי ללמד אותו לקח, אך בטווח הרחוק היא זקוקה לו והיא אינה יכולה להרשות לעצמה לאבד כוח צבאי המאיים ישירות על ישראל והסר למרותה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר