יום שלישי, 26 במאי 2015

איראן היא שתקבע את גורל אסד


הנשיא בשאר אסד נערך להגנה על שטחים חיוניים לעדה העלווית בסוריה.
למרות מצבו הקשה בשאר אסד עדיין נהנה מתמיכתה המלאה של איראן.

כדאי לשים לב לדברים שאמר מנהיג חזבאללה, שיח' חסן נצראללה, בנאומו הטלוויזיוני ב-23 במאי לציון מלוא 15 שנים לנסיגת צה"ל מדרום לבנון, בהתייחסו למצב בסוריה אמר נצראללה:

"אנחנו נלחמים לצד אחינו הסורים, לצד הצבא והעם, לצד ההתנגדות העממית, בדמשק וחלב ודיר א-זור ואלקציר ואלחסכה ואדלב... אנחנו נמצאים היום במקומות רבים ונהייה בכל מקום בסוריה שהמערכה תחייב אותנו להיות בה..אנחנו נמשיך להילחם באזור קלמון הסורי הגובל עם לבנון כדי שהצבא הסורי וכוחות ההגנה שלו יוכלו לאבטח באופן מלא את הגבול הסורי לבנוני".

בדבריו מאשר השיח' נצראללה כי ארגונו נמצא למעשה בכל זירות הקרבות בסוריה, לצד הצבא הסורי, וכי ההנחיות שהוא מקבל מאיראן הינן לסייע לשמור על שלטונו של בשאר אסד בכל מקום שהמערכה תחייב זאת.

על פי מקורות שונים מצבו של נשיא סוריה בשאר אסד הינו בכי רע.

לאחר ארבע שנים של לחימה עיקשת, בשאר אסד שולט באופן מלא רק על 22 אחוזים משטחה הגיאוגרפי של סוריה, ארגון דאע"ש שולט על 50 אחוזים מהשטח ועל השאר שולטים ארגוני אופוזיציה סורים אחרים.

רבים כבר הספידו את שלטונו של בשאר אסד אך הוא הצליח להחזיק מעמד על כסאו בסיוען של איראן ובן בריתה ארגון חזבאללה.

עם זאת, הנשיא בשאר אסד מבין כי הוא מנהל קרב הישרדות וכי, גם במקרה הטוב, לא יוכל להחזיר לעצמו את השליטה על כל חלקי סוריה.

ב-2 ביוני יתכנסו בפאריז שרי החוץ של ארצות הברית, צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה וספרד כדי לדון במצב בסוריה, גם רוסיה תוזמן למפגש.

הנשיא אובאמה הבטיח למנהיגי המפרץ במפגש האחרון שלו עימם בקמפ דיויד כי "לבשאר אסד לא יהיה חלק בעתידה של סוריה", אם יעמוד הנשיא אובאמה בהבטחתו הרי שארצות הברית נערכת למעשה לחלוקתה של סוריה ומציאת פיתרון פוליטי מוסכם נוכח המצב שנוצר בשטח.

אולם כפי שנראים הדברים, לאיראן אין שום כוונה לוותר על מה שמכונה "ציר ההתנגדות" שהיא עומדת בראשו והכולל את סוריה וחזבאללה.

לפיכך, הנשיא אסד נערך "לצמצם נזקים" ולחזק את שליטתו באזורים שבהם יש לו השפעה חזקה מדמשק מערבה לעבר רכס הרי הקלמון החוצץ בין סוריה ללבנון, באזור העיר חמצ וברצועת החוף הסורי.

העיתון "ראי אליום" דיווח ב-24 במאי כי מאהר אלאסד, אחיו של הנשיא, נמצא כבר כמה שבועות בעיר לאד'קיה וכי יש "פעילות במשפחת אסד והעדה העלווית" לקראת התבצרות בערים שבהן יש ריכוזים גדולים של העדה העלווית המהוווה כ11 אחוזים מהאוכלוסיה בסוריה.

פרשנים ערבים מעריכים כי "הקוים האדומים" של הנשיא בשאר אסד הם:

א.שליטה על עיר הבירה דמשק.

ב.שליטה על הערים חמצ וחמאת.

ג.שליטה על רצועת החוף הסורית והערים לאד'קיה וטרטוס.

ד.שליטה על ציר ביירות דמשק.

ה.שליטה על ציר חמצ-דמשק.

 

למרות התדרדרות המצב הפוליטי והצבאי בסוריה, בשאר אסד יישאר בשלטון כל עוד הוא זוכה לתמיכתה של איראן ושלוחיה.

איראן היא זו שתקבע את גורלו ולא העם הסורי.

ההערכה בעולם הערבי היא שאיראן הורתה לבשאר אסד להחזיק מעמד לפחות עד לחתימת הסכם הקבע עם המעצמות בנושא הגרעין המתוכננת לסוף החודש הבא וההודעה על הסרת הסנקציות.

לא מן הנמנע שאירן מתכננת להגביר את מעורבותה הצבאית בסוריה כדי לסייע לבשאר אסד במלחמתו נגד המורדים ברגע שתגיע להסכם סופי עם המעצמות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר