יום ראשון, 17 במאי 2015

השותפות האסטרטגית החדשה בין ארה"ב למפרץ.


מפגש קמפ דיויד נועד להפיג את חששות מנהיגי המפרץ מפני הסכנה האיראנית ולהבטיח להם מערכות נשק חדשות.
אובאמה לא ויתר על השותפות העתידית עם איראן והצליח להרגיע זמנית את מנהיגי המפרץ.בסוף השבוע שעבר הסתיים מפגש הפסגה בקמפ דיויד בין הנשיא אובאמה לבין מנהיגי המפרץ שנועד להרגיע את חששותיהם מפני הסכם הגרעין הצפוי בין המעצמות לאיראן.

המפגש נערך ביוזמתו של אובאמה אך ארבעה מנהיגים בכירים של סעודיה, בחריין, עומאן ומאע"מ החרימו את המפגש ושלחו נציגים זוטרים יותר כדי להביע את מחאתם על מדיניות ארצות הברית במפרץ.

 גולת הכותרת של המפגש, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בהודעת הסיכום, הייתה "שותפות אסטרטגית חדשה בין ארצות הברית למדינות המפרץ".

מדינות המפרץ מנסות כעת להראות שהיו להן הישגים במפגש עם הנשיא אובאמה, שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר אמר ב-15 במאי בראיון לעיתון "א-שרק אלאווסט" כי "הייתה זו פגישה היסטורית חסרת תקדים" שדנה בחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי והתפשטותה של איראן באזור ובהצטרפות לוחמים זרים לארגון דאע"ש והגברת שיתוף הפעולה המודיעיני.

הנשיא אובאמה אימץ את עמדת מדינות המפרץ בקשר להמשך שלטונו של הנשיא בשאר אסד בסוריה הגורסת כי "אין שום תפקיד לבשאר אסד בעתידה של סוריה".

לגבי המצב בתימן הייתה הסכמה בין הצדדים בצורך בפתיחת דיאלוג ומציאת פיתרון פוליטי למשבר.

 

מה משמעות "השותפות האסטרטגית החדשה" ?

 

ככל הנראה,מדובר בהקמת מערכת הגנה אמריקנית מפני טילים עם מערכת התראה מוקדמת למדינות המפרץ אך עדיין לא נקבע היכן היא תוצב.

כנראה שהמערכת דומה לזו המוצבת במדינות מזרח אירופה כמו רומניה ופולין אך בהבדל אחד, מדינות אירופה זכאיות להגנה בתוקף חברותן בנאט"ו ואילו מדינות המפרץ לא קיבלו הצעה מהנשיא אובאמה להצטרף לנאט"ו.

בהודעת הסיכום של המפגש נכתב על שליחת ועדות של מומחים לדון בצרכי ההגנה במדינות המפרץ, ייתכן שהכוונה גם לנציגים של חברות נשק גדולות, עסקות נשק חדשות כאלה יעלו מאות מיליוני דולרים.

אם ארצות הברית רצתה למנוע מירוץ חימוש במזרת התיכון הרי שהשיגה את התוצאה ההפוכה.

הסכם הגרעין הצפוי בין איראן למעצמות יגביר ככל הנראה את מירוץ החימוש באזור.

מעניין יהיה לראות את עמדת ישראל והלובי היהודי בארצות הברית כאשר יתבררו בפרוטרוט תוצאות הפגישה של הנשיא אובאמה עם מנהיגי המפרץ, האם למשל עסקאות נשק חדשות בין ארצות הברית למדינות המפרץ יפגעו ביתרון האיכותי של ישראל?

האם הן יגבילו את יכולותיה הצבאיות של ישראל באזור המפרץ?

הדברים עדיין לא ברורים לגמרי, אולם בהתרשמות ראשונית ניתן לקבוע דבר אחד ברור, הנשיא אובאמה השיג את כל מה שהוא רצה מהמפגש, הוא לא ויתר על איראן כשותפה אסטרטגית, הוא הצליח להרגיע בינתיים את מדינות המפרץ וגם פתח פתח חדש לעסקות נשק חדשות עימן שיסייעו לתעשייה הצבאית האמריקנית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר