יום חמישי, 14 במאי 2015

הפסקת אש במבחן בתימן


איראן מעמידה במבחן את הפסקת האש ההומניטרית בתימן באמצעות שיגור ספינת סיוע לחופי תימן.
במקביל מחדש האו"ם את מאמצי התיווך בניסיון להשיג "פיוס לאומי" בתימן.

הפסקת האש ההומניטרית בתימן שהחלה ביום ה 13 במאי נשמרת בינתיים להוציא תקרית אחת של ירי פגזי מרגמה, על ידי המורדים החות'ים, לעבר הערים ג'אזאן ונג'ראן בדרום סעודיה.

הפסקת האש ההומניטרית אמורה להימשך חמישה ימים וארצות הברית לוחצת על הקואליציה הערבית בראשות סעודיה כי הפסקת האש הזו תהווה מסדרון להפסקת אש ארוכה יותר כדי לאפשר מגעים להסדר מדיני בתימן.

השליח החדש המיוחד של האו"ם, אסמעיל ולד אלשיח', הגיע אתמול לצנעא והחל במגעים עם כל הכוחות הפוליטיים בתימן כדי להשיג את הסכמתם לטיוטת ההסכם שגיבש קודמו בתפקיד ג'מאל בן עמר.

מקורות ערבים אומרים כי המגמה היא לכנס "ועידת פיוס לאומי" בז'נבה בחסות האו"ם בהשתתפות כל הצדדים כדי להגיע לפיוס לאומי והסכמה על שיטת השלטון.

הבעיה היא המעורבות והאינטרסים של הגורמים החיצוניים כמו איראן וסעודיה שיש להן אינטרסים בתימן.

נראה כי סעודיה מבינה כי לא תצליח לפתור את הבעיה בתימן באופן צבאי אך היא חייבת לשמור על האינטרסים שלה מכיוון שתימן היא "החצר האחורית" של סעודיה.

האיראנים מצדם, נחושים לתמוך במורדים החו'תים ואין שום שימן כי הם מוכנים לוותר על שאיפות ההתפשטות שלהם, להיפך, הגורמים הקיצונים בהנהגה האיראנית ממתינים לחתימת הסכם הגרעין עם המערב כדי להרחיב את תנופת ההתפשטות האיראנית במזרח התיכון.

המנהיג הרוחני של איראן, עלי ח'מינאי, פרסם ב-13 במאי הודעה שבה נאמר כי "סעודיה עשתה טעות גדולה בתימן ותוצאות הפשעים שמבוצעים בתימן ירדפו אותה".

איראן רוצה להעמיד את ארצות הברית והקואליציה הערבית בראשות סעודיה במבחן, היא שיגרה ספינת סיוע לתימן שאמורה לעגון בנמל חודידה בתימן.

על כל הנמלים ושדות התעופה בתימן מוטל סגר ימי ואווירי מאז תחילת המבצע הצבאי לפני כחודש וחצי.

איראן טוענת כי על סיפון הספינה ציוד רפואי ומוצרי מזון, הספינה מלווה בספינות קרב איראניות ואיראן הזהירה את ארצות הברית וסעודיה כי לא תאפשר פגיעה בספינה.

הסעודים חושדים כי על סיפון הספינה יש ציוד צבאי המיועד למורדים החות'ים ועשרות מומחים צבאים וקצינים של "משמרות המהפכה" האיראניים שמיועדים לסייע בלחימה נגד נאמני הנשיא "החוקי" עבד רבו מנצור האדי.

לכן דורשת סעודיה כי הספינה האיראנית תבקש אישור לעגון בנמל חודידה מהממשלה החוקית בתימן.

נראה כי אופן הטיפול של הקואליציה הערבית בספינה האיראנית עשוי לקבוע את גורלה של הפסקת האש ההומינטרית.

המצב ההומניטרי בתימן הוא חמור לאחר יותר מ3000 גיחות הפצצה של מטוסי הקואליציה הערבית בראשות סעודיה.

מלך סעודיה, סלמאן בן עבד אלעזיז, העלה את הסכום שהקצה לסיוע הומניטרי לתימן מ-274 מיליון דולר ל-544 מיליון דולר אך ברור שהדרך לשיקומה של תימן היא הגעה להסכם פוליטי והפסקת הלחימה, הכסף לא יפתור את המחלוקות הפנימיות ואת הבעיה ההומניטרית הקשה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר