יום רביעי, 13 במאי 2015

מנהיגי המפרץ נגד הנשיא אובאמה


מנהיגי המפרץ החשובים זועמים על הנשיא אובאמה על שבגד בהם והעדיף את איראן על פניהם.
ארצות הברית הגיעה למסקנה כי איראן היא הכוח העולה במזרח התיכון ויש לתמוך בה כדי לשמור על האינטרסים של ארה"ב.
 
 
 
מנהיגי המפרץ הבכירים החליטו שלא להשתתף במפגש הפסגה של הנשיא אובאמה שיתחיל ב-14 במאי בוושינגטון ויימשך בקמפ דיויד.
מנהיגי סעודיה, בחריין, עומאן ומאע"מ יישארו בבית וישלחו דרגים זוטרים יותר.
 הבית הלבן הגדיר את המפגש כ "הזדמנות לחזק את השותפות בין הצדדים ולהעמיק את שיתוף הפעולה הביטחוני".
הנשיא אובאמה מנסה לאזן את התמונה בפני מנהיגי המפרץ כדי לנסות ולשנות את דעתם שארצות הברית מעדיפה את איראן על פניהם.
 בפועל הדיונים יעסקו במלחמה בטרור של דאע"ש, המצב בסוריה ובתימן, התפשטותה של איראן במזרח התיכון ותמיכתה בטרור והסכם הגרעין בין איראן למעצמות.
מנהיגי המפרץ לא שוכחים את דברי הנשיא אובאמה לפני כחודש כי הסכנה לביטחונן של מדינות המפרץ היא מתוכן עצמן ולא מאיראן.
הנשיא אובאמה הצליח לפגוע בכבוד הערבי , לזלזל במנהיגי המפרץ ולהתנהל מולם כמורה מול תלמידיו.
אי הגעת מנהיגי המפרץ הבכירים לפגישה עם אובאמה היא סטירת לחי מצלצלת לנשיא האמריקני, מנהיגי המפרץ חשים נבגדים, הם בטוחים שהנשיא אובאמה רימה אותם ותקע סכין בגבם, ארצות הברית ניהלה משא ומתן עם איראן ללא התייעצות עם מדינות המפרץ,היא עשתה עימן עסקאות נשק גדולות בהיקף של כ150 מיליארד דולר ובסוף התהליך זנחה אותן וכרתה ברית אסטרטגית עם איראן השיעית על חשבונן.
פרשנים במפרץ אומרים כי הנשיא אובאמה היה צריך לבוא בעצמו לסעודיה ושם להיפגש עם מנהיגי המפרץ, זה היה מעיד על כך שהוא מכבד אותם במקום להזמינם לקמפ דיויד המזוהה בעולם הערבי כמקום שבו מוותרים מנהיגי ערב על העקרונות שלהם ועל זכויותיהם.
שר החוץ האמריקני ג'ון קרי אמר לקראת המפגש בקמפ דיויד את הדברים הבאים: "אנחנו ניצור שורה של התחייבויות חדשות שייצרו מחויבות ביטחונית חדשה".
מנהיגי המפרץ מפרשים זאת כעסקות נשק חדשות והקמת בסיסים אמריקנים חדשים במדינות המפרץ, הדבר הזה לא ימנע , לדעתם, את התפשטותה של איראן במזרח התיכון ואולי אף יגביר אותה.
הפרשנים במפרץ שואלים: אם אכן ארצות הברית נחושה לעצור את התפשטותה של איראן מדוע כבשה את עיראק והפילה את שליטה סדאם חוסיין שנלחם שמונה שנים באיראן? מדוע מסרה את השלטון בעיראק לידידיה של איראן ? האם אפשר לסמוך על ארצות הברית שלא הצליחה להגן על אוקראינה מפני ההתפשטות הרוסית וההשתלטות על חצי האי קרים?
כפי שהדברים נראים בעיני מנהיגי המפרץ, ארצות הברית רקמה עסקה עם איראן לאחר שהבינה שאיראן חזקה יותר וחשובה יותר ממדינות המפרץ, האמריקנים תומכים באיראן למרות שהיא בת ברית קרובה של רוסיה וסין, יריבותיה של ארה"ב, העובדה שלאיראן יש גבולות משותפים עם רוסיה וסין מתבררת כשיקול חשוב אצל מקבלי ההחלטות האמריקנים.
הסכנה המאיימת על העולם הערבי כיום היא שאיראן מתערבת ישירות בענייני הערבים ונלחמת על אדמתם בלבנון, סוריה, עיראק ותימן, ארצות הברית מוכנה למכור כל דבר עבור האינטרסים שלה היא סומכת על כך שאיראן תהיה חזקה יותר ויציבה יותר מהערבים.
 
 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר