יום שני, 6 באפריל 2015

תימן-לקראת מתקפה קרקעית?


המתקפה האווירית על מעוזי המורדים החות'ים בתימן מיצתה את עצמה וסעודיה צריכה להחליט האם לעבור למתקפה קרקעית.
 איראן תומכת בפתרון מדיני למשבר בתימן ומבקשת מסולטנות עומאן לתווך במשבר.


העיתונות המצרית מלאה ברמזים עבים כי מצרים נערכת למתקפה קרקעית בתימן, הנשיא א-סיסי קיים ישיבה עם המועצה הצבאית העליונה ואח"כ הצהיר כי " לא נוותר על אחינו במפרץ,(מצרי) באב אלמנדב הם בעיית ביטחון מצרית וערבית".

כמה פרשנים מצרים המקורבים לצמרת הצבא המצרי מעריכים כי מתקפה קרקעית צבאית של כוחות הקואליציה נגד המורדים החות'ים בתימן היא קרובה.

תימן מצדה, פנתה לסעודיה באופן רשמי כי כוחות הקואליציה יפתחו במתקפה קרקעית בשטחה נגד המורדים החות'ים, את הבקשה העביר לסעודיה שר החוץ התימני ד"ר ריאד יאסין.

 על גבול סעודיה תימן פרוסים כוחות מתוגברים של הצבא הסעודי אשר הודפים ניסיונות של המורדים החות'ים לבנות שוחות לאורך הגבול באמצעות ירי ממסוקי אפאצ'י.

 סעודיה פינתה כ100 כפרים על גבולה עם תימן כהכנה לעימות קרקעי.

סעודיה ממשיכה בתקיפות אוויריות נגד מעוזי המורדים בתימן אולם בחלוף כשבועיים ימים מתחילת המבצע הצבאי "סופת הנחישות", בנק המטרות הולך ואוזל, סעודיה יודעת כי אי אפשר להכריע את המערכה מהאוויר וכי צריכה להתקבל ההחלטה כיצד ממשיכים לטפל במשבר בתימן.

 אולם נראה כי איראן מעדיפה לנסות ולפתור את המשבר בצורה דיפלומטית מתוך חשש שתפסיד את מעוזיה בתימן נוכח הנחישות הערבית לעצור את התפשטותה בתימן.

עלי לאריג'אני, ראש מועצת השורא האיראנית האשים באופן גלוי את סעודיה ב "כיבוש תימן" והדגיש כי "טהרן תומכת בפתרון מדיני".

גם אחד מראשי המורדים החות'ים, צאלח אלצמאד הודיע כי המורדים מוכנים לשיחות שלום אם ייפסקו המכות האוויריות ויהיה פיקוח של צדדים ניטראליים.

 ההערכות הן שסולטנות עומאן, שאינה משתתפת בקואליציה הערבית ויש לה יחסים טובים עם איראן, היא זו שתנסה להוביל את מהלך התיווך, נשיא איראן שלח כבר איגרת לפני כמה ימים בעניין זה לשר לענייני חוץ העומני חסן אמיר עבד אללהיאן.

 

 

בעיות בתוך הקואליציה הערבית

 

 בתוך הקואליציה הערבית שקמה נגד ההתפשטות האיראנית, הכוללת עשר מדינות סוניות, נתגלעו מחלוקות. טורקיה שומרת על עמימות בעמדותיה ומעשיה למרות תמיכתה במבצע הצבאי, ומלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז מתקשה לגשר בינה לבין מצרים על רקע התמיכה של סוריה בתנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק על ידי הנשיא א-סיסי.

סעודיה ציפתה שגם פקיסטאן תצטרף למערכה הצבאית, אך היא קיבלה רגלים קרות ואיננה רוצה להתערב במלחמה בתימן.

סרדאר עאצי צאדק, ראש הפרלמנט הפקיסטאני הודיע כי "לפקיסטאן אין כוונות להתערב בסכסוך בתימן בשום צורה והיא איננה רוצה להתערב במשבר הנוכחי".

 לפקיסטאן יש קשרים טובים עם סעודיה אך כ20 אחוזים מחיילי הצבא שלה הם ממוצא שיעי והיא חוששת מלעמת יחידות צבא שלה עם המורדים החות'ים (שיעים) בתימן.

 

על פי הדיווחים, נאמני הנשיא התימני עבד רבו מנצור האדי, מתקשים לעמוד בפני הלחץ הצבאי של המורדים החות'ים למרות ההתקפות האוויריות המוצלחות של הסעודים על מעוזי המורדים והסיוע הצבאי שקיבלו מסעודיה.

רגע האמת מתקרב וסעודיה המובילה את הקואליציה תצטרך להחליט לאן פניה בימים הקרובים , האם למתקפה קרקעית או הפסקת אש ומשא ומתן מדיני.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר