יום ראשון, 5 באפריל 2015

האימפריה האיראנית החדשה


חתימת הסכם המסגרת בין איראן למעצמות אינה מגבילה את שאיפות ההתפשטות של איראן במזרח התיכון.
ההסכם יוצר תקדים מסוכן שבו עלולה ישראל להידרש להסכים לפיקוח בינלאומי על הכור הגרעיני בדימונה.נראה כי הנשיא האמריקני ברק אובאמה פועל כדי להפוך את ההסכם עם איראן בנושא הגרעין להישג החשוב ביותר במדיניות החוץ האמריקנית לקראת סיום כהונתו בעוד כשנתיים ואולי אף להצדיק, בדיעבד, את זכייתו בפרס נובל לשלום.

צריך לבחון בזהירות את ההצהרות האיראניות כלפי המערב, בעקבות השגת הסכם המסגרת, ולהמתין ולראות כיצד יסתיים המשא ומתן על הפרטים הטכניים עד חודש יוני השנה.

כבר עכשיו יש שינויי גרסאות בין ארצות הברית ואיראן לגבי שורה של נושאים חשובים בהסכם המסגרת, כפי שאומרת האמרה "השטן הוא בפרטים", נראה כיצד יסתיים המשא ומתן הזה והאם בכלל יגיע לקו הסיום בזמן.

 כמה ימים לפני חתימת הסכם המסגרת אמר יועצו של הנשיא חסן רוחאני משפט חשוב המסמל את המדיניות האיראנית במזרח התיכון: "איראן היא אימפריה ובירתה היא בגדאד".

 מה שקובע בסופו של דבר הם המעשים בשטח ולא ההצהרות באמצעי התקשורת.

 הנשיא אובאמה הזמין את מנהיגי המפרץ למפגש פסגה בקמפ דיויד כדי להרגיע אותם כי ההסכם עם איראן לא ישפיע על הברית ההיסטורית בין ארצות הברית למדינות המפרץ.

 אחרי ההודעה על הסכמת המסגרת בין המעצמות לאיראן, שוחח הנשיא אובאמה בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו אך לא מצא לנכון להזמינו למפגש דומה בבית הלבן.

 מדינות המפרץ חוששות שההסכם עם איראן יפגע בביטחונן וביציבותן, הן אינן מעוניינות בהסלמה עם איראן אולם המדיניות הסלחנית האמריקנית כלפי איראן עודדה אותה להרחיב את התפשטותה במזרח התיכון והיום היא כבר שולטת בארבע בירות ערביות: דמשק, ביירות, צנעא ובגדד.

אובאמה ינסה, במפגש הצפוי עם מנהיגי המפרץ, לצמצם את התנגדותם להסכם עם עיראק, הוא ינסה להחזיק את המקל משני קצותיו, להשלים את החתימה על ההסכם המלא עם איראן ובמקביל לשמר את הברית של ארה"ב עם מדינות המפרץ.

 נראה שהדבר הזה הינו בלתי אפשרי.

  ההתפשטות האיראנית האחרונה לתימן נועדה בין היתר לפצות על הקפאת והאטת תכנית הגרעין האיראנית על פי ההסכם עם המעצמות.

 אולם, אין לטעות, איראן שואפת להקים את האימפריה האיראנית החדשה.

 זו היא מגמתה האמיתית ואין סימנים שבכוונתה לסטות ממנה.

 אם למרות הסנקציות הכלכליות הכבדות שהוטלו עליה נשארה איראן נחושה בשאיפות ההתפשטות שלה, מה יהיה לאחר שהלחץ הכלכלי יוסר מעליה?

 מאזני הכוח במזרח התיכון עומדים להשתנות, איראן תשאב עידוד מהסרת הסנקציות, הלחץ על בנות בריתה בסוריה ובעיראק יפחת והיא תוכל לחזק את השפעתה בלבנון, תימן ובחריין.

 איראן תהפוך לכוח המוביל האזורי החדש במזרח התיכון לאחר שיצרה תקדים מסוכן בהסכמת המעצמות.

 המדינות הסוניות המובילות טורקיה, סעודיה ומצרים עלולות לפתוח את מרוץ החימוש הגרעיני, לאמץ את המודל האיראני של "גרעין לצורכי שלום" ולטעון שזכותן גם כן להעשיר אורניום או להקים כור פלוטוניום כמו הכור באראק.

ועוד מגמה מסוכנת, הפיקוח הבינלאומי על הגרעין האיראני הינו תקדים מסוכן עבור ישראל, איראן ומדינות ערב עלולות לדרוש את התפרקותה של ישראל מנשקה הגרעיני והחלת פיקוח בינלאומי על הכור בדימונה.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר