יום שבת, 4 באפריל 2015

שלב חדש במזרח התיכון


ישראל ומדינות ערב המתונות הן המפסידות מהסכם הגרעין של המעצמות עם איראן.
 המזרח התיכון צפוי לעבור שינוי אסטרטגי, כוחה של איראן ושאיפות ההתפשטות שלה יתגברו והערבים יחפשו להשיג איזון אסטרטגי מולה.

 

הדיפלומטיה ניצחה בלוזאן, המרוויחה העיקרית מהסכם המסגרת על הגרעין הינה איראן.

 בטהרן חגגו ברחובות, ההנהגה האיראנית הצליחה ככל הנראה לחלץ את המדינה מהסנקציות הכלכליות הכבדות ולהביא לכך שהקהילה הבינלאומית תכיר בזכותה של איראן להתגרען.

המזרח התיכון נכנס לשלב חדש, למעשה התחילה בו "התקופה האיראנית" בעקבות חתימת הסכם המסגרת בין שש המעצמות לאיראן בנושא הגרעין והמבצע הצבאי של הקואליציה הערבית בראשות סעודיה נגד ההתפשטות האיראנית בתימן.

 במאבק בין הסונה לשיעה במזרח התיכון הצליחה איראן להשיג הישגים משמעותיים, עלי שמח'אני, ראש המשרד לביטחון לאומי האיראני תיאר זאת במילים הבאות: "טהרן מחזיקה במפתחות האסטרטגיים של המזרח התיכון, במצרי הורמוז ובמצרי באב אלמנדב (ונתיב השיט) לתעלת סואץ. מצבם של הסונים הולך ומתדרדר בתוך מדינותיהם ומחוצה להן".

 ההסכם בין איראן למעצמות המערב מהווה תחילת נורמליזציה של היחסים בין איראן למדינות העולם, איראן החזירה לעצמה את גאוותה הלאומית ומזלזלת בישראל ובמדינות ערב.

 יכולת המשא ומתן של איראן הוכיחה את עצמה מול רפיסות המערב ואיראן השיגה את מרבית דרישותיה ובראשן הסרת הסנקציות הכלכליות והכרה בזכותה לתוכנית גרעין לצורכי שלום.

 היא גם קיבלה הסכמה בינלאומית להחזקת 300 ק"ג של אורניום מעושר ברמה של 3.6 אחוזים.

 איראן עמדה בפני כל האיומים והלחצים עד לדקה האחרונה.

  איראן מהמרת על כך שב-15 השנים הבאות המצב ישתנה לטובתה מבחינת האפשרות להשיג את הפצצה ואילו המעצמות בונות על כך שבמהלך התקופה הזו המנהיג הרוחני ח'מינאי ילך לעולמו ובמקומו יעלה שלטון מתון יותר, מי צודק?

 הסרת הסנקציות מעל איראן תחזק אותה מאוד ותהפוך אותה למעצמה המובילה במזרח התיכון, כוחה הכלכלי יגבר והיא תוכל לתמוך בכסף ובנשק בבעלות בריתה בסוריה, עיראק, לבנון, תימן ורצועת עזה.

יועצו של הנשיא חסן רוחאני תאר זאת במילים:" איראן היא אימפריה ובירתה היא בגדאד".

 מדינות ערב חשות כי ארצות הברית תקעה להן סכין בגב, הנשיא אובאמה מבקש לפייס אותן ואמור להזמין את מנהיגי ערב למפגש פסגה בקמפ דיויד.

 אובאמה חושש שמדינות ערב ינסו עכשיו להשיג איזון אסטרטגי מול איראן ויתחיל תהליך של חימוש גרעיני במזרח התיכון.

 סעודיה מצדה לא ממתינה, היא נטלה, לראשונה מזה שנים, תפקיד פעיל נגד איראן ומגייסת את מדינות המפרץ ומדינות סוניות נוספות לברית נגד איראן.

 היא כבר בודקת מול פקיסטן תכנית גרעינית צבאית.

 ישראל וסעודיה בראשות הציר הסוני שהקימה, הן המפסידות העיקריות במצב החדש שנוצר, הנשיא אובאמה אכזב את שתיהן והקים מערכת יחסים חדשה עם איראן על חשבונן.

לשתי המפסידות העיקריות יש עתה אינטרס להתקרב ביניהן ולשתף פעולה נגד איראן.

 

 

המאבק על השליטה במצרי באב אלמנדב

 

הקרב בין איראן לקואליציה הערבית בראשות סעודיה על השליטה במצרי באב אלמנדב עדיין לא הוכרע והוא אחת המטרות החשובות ביותר באסטרטגיית ההתפשטות של איראן.

מצרי באב אלמנדב מהווים מעבר אסטרטגי חשוב המחבר את הים האדום למפרץ עדן. רוחבם 30 ק"מ ומי שגובל עימם הם תימן, אריתריאה וג'יבוטי.

כל שנה עוברות במצרי באב אלמנדב 25 אלף ספינות שהם כ-7 אחוזים של השיט העולמי.

כ-6 אחוזים של יצור הנפט העולמי עוברים מדי יום דרך מצרי באב אלמנדב בדרך לתעלת סואץ ומשם למדינות העולם.

לתימן יש יתרון אסטרטגי בשליטה על המצרים שכן היא שולטת באי ברים.

לארצות הברית ולצרפת יש בסיסים צבאיים בג'יבוטי.

איראן מנסה להשתלט על מצרי באב אלמנדב באמצעות המורדים החות'ים שהצליחו עד כה להשתלט על כמה בסיסים הקרובים למפרץ עדן ולים האדום.

 מצרים שלחה שלוש ספינות קרב כדי להגן על המצרים אך המאבק על השליטה בהם רק החל  ואיראן לא מתכוונת לוותר.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר