יום ראשון, 26 באפריל 2015

עימות ברצועה על רקע הטלת מס חדש.


תנועת חמאס הודיעה על הטלת מס חדש כדי לשפר את מצבה הכלכלי הקשה בעקבות ירידה דרמטית בהיקף ההברחות ממצרים.
 זעם רב ברצועת עזה בעקבות ההחלטה וארגוני פת"ח החזית העממית קוראים למרי אזרחי.
 
 
 
 
עימות בין תנועת חמאס לשאר הפלגים הפלסטינים פרץ בסוף השבוע על רקע כוונתה של תנועת חמאס להטיל מס חדש הנקרא "מס הערבות ההדדית".
הרקע להטלת המס החדש על ידי שלטון חמאס בעזה הינו מצבה הכספי הקשה של תנועת חמאס בעקבות החסימה ההרמטית של ערוץ ההברחות, באמצעות המנהרות מסיני לרצועת עזה, על ידי שלטונות מצרים.
בכירי תנועת חמאס התפרנסו היטב מהמיסים שהטילו על תעשיית ההברחות דרך המנהרות ועכשיו הם נאלצו למצוא אפיק אחר להתפרנס ממנו.
 שלטון חמאס הודיעה על כוונתו להטיל מס חדש החל מה1 באפריל ועד סוף שנת 2015 על כל הסחורות הנכנסות לרצועת עזה מישראל דרך מעבר כרם שלום, המס ייגבה במעבר לפני שהסחורות עוברות ליעדיהן ברצועת עזה.
גביית המס החדש תביא מטבע הדברים לעליית מחירים של הסחורות שעליהן מוטל המס.
דוברי תנועת חמאס טוענים כי המס שיגובה בחוק שתחוקק המועצה המחוקקת הפלסטינית (פרלמנט) הנתונה לשליטת חמאס, נועד לעזור לשכבות החלשות ברצועה.
 סיעת חמאס במועצה המחוקקת הפלסטינית כבר אישרה את החוק המתיר לגבות את המס.
ג'מאל נצאר, אחד מחברי המועצה המחוקקת מטעם חמאס אמר ב-24 באפריל לאתר "אל-רסאלה" : " החוק הזה נועד לקחת כסף מהעשירים והסוחרים ולתת אותו לשכבות החלשות כדי לספק להן את צרכיהם הבסיסיים במזון ובתרופות".
 נצאר התחייב כי המועצה המחוקקת הפלסטינית לא תבטל את החוק החדש וכי ממשל חמאס נחוש בכוונתו לגבות את המס.
כאמור, כוונת חמאס להחיל בגביית המס החדש נעשתה ללא כל תיאום עם ממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ראמי חמדאללה.
 חברי הממשלה ביקרו ברצועת עזה בשבוע שעבר אך לא עודכנו בנושא על ידי ממשל חמאס.
 על פי הסכם הפיוס בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח, אמורה חמאס להעביר את מעברי הגבול לשליטת ממשלת ההסכמה הלאומית אלם נראה כי איון בכוונת חמאס לעמוד בהסכם, בין היתר כדי שתוכל להגדיל את הכנסותיה באמצעות גביית המס החדש.
שנה אחת בדיוק חלפה מאז נחתם הסכם הפיוס האחרון בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח שהביא גם להקמתה של ממשלת ההסכמה הלאומית, אך הסכם זה לא הביא לאיחוי הקרע בין שתי התנועות בחלוף שמונה שנים מהשתלטות החמאס בכוח על רצועת עזה.
כל הניסיונות לסיים את הפיצול בין הגדה לרצועה נכשלו, כולל שלושה ביקורים של חברי ממשלת ההסכמה הלאומית ברצועת עזה.
 תנועת הפת"ח פרסמה ב-25 באפריל קריאה ל "עמידה לאומית כוללת ולהתנגדות" למס הערבות ההדדית שתנועת חמאס רוצה להטיל ברצועת עזה.
  דובר תנועת פת"ח, אחמד עסאף אמר : "תנועת חמאס משתמשת במס הערבות ההדדית כדי לגנוב את כספי האזרחים העניים לטובת הכיסים והכרסות של בכירי חמאס ופקידיה".
 ג'מיל מג'דלאווי, חבר הלשכה המדינית של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע) ברצועת עזה דרש ב-24 באפריל מחמאס לסגת לאלתר מכוונתה לגבות את המס וקרא למרי אזרחי נגד חמאס.
 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר