יום שישי, 24 באפריל 2015

התחזקות כוחה של תנועת חמאס בגדה


תנועת חמאס השיגה ניצחון מוחץ בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית ברמאללה החשבת למעוז של תנועת פת"ח.
 יו"ר הרש"פ חושש מכוחה הגובר של חמאס והורה על פתיחת חקירה פנימית כדי לברר את סיבות הכישלון.
בעיר עזה היו בליל ה-22 באפריל תהלוכות שמחה בסמוך לבתיהם של השיח' אחמד יאסין ושל אסמעיל הניה סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס בעקבות ניצחון "הגוש האסלאמי", המזוהה עם חמאס, בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית בגדה.

ברחובות אלבירה, הסמוכה לרמאללה, פזרו כוחות הביטחון של הרש"פ, שיירת ניצחון של תומכי חמאס.

"הגוש האסלאמי", המזוהה עם תנועת חמאס זכה ב-22 באפריל ב26 מושבים בבחירות למועצת הסטודנטים של אוניברסיטת ביר זית, הנחשבת לאחד ממעוזי הפת"ח החשובים בגדה, ואילו הגוש ע"ש יאסר ערפאת המזוהה עם פת"ח זכה ב 19 מושבים בלבד.

באוניברסיטת הפוליטכניק בחברון היה שוויון בתוצאות ושני הגושים המזוהים עם פת"ח ועם חמאס זכו כל אחד מהם ב15 מושבים.

אולם, התוצאה הזו נחשבת אף היא לתבוסה של תנועת הפת"ח, שכן היא זכתה בשנה שעברה במרבית המושבים במועצת הסטודנטים של האוניברסיטה.

הבחירות למועצת הסטודנטים של אוניברסיטת א-נג'אח שבשכם נדחו לשנת הלימודים הבאה, בהסכמת הנהלת האוניברסיטה, מתוך חשש ש"הגוש האסאלאמי",המזוהה עם חמאס, ינצח גם שם.

חוסאם בדראן, אחד מדוברי תנועת חמאס אמר:

"הניצחון הסוחף שהשיג "הגוש האסלאמי" באוניברסיטת ביר זית מעיד על כך שבני העם הפלסטיני ומיוחד הדור הצעיר מאמצים את דרך ההתנגדות וכי תנועת חמאס היא הקרובה לאזרחים".

 אין ספק שהתוצאות בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית ברמאללה ובאוניברסיטת הפוליטכניק בחברון מצביעות על נסיגה גדולה בפופולאריות של תנועת פת"ח בגדה.

התוצאות בבחירות למועצות הסטודנטים באוניברסיטאות בשטחים היוו תמיד מדד לבחינת הכוח של הזרמים הפוליטיים השונים.

 מדובר במכה קשה ליוקרתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס העומד גם בראש תנועת פת"ח אשר דרש , מאז הפיצול בין הגדה לרצועה, את קיומן של בחירות כלליות למועצה המחוקקת הפלסטינית (פרלמנט) ומוסד הנשיאות.

 מקורות בתנועת פת"ח מסרו כי בעקבות המפלה של התנועה בבחירות באונירסיטת ביר זית הורה מחמוד עבאס להעמיד לדין, בבית הדין של התנועה, את מחמוד אלעלול, חבר המועצה המרכזית של פת"ח האחראי על פעולות התנזים בגדה.

כמו כן הוא הורה על בדיקה פנימית לבירור הסיבות לכישלון.

בתנועת הפת"ח אומרים כי מועצת הסטודנטים הקודמת של אוניברסיטת ביר זית, שהייתה מזוהה עם פת"ח, לא העניקה יחס שווה לכל הסטודנטים והעדיפה לטפל רק בבעיות של הסטודנטים המשתייכים לפת"ח.

בתנועת חמאס טוענים כי מחמוד עבאס ינצל את התיאום הביטחוני עם ישראל ויבקש ממנה לעצור בצווים מנהליים את חברי מועצת הסטודנטים מטעם חמאס באוניברסיטת ביר זית, בתואנה כי הם מהווים סיכון ביטחוני, כדי שהרש"פ לא תואשם בדיקטטורה.

שנה אחת בדיוק חלפה מאז נחתם הסכם הפיוס האחרון בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח שהביא גם להקמתה של ממשלת ההסכמה הלאומית, אך הסכם זה לא הביא לאיחוי הקרע בין שתי התנועות בחלוף שמונה שנים מהשתלטות החמאס בכוח על רצועת עזה.

כל הניסיונות לסיים את הפיצול בין הגדה לרצועה נכשלו, כולל שלושה ביקורים של חברי ממשלת ההסכמה הלאומית ברצועת עזה.

 מצרים התנערה מהתיווך בין חמאס לפת"ח בעקבות תמיכת חמאס בתנועת "האחים המוסלמים" שהוצאה מחוץ לחוק במצרים.

 עכשיו מקווים הפלסטינים שמלך סעודיה החדש, סלמאן בן עבד אלעזיז יכנס לתמונה וינסה לתווך בין חמאס לפת"ח.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר