יום רביעי, 22 באפריל 2015

מאמצי פיוס בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן


גנרל לבנוני בכיר מנסה לפייס בין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לבין יריבו הפוליטי מוחמד דחלאן כדי לשמור על יציבות במחנות הפליטים בלבנון.
 מקורביו של עבאס מנסים לטרפד את הפיוס מחשש שמוחמד דחלאן יהפוך ליורשו בתפקיד.

 

בית הדין הפלסטיני לפשעי השחיתות ברמאללה פרסם ב-19 באפריל החלטה מפתיעה, הוא דחה את התביעה שהוגשה נגד מחמד דחלאן שהודח מתנועת פת"ח באשמת שחיתות בגלל הסכסוך האישי בינו לבין יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

בית הדין נימק את החלטתו בכך שהגשת התביעה נגד מחמד דחלאן נעשתה לפני שהוסרה החסינות של מחמד דחלאן שהינו חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית (הפרלמנט).

יו"ר הרש"פ,מחמוד עבאס פרסם צו המסיר את חסינותו של מחמד דחלאן, בגלל הקושי לכנס את המועצה המחוקקת עקב העימות בין תנועת פת"ח לתנועת חמאס, אך בית הדין התעלם מכך וכאמור דחה את התביעה.

הסכסוך בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן, שהיה במשך שנים רבות בן טיפוחיו, פרץ ב-2011 והחריף עד לגירושו של דחלאן משורות פת"ח והעמדתו למשפט שלא בפניו.

מאז נעשו ניסיונות תיווך של גורמים שונים בין השניים, גם הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי ניסה לתווך ביניהם אך מחמוד עבאס דחה את בקשתו להתפייס עם דחלאן.

החלטת בית הדין ברמאללה עוררה גל של שמועות על ניסיונות תיווך חדשים מאחורי הקלעים.

נראה כי המבחן לכך קשור בשאלה האם הרשות הפלסטינית תגיש ערר על החלטת בית המשפט.

 גורמים בפת"ח המקורבים למחמד דחלאן מאשרים כי אכן מאמצי הפיוס בין השניים התחדשו על רקע כוחו הגובר של מחמד דחלאן ברצועת עזה ובמחנות הפליטים בלבנון.

בחודשים האחרונים התחזק גם כוחו של דחלאן במחנות הפליטים באזור ג'נין ושכם והדבר אף התבטא בעימותים מזוינים בין תומכיו במחנה הפליטים בלאטה לבין נאמני מחמוד עבאס באזור שכם.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" חשף ב-21 באפריל את זהות המתווך החדש בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן וכי הסיבה לכך נעוצה בניסיונות של ממשלת לבנון לשמור על היציבות במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון לאור השתלטות ארגון "המדינה האסלאמית" על מחנה הפליטים אלירמוכ.

על פי הדיווח, המנהל הכללי של מנגנון הביטחון הכללי הלבנוני, הגנרל עבאס אברהים נפגש באחרונה, ביוזמתו, עם מחמד דחלאן במאע"מ והגיע עמו להסכמות בעניין.

בעקבות הסכמתו של דחלאן, נפגש הגנרל אברהים עם אשרף דבור, השגריר הפלסטיני בלבנון שהעביר את המסרים של ממשלת לבנון ושל מחמד דחלאן ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גישתו של מחמוד עבאס לעניין הייתה חיובית והמגעים נמשכים.

 הגנרל אברהים הציע "הפסקת אש תקשורתית" בין מחמוד עבאס למחמד דחלאן שאכן מתקיימת בשלב הזה.

סמיר משהראווי, מבכירי תנועת פת"ח ברצועת עזה ומקורבו של דחלאן, אישר את דבר המגעים אך הכחיש כל קשר בין יוזמת התיווך החדשה לבין החלטת בית הדין ברמאללה.

משהרווי טוען כי המכשול היחיד המונע את הפיוס בין מחמד דחלאן למחמוד עבאס הינו התנגדותם של מקורביו של עבאס לחזרתו של דחלאן לזירה הפוליטית הפלסטינית בגלל קשריו האזוריים והבינלאומיים המכשירים אותו לתפקיד יו"ר הרש"פ.

 מחמוד עבאס עבר את גיל 80 וכמה אישים בתנועת הפת"ח ובראשם ג'בריל רג'וב, יריבו הפוליטי של מחמד דחלאן, רואים את עצמם כיורשיו הפוטנציאליים של מחמד עבאס.

 נראה כי הם יעשו הכול כדי לסכל את הפיוס בין עבאס לדחלאן וכי קרב הירושה עדיין לא החל.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר