יום רביעי, 15 באפריל 2015

שינויים צפויים בהרכב ממשלת ההסכמה הלאומית


מאמץ פלסטיני להגיע להסכמה בין פת"ח לחמאס על הרכב חדש של הממשלה המשותפת.
ברש"פ חוששים מהתנתקות של הרצועה מהגדה והקמת ממשל עצמי חמאסי.
 
 
 

אתר "א-רסאלה" המזוהה עם תנועת חמאס, דיווח ב-14 באפריל כי ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית בראשותו של ד"ר ראמי חמדאללה עורכת דיונים פנימיים במטרה לעשות שינויים בהרכבה.

בתום הדיונים יוצגו השינויים המוצעים בפני תנועת חמאס להתייעצות עמה גם על זהות האישים שימלאו תפקידים בממשלה החדשה.

ההערכה היא כי יוכרז על ההרכב החדש של הממשלה לאחר שובו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מביקורו בחו"ל לאחר שיתקבל ממנו האישור הסופי.

מקורות בחמאס מסרו כי המטרה היא לשפר את תפקוד הממשלה ולהגדיל את הייצוג של רצועת עזה בממשלה על רקע הטענות כי הממשלה הזו מזניחה את הטיפול ברצועה.

כיום מכהנים בממשלה ארבע שרים מרצועת עזה, שר השיכון והעבודות הכלליות מופיד אלחסאינה, שר העבודה מאמון אבו שהלא, שרת הנשים היפאא' אלאע'א ושר המשפטים סלים א-סקא.

המגמה היא להגדיל את מספר השרים מרצועת עזה בהרכב החדש של הממשלה לשישה.

אסמעיל רדואן מבכירי תנועת חמאס ברצועה אמר כי כל שינוי בממשלה ללא התייעצות והסכמה של חמאס הוא בלתי חוקי ונוגד את הסכם הפיוס.

כזכור, ממשלת ההסכמה הלאומית הוקמה בשנה שעברה, לפני מבצע "צוק איתן", בעקבות הסכם בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח.

דובר משרד הפנים ברצועת עזה, אסלאם שהוואן, המזוהה עם תנועת חמאס הודיע בשבוע שעבר כי צפויה הודעה מטעם חמאס על הקמת "וועדה עליונה" לניהול ענייני עזה בשיתוף עם הפלגים הפלסטינים.

שהוואן הסביר כי ההחלטה התקבלה לאור ההתחמקויות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס וממשלת ההסכמה הלאומית מהאחריות שלהם למצב ברצועת עזה.

יום לאחר מכן, ב-10 באפריל הצהיר הד"ר מחמוד א-זהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הצהרה חשובה בהמשך לדבריו של אסלאם שהוואן.

הוא אמר כי "הקמת רשות לאומית או ממשל עצמי או מנהל אזרחי ברצועת עזה אין פירושם ויתור על גרגר אחד מאדמת פלסטין".

ההצהרות האלה של בכירי תנועת חמאס ברצועה משקפות את המבוי הסתום שאליו הגיעו מאמצי הפיוס בין פת"ח וחמאס והקשיים של ממשלת ההסכמה הלאומית לתפקד ולהביא לשיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

מאז שהוקמה הממשלה הזו היא לא הצליחה לרשום שום הישג משמעותי.

תנועת חמאס מנהלת את רצועת עזה באמצעות "ממשלת צללים", הקרע בינה לבין ממשלת "ההסכמה הלאומית" התרחב.

 לפני כעשרה ימים ביקרה ברצועת עזה , בפעם השנייה מאז הוקמה, משלחת בראשותו של ראש הממשלה ראמי חמדאללה כדי לעמוד מקרוב על הבעיות ברצועה אולם עם חזרתה לרמאללה היא הודיעה באופן חד צדדי על הקמת שתי ועדות ללא תיאום עם חמאס.

ועדה אחת אמורה לטפל בפקידים של חמאס שמונו לתפקידם אחרי שתנועת החמאס השתלט על הרצועה ב2007 והועדה השנייה אמורה לטפל בקבלת המעברים ברצועה לידיה בהתאם להסכם הפיוס.

ההחלטה החד צדדית הזו עוררה את זעמה של תנועת חמאס.

בחמאס גם זועמים על הממשלה על כך שפטרה ממיסים את הדלק המיוחד להפעלת תחנת החשמל בעזה לתקופה של שלושה חודשים בלבד במקום לתת לו פטור מלא.

תנועת חמאס מאשימה את ממשלת ההסכמה הלאומית כי היא מסרבת להעביר תקציבים למיניסטריונים שלה ברצועה וכי קיים נתק לא רשמי בינה ולבין המיניסטריונים האלה.

 לא מן הנמנע כי היוזמה להכניס שינויים בהרכב ממשלת ההסכמה הלאומית ולהגדיל את הייצוג של רצועת עזה בממשלה נועדה לרצות את תנועת חמאס ולהקשות עליה להקים באופן חד צדדי את "הוועדה העליונה לניהול ענייני עזה".

ברשות הפלסטינית חוששים ממהלכים עצמאיים של החמאס שיביאו להתנתקות של הרצועה מהגדה והקמת ממשל עצמי חמאסי שאף יגיע להפסקת אש ארוכת טווח עם ישראל.

 הכדור עכשיו במגרשו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס והוא זה שצריך לקבל את ההחלטה הפוליטית לגבי המשך פעילותה של ממשלת ההסכמה הלאומית בהרכבה הנוכחי.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר