יום שלישי, 14 באפריל 2015

משבר ביחסים בין תנועת "האחים המוסלמים" לממשל אובאמה.


זעם ואכזבה קשה בקרב הנהגת תנועת "האחים המוסלמים" מרפיסות ממשל אובאמה בכל הקשור לשלטונו של הנשיא המצרי א-סיסי.
 מנהיגי התנועה מאשימים את הממשל האמריקני במצבה הקשה של תנועתם במצרים ובכישלונה הפוליטי.

 שלושה חודשים בלבד חלפו מאז ביקרה משלחת של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים בוושינגטון ונפגשה באופן רשמי עם פקידים בכירים במחלקת המדינה והנה כבר אירע פיצוץ ביחסים בין התנועה לממשל האמריקני.

העיתון המצרי "אליום א-סאבע" דיווח ב-ב13 באפריל כי תנועת "האחים המוסלמים" מאשימה את ממשל אובאמה בכישלונה לחזור לחיים הפוליטיים במצרים והנזק שנגרם לה בקרב הציבור המצרי.

האמת היא שבאחרונה החלה לחלחל בתנועת "האחים המוסלמים" ההבנה כי קצרה ידו של ממשל אובאמה מלהשפיע על נשיא מצרים א-סיסי לבטל את ההחלטה שהוציאה את התנועה מחוץ לחוק ולאפשר לה לחזור לחיים הפוליטיים במצרים.

בתקופת שלטונו של הנשיא המצרי מוחמד מורסי, מבכירי "האחים המוסלמים" במצרים, פרחו היחסים בין התנועה לממשל אובאמה שהבטיח לשמור עליה.

 לאחר שאיבדה התנועה את השלטון במצרים והוצאה מחוץ לחוק היא ניסתה להסתייע בארצות הברית כדי לחזור לפעילות פוליטית חוקית בתקווה שביום מן הימים תוכל לחזור לשלטון.

באחרונה הושמעה ביקורת בקונגרס האמריקני על הקשרים של הממשל עם התנועה.

 זאת ועוד, בתחילת החודש הודיעה ארצות הברית כי היא מסירה את האמברגו על משלוחי הנשק למצרים שהוטל בעקבות ההפיכה הצבאית ב2013 נגד שלטון "האחים המוסלמים".

הנשיא אובאמה שוחח בטלפון עם הנשיא א-סיסי והודיע לו כי לצורך המלחמה בטרור תקבל מצרים מטוסי קרב, טנקים וטילים מתקדמים.

כמו כן היא תקבל סיוע צבאי בסך 1.3מיליארד דולר.

ממשל אובאמה גם נכשל במניעת הטלת גזרי דין מוות על מנהיגי "האחים המוסלמים" העצורים בכלא המצרי.

ב-11 באפריל גזר בית הדין במצרים עונש מוות בתליה על ד"ר מחמד בדיע העומד בראש תנועת "האחים המוסלמים" ועל 13 חברים נוספים בתנועה באשמה של הסתה לאלימות שהובילה למהומות קשות במצרים בקיץ 2013.

על פעיל נוסף של התנועה, מחמד סולטן, אזרח מצרי המחזיק גם באזרחות אמריקנית, נגזר עונש של מאסר עולם לאחר שהורשע בתמיכה פומבית בתנועה והפצת ידיעות כוזבות על השלטון.

מחמד הינו בנו של צלאח סולטן אחד מ-13 הפעילים שעליהם נגזר עונש המוות.

 ד"ר ג'מאל חשמת, חבר מועצת השורא הגולה של "האחים המוסלמים", שברח ממצרים ושוהה בטורקיה כתב בדף הפייסבוק שלו: " ארצות הברית אחראית במידה רבה על כל מה שקורה כעת ועל גזרי דין מוות שהוצאו נגד המנהיגים שלנו שאיבדו את האמון שרחשו להם המצרים".

בראיון לעיתון "א-שרק" היוצא לאור בקטאר סיפר ג'מאל חשמת כי בביקור האחרון של משלחת "האחים המוסלמים" בוושינגטון הם ביקשו שארצות הברית תתערב אצל שלטונות מצרים כדי להביא לשחרורו של מחמד סולטאן ושתתמוך בהפגנות שמקיימת התנועה במצרים.

 

כאמור, המשבר פרץ לאחר שממשל אובאמה לא הצליח לספק את הסחורה לתנועת "האחים המוסלמים".

 נראה כי מנהיגי "האחים המוסלמים" מטילים כעת את יהבם על מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז שינסה לפייס ביניהם לבין הנשיא המצרי א-סיסי במסגרת המאמצים שהוא עושה כדי לגבש "ציר סוני" נגד איראן שאמור לכלול גם את תנועת "האחים המוסלמים".

 גם הנשיא הטורקי ארדואן, תומך נלהב של תנועת "האחים המוסלמים", הודיע בשבוע שעבר כי התנאי לשיפור היחסים בין טורקיה למצרים הינו שחרורו של הנשיא המודח מוחמד מורסי מן הכלא המצרי וביטול גזרי הדין מוות נגד מנהיגי "האחים המוסלמים".

בעקבות הדברים פרסם העיתון המצרי הרשמי "אל-אהראם" ב-10 באפריל מאמר מערכת שבו תקף בחריפות את ארדואן, הוא האשים אותו ב "הזיות" והציע לו "להתרכז בענייני ארצו במקום לחפות על כישלונו באמצעות ניסיון לעורר משברים ובעיות במדינות אחרות".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר