יום שבת, 11 באפריל 2015

מדינת עזה


תנועת חמאס מאיימת להקים גוף עליון שינהל את ענייני רצועת עזה נוכח כישלון מאמצי הפיוס עם הרש"פ.
חמאס מנסה להביך את הרש"פ ולחשוף את מחדליה בכל הקשור למצב הקשה ברצועה.

 

אסלאם שהוואן, דובר משרד הפנים של חמאס ברצועת עזה, הודיע ב-9 באפריל כי תנועת חמאס קיבלה החלטה להקים "ועדה מנהלית עליונה" לנהל את ענייני רצועת עזה במקום ממשלת ההסכמה הלאומית שבראשה עומד ד"ר ראמי חמדאללה.

כזכור, הממשלה הזו הוקמה בשנה שעברה, לפני מבצע "צוק איתן", בעקבות הסכם בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח.

שהוואן הסביר כי ההחלטה התקבלה לאור ההתחמקויות של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס וממשלת ההסכמה הלאומית מהאחריות שלהם למצב ברצועת עזה.

"בימים הקרובים נשמע על הודעה על הקמת "ועדה עליונה" לניהול ענייני הרצועה בהשתתפות הפלגים הפלסטינים", הבטיח שהוואן.

יום לאחר מכן, ב-10 באפריל הצהיר הד"ר מחמוד א-זהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הצהרה חשובה בהמשך לדבריו של אסלאם שהוואן.

הוא אמר כי "הקמת רשות לאומית או ממשל עצמי או מנהל אזרחי ברצועת עזה אין פירושם ויתור על גרגר אחד מאדמת פלסטין".

ההצהרות האלה של בכירי תנועת חמאס ברצועה משקפות את המבוי הסתום שאליו הגיעו מאמצי הפיוס בין פת"ח וחמאס והקשיים של ממשלת ההסכמה הלאומית לתפקד ולהביא לשיקומה של רצועת עזה לאחר מבצע "צוק איתן".

מאז שהוקמה הממשלה הזו היא לא הצליחה לרשום שום הישג משמעותי.

מקורות בתנועת הפת"ח ברצועת עזה התייחסו להצהרות בכירי חמאס ואמרו כי הדבר מעיד על התוכנית של חמאס להקים את "מדינת עזה" הרחק מההסכמה הלאומית, "מדובר בקריעת הגוף הפלסטיני והעמקת הפיצול" אמרו המקורות.

תנועת חמאס מנהלת את רצועת עזה באמצעות "ממשלת צללים", הקרע בינה לבין ממשלת "ההסכמה הלאומית" התרחב.

 בשבוע שעבר ביקרה ברצועת עזה , בפעם השנייה מאז הוקמה, משלחת בראשותו של ראש הממשלה ראמי חמדאללה כדי לעמוד מקרוב על הבעיות ברצועה אולם עם חזרתה לרמאללה היא הודיעה באופן חד צדדי על הקמת שתי ועדות ללא תיאום עם חמאס.

ועדה אחת אמורה לטפל בפקידים של חמאס שמונו לתפקידם אחרי שתנועת החמאס השתלט על הרצועה ב2007 והועדה השנייה אמורה לטפל בקבלת המעברים ברצועה לידיה בהתאם להסכם הפיוס.

ההחלטה החד צדדית הזו עוררה את זעמה של תנועת חמאס.

בחמאס גם זועמים על הממשלה על כך שפטרה ממיסים את הדלק המיוחד להפעלת תחנת החשמל בעזה לתקופה של שלושה חודשים בלבד במקום לתת לו פטור מלא.

תנועת חמאס מאשימה את ממשלת ההסכמה הלאומית כי היא מסרבת להעביר תקציבים למיניסטריונים שלה ברצועה וכי קיים נתק לא רשמי בינה ולבין המיניסטריונים האלה.

אין ספק שמי שנושא באחריות הוא יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, עבאס הוא השולט בממשלה באמצעות מקורבו ראש הממשלה ראמי חמדאללה אך הוא מסרב להעביר תקציבים לרצועה מחשש שהדבר יחזק את שלטונה של תנועת חמאס.

מי שסובל הם תושבי הרצועה מאי קבלת שירותים נאותים במיוחד בתחומי הבריאות והחינוך, להנהגת החמאס יש מקורות מימון משלה ומצבה הכלכלי מצוין.

עכשיו מאיימת תנועת חמאס להתנתק מממשלת ההסכמה הלאומית ולהקים, ביחד עם עוד פלגים פלסטינים ברצועה, ועדה עליונה שתנהל את ענייני הרצועה.

 נראה כי מדובר בניסיון נוסף של תנועת חמאס להביך את מחמוד עבאס והרש"פ ולגלגל לעברם את האחריות למצבם הקשה של תושבי הרצועה.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר