יום רביעי, 1 באפריל 2015

טורקיה תומכת בסעודיה נגד איראן


ההסכם הצפוי בין איראן למעצמות גרם לשינוי בעמדת טורקיה השוקלת להצטרף לציר הסוני בראשות סעודיה כדי לממש את האינטרסים שלה.
 מצרים הפשירה את היחסים עם קטאר כדי לשמור על אחדות הקואליציה הסונית נגד איראן.
  
לאחר שנים של יחסים טובים בין טורקיה לאיראן, הפרה טורקיה את שתיקתה ותקפה את איראן על מדיניות ההתפשטות שלה במזרח התיכון.
נשיא טורקיה, רג'ב טייפ ארדואן, האשים בסוף השבוע שעבר את איראן בכך ש "חצתה את כל גבולות הסבלנות", הודיע על תמיכה במבצע הצבאי הסעודי "סופת הנחישות" נגד המורדים החות'ים וקרא לאיראן "להסיג את הקבוצות הטרוריסטיות שלה מתימן".
שר החוץ הטורקי מסר השבוע כי טורקיה הודיעה לאיראן כי המלחמה העדתית שהיא מובילה הינה טעות וכי טורקיה לא תומכת בשום עימות שיעי-סוני באזור וסבורה שמדובר בעימות מסוכן מאוד.
ארדואן תקף את איראן למרות שבעוד שבוע, ב-7 באפריל, הוא אמור לבקר בטהרן, בשלב הזה לא ברור מה יעלה בגורל הביקור, בינתיים לא נמסרה הודעת ביטול מצדה של טורקיה או מצד איראן.
טורקיה ואיראן הניחו הצידה בשנים האחרונות את המחלוקות הקשות ביניהן על סוריה ומשטרו של בשאר אסד והדקו את היחסים הכלכליים ביניהן.
לטורקיה יש יחסים כלכלים טובים עם איראן בהיקף של כ-30 מיליארד דולר בשנה, היחסים האלה התחזקו בעקבות הסנקציות הכלכליות שהטיל המערב על איראן. 
 מדוע החליט ארדואן לתקוף את איראן?
 
ההערכות בעולם הערבי הן שהנשיא הטורקי ארדואן הגיע למסקנה כי ההסכם של איראן עם שש המעצמות בנושא הגרעין ייחתם בקרוב, דבר שיביא לכך שארצות הברית תסתמך פחות על טורקיה ותתקרב לאיראן שהפכה לכוח המוביל במזרח התיכון מבחינה צבאית וכלכלית.
לכן, ארדואן שוקל להצטרף ל "ציר הסוני" שהקים מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז נגד איראן, שעמו הוא מצא באחרונה שפה משותפת.
 נראה כי טורקיה מצננת את היחסים עם איראן ומחממת את יחסיה עם מדינות ערב.
בהתקרבות לסעודיה ומדינות המפרץ מחפשת טורקיה לפצות את עצמה מבחינה כלכלית על ההפסדים הכספיים הצפויים לה ברגע שיוסרו הסנקציות הכלכליות מעל איראן.
המכשול העיקרי של טורקיה בהצטרפות ל"ציר הסוני" הוא יחסיה ההדוקים עם תנועת "האחים המוסלמים" שנחשבים לתנועת טרור במצרים, סעודיה ומאע"מ.
 המלך הסעודי סלמאן אמור למצוא פתרון שיאפשר לכל הצדדים לחיות עמו. 
 
הפשרה ביחסי מצרים וקטאר
 
המשבר בתימן והצורך באחדות ערבית סונית לנסות ולמנוע את התפשטות איראן השיעית במזרח התיכון הביא להפשרה ביחסים בין מצרים לקטאר שהמתיחות ביניהן הביאה בחודשים האחרונים לנתק דיפלומטי בעקבות המשך תמיכתה של קטאר בתנועת "האחים המוסלמים", תנועת האופוזיציה הראשית לשלטונו של הנשיא המצרי א-סיסי שהוכרזה כתנועת טרור.
 הנשיא המצרי עבד אפתאח א-סיסי הזמין לוועידת הפסגה הערבית בקהיר ב-27 במרץ את שליט קטאר השיח' תמים בן חמד אל-ת'אני ואף יצא לשדה התעופה בשארם א-שיח' כדי לקבל את פניו.
ב-31 במרץ חזר השגריר הקטארי במצרים, סיף בן מקדם אלבועניין לעבודתו הרשמית בקהיר.
כזכור הוא הוחזר לדוחא להתייעצויות ב-19 בפברואר בעקבות עימות עם הנציג המצרי בדיוני הליגה הערבית שהאשים את קטאר בכך שהיא תומכת בטרור.
שר החוץ המצרי סאמח שוכרי אישר כי מצרים בוחנת במקביל את אפשרות החזרתו לדוחא של שגרירה בקטאר.
 ההפשרה ביחסים באה בעקבות התערבותו של מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז אשר הקים את הקואליציה הערבית החדשה ויזם את מבצע  "סופת הנחישות" נגד המורדים החות'ים בתימן.
 לא מן הנמנע שהמלך הסעודי ינסה גם בהמשך לנסות ולפשר בין משטרו של א-סיסי לתנועת "האחים המוסלמים" כדי להשלים את הקמתו של "הציר הסוני" נגד איראן.
 בינתיים, המשבר בתימן ואפשרות השגת הבנות בין שש המעצמות לאיראן מעניקים מרווח נשימה למשטרו של הנשיא הסורי בשאר אסד שהינו חלק מהציר האיראני השיעי.
 מתנגדיו הסונים עסוקים כעת במשבר בתימן וככל שהמשבר יימשך זמן רב יותר יעזור לו הדבר לשמור על שלטונו.
הנשיא בשאר אסד מצדו מנצל את המשבר בתימן כדי  לנסות ולרכך את הממשל האמריקני, בראיון לרשת CBS הוא קרא לדיאלוג ישיר עם ארצות הברית כדי להילחם בטרור של המדינה האסלאמית.
הוא אמר: "הטרור נמצא על האדמה הסורית, הם לא יכולים להביס אותו ללא שיתוף פעולה עמנו מכיוון שאנו חיים עמו ויודעים כיצד להביס אותו".
 
 


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר