יום שני, 9 במרץ 2015

כינוס הועידה הכלכלית במצרים בצל איומי הטרור


נשיא מצרים א-סיסי נוקט שורה של צעדים בתחום ביטחון הפנים כדי לאפשר את כינוסה של הועידה הכלכלית בשארם השיח' בשבוע הבא.
 תנועת "האחים המוסלמים" וארגון דאע"ש מתכננים לשבש את הועידה באמצעות פיגועי טרור.
 
 

שני פרויקטים כלכלים גדולים יזם נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי מאז בחירתו לנשיא, שיקומה של תעלת סואץ וכנוסה של הוועידה הכלכלית הגדולה ,לגיוס השקעות בינלאומיות במצרים, במחצית החודש בשארם א-שיח'.

 על הפרויקטים האלה מאימים בטרור שני גופים, תנועת "האחים המוסלמים" וארגון "אנצאר בית אלמקדס" המרוכז בצפון סיני והנאמן לדאע"ש.

נראה כי הכוונה של שני גופים אלה היא לפעול בימים הקרובים באמצעות פיגועים כדי לחבל בכינוס הועידה הכלכלית שבה אמורים להשתתף נציגים מ120 מדינות ולהציג את מצרים כמדינה לא יציבה.

 

איומי "האחים המוסלמים"

 

בקהיר ומספר ערים נוספות אירעו בשבועות האחרונים שורה של פיצוצים בסמוך למשרדים של חברות זרות, מרכזי מסחר ותחנות משטרה שעל פי גורמי הביטחון במצרים, נועדו להרתיע חברות זרות מלהשקיע במצרים ולערער את הכלכלה, מימון פעולות הטרור נעשה, לטענת המצרים, על ידי מנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלטו לקטאר וטורקיה.

 העיתון המצרי "אליום אלסאבע" פרסם ב-4 במרץ כי שלטונות הביטחון של מצרים גיבשו תכנית ביטחונית כדי להתמודד עם כוונות תנועת "האחים המוסלמים" לטרפד את כינוס הוועידה הכלכלית בשארם א-שיח'.

על פי המידע המודיעיני שחשף העיתון עולה כי תכנית הפעולה של "האחים המוסלמים" היא כדלקמן:

 

-הפגנות מול מיניסטריון ההשקעות ועימותים עם כוחות הביטחון המצרים במקומות שונים תחת הכותרת "מצרים אינה למכירה".

 בדף הפייסבוק של תנועת "האחים המוסלמים"

נכתב כי היא מתנגדת למדיניות ההפרטה של המגזר הציבורי במצרים וכי הנשיא א-סיסי מתכנן באמצעות הוועידה הכלכלית "למכור לחו"ל את אוצרותיה של מצרים".

 

-שידורי הסתה בערוץ "אלג'זירה" וערוץ "אלמכמלין" והבלטה כי יש התנגדות עממית לכינוס הועידה.

 

-פיגועים באמצעות מטעני חבלה במקומות רגישים בקהיר.

 

-הסתה בארצות הברית, אירופה ואסיה נגד קיום הועידה בטענה שמצרים מפרה את זכויות האדם.

 

 

שינויים בממשלה המצרית

 

ב-5 במרץ הודיע הנשיא א-סיסי על החלפת שישה שרים בממשלתו של אברהים מחלב במגמה לשפר את תדמיתו של השלטון המצרי לקראת כינוס הועידה הכלכלית באמצע החודש.

השינוי הבולט ביותר היה הדחתו של שר הפנים הגנרל מחמד אברהים על רקע כישלונו לטפל בגל הטרור האחרון בתוך מצרים אך הוא מונה לתפקיד יועץ ביטחוני לראש הממשלה.

 

 עיתון "אל-אהראם" פרסם ב-7 במרץ במאמר המערכת שלו את הדברים הבאים:

 

 "היו מחדלים ביטחוניים בכל הקשור לגל הפיצוצים והעמידה בפני פיגועי הטרור, לכן היה צורך להזרים דם חדש שיבין את הסכנות וילחם בהן לפני שהמצב יצא משליטה".

 

לתפקיד שר הפנים החדש מינה הנשיא א-סיסי את הגנרל מג'די עבד אלע'פאר, איש מודיעין שהיה בעבר ראש מנגנון חקירות וביטחון המדינה, מתוך הנחה שידע להילחם היטב בטרור בגלל ניסיונו הרב ובקיאותו בתחום ביטחון הפנים.

 פיטוריו של שר הפנים התקבלו בשמחה במצרים שכן שמו נקשר בהפרות קשות של זכויות האדם במצרים ופרשת מותם של 12 עצירים שכנראה מתו בחקירות בעינויים בתחנות המשטרה.

 א-סיסי הקים גם שני מיניסטריונים חדשים

 לטיפול במצוקת הדיור ובלימודים טכנולוגיים נוכח האתגרים הכלכליים העומדים בפניה של מצרים.
 

 

 הוצאות להורג של פעילי "האחים המוסלמים"

 

 

בבתי הכלא במצרים עצורים כמה מאות פעילים מהדרג הפיקודי של תנועת "האחים המוסלמים" ובהם גם מנהיגים בכירים כמו ראש התנועה מחמד בדיע.

כדי להגביר את ההרתעה הוצא לפני כמה ימים להורג בתליה אחד הפעילים, מחמוד רמדאן, שהורשע בהשלכת נערים מאחד מגגות הבתים באלכסנדריה.

מדובר באיתות לתנועת "האחים המוסלמים" על כוונתו של שר הפנים החדש לנקוט מדיניות של "יד ברזל" במלחמה בטרור.

 

 

הבחירות לפרלמנט המצרי שהיו מתוכננות להתקיים החודש נדחו, על פי החלטת בית משפט, עד להודעה חדשה והנשיא א-סיסי מתמקד כעת במאמצים להביא להצלחתה של הוועידה הכלכלית הגדולה.

כוחות הביטחון המצרים בסיני הונחו להגביר את הפעילות נגד ארגון "אנצאר בית אלמקדס" שגם הוא מתכנן, להערכת המודיעין המצרי, שורה של התקפות טרור כדי  לפגוע בכינוס הועידה הכלכלית.

 

מלחמתו של נשיא מצרים א-סיסי בטרור האסלאמי הקיצוני עומדת עכשיו בפני אתגר חדש והוא שמירת הביטחון והסדר הציבורי כדי לקיים את הועידה הכלכלית הגדולה שאמורה לתרום רבות לפיתוח הכלכלה המצרית.

 אם יצליח במשימה יהיה זה סימן נוסף שהוא בדרך הנכונה.

 

 

 

 

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר