יום שני, 30 במרץ 2015

המשבר בתימן-האם חמאס זונחת את איראן?


תנועת חמאס תומכת בסעודיה במאבקה נגד המורדים החות'ים בתימן.
 בחמאס מצפים שבתמורה תסייע סעודיה בשיקום הרצועה ותתווך בינה לבין מצרים.

תנועת חמאס התייצבה ב-28 במרץ לצדו של הנשיא החוקי של תימן עבד רבו מנצור האדי ולמעשה לצידה של סעודיה הנלחמת נגד המורדים החות'ים ונאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה צאלח ובכך אימצה גם את עמדתה של הרשות הפלסטינית.

בהודעה הקצרה שפרסמה התנועה נאמר: "חמאס מודיעה כי היא תומכת ב"לגיטימיות המדינית" בתימן (משטרו של עבד רבו מנצור האדי) ובבחירה של העם שלה שבחר אותה והסכים לה באופן דמוקרטי. חמאס תומכת באחדות תימן, ביטחונה, יציבותה, והדיאלוג להסכמה לאומית בין בניה. חמאס תומכת בביטחון ויציבות האזור הערבי בכל הקשור למדינות ולעמים".

למרות שהודעת תנועת חמאס לא הביעה תמיכה בהתקפה האווירית של סעודיה על תימן הרי שמדובר בנקיטת עמדה מדינית התומכת בעמדה הערבית הרשמית התומכת בפעולה הצבאית של סעודיה נגד המורדים החות'ים.

איראן דחתה באחרונה יוזמות של חמאס לשוב ולהתקרב אליה למרות ביקור של משלחת רמת דרג מחמאס בטהרן בדצמבר 2014.

אירן מסרבת לארח את ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של התנועה בטהרן ולהפגישו עם המנהיג הרוחני עלי ח'מינאי עד שישנה את עמדתו כלפי מלחמת האזרחים בסוריה ומשטרו של בשאר אסד, עמדה שהביאה להתרחקותה של איראן מחמאס לפני שלוש שנים.

העיתון "אלערבי אלג'דיד"  דיווח ב-24 במרץ כי מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס ייצא בקרוב לסעודיה בראש משלחת של התנועה. לאבו מרזוק יש יחסים טובים עם גורמי שלטון בסעודיה והוא נהנה גם מקשרים טובים עם מצרים.

תנועת חמאס הנמצאת במצוקה מנסה עתה לחדש את הקשרים עם סעודיה שהינה יריבתה הגדולה של איראן במזרח התיכון.

הקשרים בין תנועת חמאס לסעודיה התקררו בתקופתו של המלך סעודיה עבדאללה בן עבד אלעזיז בגלל קשריה עם תנועת "האחים המוסלמים" במצרים ולאחר שסעודיה האשימה אותה בהכשלת הסכם הפיוס בין חמאס לפת"ח שנקרא בזמנו "הסכם מכה".

ב-15 במרץ כינס ד"ר מחמוד א-זהאר מסיבת עיתונאים  באוניברסיטה  האסלאמית בעזה והודיע כי לתנועתו יש כוונה לבקר בסעודיה " כדי לבנות עמה קשרים".

הוא העלה על נס את תפקידה של סעודיה באזור ואמר כי היא "ציר חשוב  בזירה הערבית והאזורית".

 ד"ר א-זהאר אמר: "למדנו מהשגיאות של אש"ף בעניין ההצטרפות לבריתות והשתייכות לכמה מדינות, אין לנו שום אג'נדה אלא הגנה על הפרויקט (הלאומי) הפלסטיני ואיננו משתייכים לשום מדינה".

 תנועת חמאס בונה על שינוי אפשרי בגישתה של סעודיה כלפיה בעקבות עלייתו לשלטון בסעודיה של המלך החדש סלמאן בן עבד אלעזיז.

 המלך סלמאן פועל לגבש "ציר סוני" כדי לבלום את התפשטותה של איראן במזרח התיכון.

 במסגרת המאמץ הזה הוא מנסה להתקרב לטורקיה וקטאר התומכות בחמאס וייתכן שגם לשפר את הקשר עם תנועת "האחים המוסלמים" שקודמו הכריז עליה כארגון טרור.

שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייצל אמר לאחרונה כי סעודיה "אינה עוינת את תנועת "האחים המוסלמים" "  .

נראה שתנועת חמאס מנסה להחזיק את המקל משני הקצוות, להמשיך ולקבל את הסיוע מאיראן לזרוע הצבאית שלה וגם להתקרב לסעודיה בתקווה לקבל ממנה סיוע כספי לשיקום רצועת עזה וכדי שתפעיל לחץ על נשיא מצרים לשפר את היחסים עמה.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר