יום שלישי, 3 במרץ 2015

חמאס אינה מעוניינת בהסלמת היחסים עם מצרים


תנועת חמאס פתחה במגעים עקיפים עם שלטונות מצרים כדי לנסות לשנות את החלטת בית המשפט שקבע כי התנועה היא ארגון טרור.
 בחמאס חוששים מהפצצה אווירית מצרית ומהמשך סגירת מעבר רפיח לתקופה ארוכה.

 

החלטת בית המשפט במצרים ב-28 בפברואר כי תנועת חמאס היא ארגון טרור הכניסה את התנועה ללחץ אדיר והיא מנסה להתאושש מההלם הראשוני ומחפשת דרכים לבטל את החלטת בית המשפט המצרי.

 מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של תנועת חמאס שוהה במצרים ומחפש מסילות לליבו של הנשיא א-סיסי כדי להביא לביטול ההחלטה.

 הוא נעזר ברמדאן שלח, ראש ארגון הג'האד האסלאמי שהגיע לקהיר בראש משלחת שמטרתה לתווך בין מצרים לתנועת חמאס בשורה של נושאים, פתיחת מעבר רפיח, שיקום הרצועה והפיוס הפנים פלסטיני.

תנועת חמאס פנתה ב-1 במרץ למלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז כדי שיפעיל לחץ על נשיא מצרים א-סיסי  ויפעל לפתיחתו של מעבר רפיח.

אסמעיל הניה, מבכירי החמאס ברצועה, אמר ב-3 בפברואר כי חמאס "מקיימת מגעים כדי לתקן את העיוות ההיסטורי במצרים בעקבות ההכרזה על התנועה כארגון טרור, החלטת בית המשפט מהווה חריגה מהעקרונות המצרים והפלסטינים,אנו מטפלים בנושא בחוכמה ובסבלנות".

 

חששות ממתקפה צבאית מצרית

 

 החשש בחמאס הוא שהחלטת בית המשפט במצרים היא הכנה של דעת הקהל בעולם ומתן לגיטימציה לקראת התקפה אווירית מצרית על מטרות ברצועת עזה כפי שעשתה מצרים לאחרונה בלוב, אולי אף פעולה קרקעית לאורך "ציר פילדלפי", דהיינו גבול מצרים עם רצועת עזה.

אחד מבכירי חמאס, צלאח ברדוויל אמר ב-1 במרץ לעיתון "אלקודס אלערבי" : "אנו במוכנות מלאה לפעולות איבה מצד מצרים או להצגת כוח של הפוליטיקאים המצרים, יתכן שנקבל מכות (אוויריות) פה ושם ויתכן שיהרגו ילדים. צריך לשים את האמת בפני כל האומה (המוסלמית)".

 

בתנועת חמאס זועמים על שתיקתו של מחמוד עבאס לאחר פרסום ההחלטה וטוענים שהוא פעל מאחורי הקלעים עם מצרים נגד חמאס.

 בפגישה של הפלגים הפלסטינים ברצועה ב-3 בפברואר האשימו נציגי חמאס בכירים ברש"פ בהסתה נגד חמאס ובפרסום דיווחים כוזבים באמצעי התקשורת במצרים כי הזרוע הצבאית של חמאס פועלת בשטח מצרים נגד הצבא המצרי.

 

מקורות בתנועת חמאס אומרים כי היא איננה מעוניינת בהסלמת העימות עם מצרים ולכן מנהיגי התנועה נזהרים בהתבטאויותיהם באמצעי התקשורת כדי שלא להחריף את האווירה עם מצרים.

 הם מדגישים כי אין מדובר ב"עמדה רשמית של מצרים" אלא בהחלטת בית משפט הניתנת לשינוי.

מצרים היא המתווכת בין תנועת חמאס לתנועת פת"ח בנושא הפיוס הפנים פלסטיני והא המתווכת בין חמאס לישראל על יישום הסכם הפסקת האש אחרי מבצע "צוק איתן".

 

 

חשיבות מעבר רפיח
 

 אבל החשוב מכל מבחינת חמאס הוא השליטה של מצרים על מעבר רפיח שהוא כרגע המוצא היבשתי היחידי של הפלסטינים מרצועת עזה.

 המעבר נסגר על ידי מצרים כבר לפני כמה חודשים בטענה כי תנועת חמאס שותפה לפיגועי הטרור נגד הצבא המצרי בסיני.

מצרים פותחת את המעבר רק לעיתים רחוקות למעבר מקרים הומניטאריים.

המשך סגירת המעבר יצור לחץ גדול על האוכלוסייה הפלסטינית ברצועה דבר שעלול לפגוע בשלטון חמאס ולערער את יציבותו.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר