יום שישי, 27 במרץ 2015

כישלון מדיניות אובאמה במפרץ


המבצע הצבאי הסעודי נגד המורדים השיעים בתימן מבטא את חוסר האמון של מדינות המפרץ במדיניותו של הנשיא אובאמה.
מלך סעודיה מוביל מדינות עצמאית של התמודדות מול איראן מבלי לסמוך על וושינגטון.


המשבר בתימן הינו ביטוי נוסף של המדיניות האמריקנית הכושלת של הנשיא אובאמה במזרח התיכון המסמלת הפניית עורף לגורמים המתונים וכניעה בפני הגורמים הקיצונים.

ארצות הברית הודיעה כי היא תומכת במבצע הצבאי נגד המורדים החות'ים המכונה "סופת הנחישות" (עאצפת אלחזם-בערבית) אך הדברים שאמר הגנרל לויד אוסטין, מפקד הכוחות האמריקנים במזה"ת, שלשום בפני הסנט מעידים על מה שהתרחש באמת מאחורי הקלעים.

אוסטין אמר כי הסעודים הודיעו לו, רק זמן קצר בלבד לפני ההתקפה האווירית, על כוונתם לפעול באופן צבאי נגד המורדים החות'ים בתימן.

 סעודיה ומדינות המפרץ, איבדו מזמן את האמון בארצות הברית בגלל מדיניותו של אובאמה, ארצות הברית שינתה את הכיוון ובמקום לחזק את המדינות המתונות במפרץ החלה לחזר אחרי איראן ולהתקפל בפני דרישותיה.

לא עזרו ההסברים של סעודיה ומדינות המפרץ בקשר לסכנה האיראנית כפי שלא עזרו הסבריה של ישראל.

אובאמה נשאר בשלו, הוא רוצה הסכם עם איראן בכל מחיר כדי שירשם על שמו בהיסטוריה האמריקנית הסכם מפוקפק בנושא הגרעין.

 לפני שלושה שבועות נפגש שר החוץ האמריקני ג'ון קרי עם שרי החוץ של מדינות המפרץ כדי להרגיע את חששותיהם מפני ההסכם המתגבש עם איראן בנושא הגרעין. אולם הם יצאו יותר מודאגים מהפגישה עמו מאשר היו כשנכנסו אליה.

 זו הסיבה לכך שסעודיה בודקת אפשרות עם פקיסטאן לתוכנית גרעין צבאית ואילו הנשיא המצרי א-סיסי מתכוון לרכוש כורים גרעינים מרוסיה. מרוץ החימוש הגרעיני במזרח התיכון אמור להיפתח בקרוב כתוצאה ממדיניות אובאמה.

האיראנים זיהו מזמן את חולשת המערב ונטיות ליבו של אובאמה, הם מילאו את הוואקום שנוצר ופתחו במאמצי התפשטות בכל רחבי המזרח התיכון, ההסכם עם המערב רק יחזק אותם ויהפוך אותם לכוח חזק ביותר במזרח התיכון.

אחד מיועציו של הנשיא האיראני רוחאני אמר כבר לפני שבוע כי "איראן היא אימפריה ובירתה היא בגדאד", כן, בגדאד ולא טהרן.

 ניסיון ההשתלטות של המורדים החות'ים על תימן נועד גם לייצר שליטה איראנית על מצרי באב אלמנדב, בנוסף על שליטתה על מצרי הורמוז, כך תוכל איראן למנוע, אם תרצה, את יצוא הנפט של סעודיה ומדינות המפרץ.

מבצע "סופת הנחישות" מהווה נקודת מפנה של סעודיה ומדינות המפרץ ביחס לאיראן, הן עברו ממצב של הגנה למצב של התקפה כדי לנסות ולהציל את מה שנותר נוכח רפיסותה של וושינגטון.

זהו גם מבחן כוח ראשון למלך הסעודי סלמאן בן עבד אלעזיז לאחר חודשיים בתפקיד.

 קודמו, אחיו עבדאללה בן עבד אלעזיז, בהשפעת האמריקנים, לא העריך נכונה את הסכנה האיראנית, הוא סבר שהסכנה של חדירת הארגונים הג'יהאדיסטים כמו אל-קאעדה ודאע"ש לתוך סעודיה היא הרבה יותר מסוכנת מההתפשטות האיראנית לתימן.

זה היה הקו של וושינגטון שסייעה לחסל מנהיגים של אל-קאעדה בתימן באמצעות מזל"טים.

מבצע "סופת הנחישות" הוא מסר ערבי לאיראן כי מדינות ערב הסוניות אינן מוכנות למדיניות ההתפשטות האיראנית השיעית וגם ניסיון להפעיל לחץ צבאי על המורדים החות'ים לחזור לשולחן הדיונים ולשיחות על מציאת פתרון מדיני למשבר בהתאם ליוזמת מדינות המפרץ.

 העיתון המצרי "אלאהראם" כתב במאמר המערכת שלו ב-26 במרץ את הדברים הבאים:

" חשוב להדגיש כי ההתערבות בתימן באה לאחר יוזמות מדיניות רבות וקריאות לתיווך ולדיאלוג, אך גורמים תימנים ואזוריים סברו שביכולתם לכפות את המציאות בכוח והשלו את עצמם שהערבים אינם יכולים לפעול, ההחלטה באה כדי להוכיח להם שכל החשבונות שלהם היו מוטעים ולהראות לעולם שלערבים יש עכשיו מגן וחרב".

גם עיתוי פתיחת המתקפה הסעודית על המורדים החות'ים הוא חשוב, המלך סלמאן בן עבד אלעזיז הורה לתקוף בתימן לפני שייחתם מזכר ההבנות בין איראן לשש המעצמות המתוכנן לשבוע הבא ולפני כינוסה של ועידת הפסגה הערבית בשארם א-שיח' ב-28 בחודש.

הוא הרגיש מספיק בטוח לפעול מבלי לקבל מראש את תמיכת ארצות הברית ותמיכת הליגה הערבית ועל כך מגיע לו קרדיט.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר