יום חמישי, 26 במרץ 2015

ההרפתקה הסעודית בתימן


ההתקפה הסעודית על מעוזי המורדים החות'ים בתימן הינה תחילתה של הרפתקה צבאית שעלולה לגרור אותה למלחמה ממושכת.
סעודיה מנסה לשמור על מעמדה האסטרטגי במפרץ ולבלום את השתלטותה של איראן על מדינות נוספות.[
 


סעודיה פתחה במתקפה אווירית על מעוזי המורדים החות'ים ובני בריתם נאמני הנשיא המודח עלי עבדאללה צאלח בתימן בניסיון למנוע את נפילתה של העיר עדן לידיהם.
 אופי המשך המתקפה בשלב הזה אינו ברור.
בראיה לאחור, המעורבות הצבאית של סעודיה בתימן הייתה צפויה.
שר החוץ הסעודי, סעוד אלפייצל, רמז לכך שלשום במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הבריטי פיליפ המונד.

סעודיה הצליחה לגייס קואליציה סונית מרשימה כדי להתמודד עם ההתפשטות האיראנית השיעית אל "החצר האחורית" שלה בתימן, היא צריכה לקוות שהיא לא התעוררה מאוחר מידי.

 המלך החדש של סעודיה,סלמאן בן עבד אלעזיז, החל למעשה לגבש בשבועות האחרונים, לאחר שקם מהאבל על מות אחיו עבדאללה, את "הציר הסוני" נגד ההתפשטות האיראנית המסוכנת, איראן כבר שולטת בארבע בירות ערביות, בבירות, בצנעא, בדמשק ובבגדאד.

הוא ניסה לרתום לציר הזה את מדינות המפרץ, מצרים, טורקיה  ועל פי כמה דיווחים בתקשורת הערבית הוא רוצה לצרף לציר הזה גם את תנועת "האחים המוסלמים" הסונית.

 המלך הסעודי סיים את פרק האיפוק וההכלה של ההתפשטות האיראנית והחליט לעבור לשלב של מתקפה צבאית כדי לשמור על מעמדה האסטרטגי של סעודיה לאור השינויים שחלו בכמה מדינות במזרח התיכון עקב התפשטותה של איראן, ולאור השינוי במדיניותה של ארצות הברית כלפי איראן ושאיפתה העזה לחתום עמה על הסכם בנושא הגרעין.

כמה פרשנים בעולם הערבי מתארים את החלטת מלך סעודיה כהכרזת מלחמה של סעודיה על איראן.

 אין ספק שמדובר בהחלטה אמיצה  שעדיין לא ברור לאן היא תוביל את סעודיה.
 

האם צבא סעודיה יפלוש לתימן?

 

 לסעודיה יש יתרון צבאי בולט על פני המורדים החות'ים ובני בריתם נאמני עלי עבדאללה צאלח, יש לה צבא של כ150 אלף חיילים, מטוסי קרב חדישים, ציוד הגנה אווירית וציוד אלקטרוני מתוחכם. לעזרתה נחלצו מדינות נוספות ובהן מצרים, השולחת כוח ימי לחופי תימן מחשש שהמורדים החות'ים יצליחו להשתלט על מצרי באב אלמנדב ולשתק את השיט בים סוף.

 אולם אין זו ערובה לניצחון.

 המורדים החות'ים הם לוחמים טובים ועיקשים, שטחי הלחימה נגדם הם שטחים הרריים מלאים בשבטים שונים, מדובר במלכודת מסוכנת לכל צבא סדיר שיכנס ללחימה קרקעית.

 את המורדים החות'ים לא יהיה ניתן לחסל בהתקפות אוויריות בדיוק כשם שהקואליציה לא הצליחה להביס מהאוויר את כוחות דאע"ש בסוריה ובעיראק.

סעודיה תצטרך להחליט איך לנהל את המשך המתקפה, מצרים מתנגדת לכניסת כוחות קרקע לתימן, יש לה ניסיון מר מהלחימה בתימן בשנות ה-60.

כניסה קרקעית של צבא סעודיה וכוחות ערבים נוספים לתימן עלולה להיות הרפתקה מסוכנת וסעודיה גם עלולה להיגרר למלחמת התשה ארוכה של כמה שנים.

 

 

מהן האופציות הקיימות?

 

סעודיה יכולה ליזום הקמת כוח ערבי משותף של מדינות המפרץ ומצרים שיתערב בפעולה צבאית בתוך שטח סעודיה כדי למנוע את נפילת השטחים השולטים על מצרי באב אלמנדב לידי המורדים החות'ים.

היא יכולה גם לגייס את השבטים המתנגדים לחות'ים, לצייד אותם בכסף ובאמצעי לחימה ולהקים כוח צבאי חדש שילחם בחות'ים.

אפשרות נוספת היא לתמוך בארגונים הג'יהאדיסטים הסונים כמו אל-קאעדה ו"המדינה האסלאמית" במלחמתם נגד החות'ים.

 

 

איראן כמובן לא תשלים עם ההתקפה הצבאית הסעודית על בני בריתה החות'ים.

 עלאא' אלדין ברודרג'י,ראש ועדת הביטחון הלאומי באיראן אמר ב-26 במרץ : "האש הזו (של סעודיה) תוחזר לסעודיה מכיוון שהמלחמה אינה מצטמצמת למקום אחד בלבד".

 ייתכן שהוא רומז לכך שאיראן תנסה להעביר את המערכה לחלק המזרחי של סעודיה שם יש ריכוז שיעי גדול או לבחריין או למדינות אחרות במפרץ.

 אנחנו רק בתחילתה של המערכה.

 

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר