יום ראשון, 22 במרץ 2015

מחמוד עבאס מחדש את הקשר עם חמאס והמוסדות הבינלאומיים.


בעקבות תוצאות הבחירות הרש"פ מתכננת עימות מדיני קשה עם ישראל.
 הרש"פ שואבת עידוד מהצהרות אובאמה ומתכננת עימות עם ישראל במועצת הביטחון ובית הדין הפלילי בהאג.

 

תוצאות הבחירות בישראל היכו בתדהמה את צמרת הרשות הפלסטינית אשר ציפתה וקיוותה להפסדו של נתניהו בבחירות וליצחק הרצוג כראש הממשלה החדש של מדינת ישראל.

 הנהגת הרש"פ הופתעה מהצהרת ראש הממשלה נתניהו במהלך הבחירות המסתייגת מהקמת מדינה פלסטינית וגם ההבהרה שנתן בראיון לתקשורת הזרה, לאחר הבחירות, כי הוא לא נסוג מנאום בר אילן ומרעיון שתי המדינות איננה מספקת אותה.

ההנהגה הפלסטינית קיוותה כי לאחר ניצחונו של יצחק הרצוג בבחירות היא תחדש עמו את המשא ומתן מהמקום שבו הוא נפסק עם נתניהו אולם נוכח ההתפתחויות האחרונות היא מעריכה שאין טעם לחזור למשא ומתן ומניחה לממשל האמריקני להתקוטט עם ישראל, היא מקווה שממשל אובאמה אכן יעריך מחדש את היחסים עם ישראל ויתמוך בהצעה הפלסטינית שהיא מתכוונת לשוב ולהגיש למועצת הביטחון בדבר קביעת לוח זמנים לסיום "הכיבוש" הישראלי בשטחים.

 יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כינס ב-19 במרץ את הועד הפועל של אש"ף ושם התקבלו שלוש החלטות חשובות:

 

חידוש הקשר עם חמאס-הוחלט לשגר משלחת פלסטינית לרצועת עזה בשבוע הבא,  בהשתתפות נציגי כל הפלגים כדי לחדש את הדיאלוג עם תנועת חמאס וארגון הג'האד האסלאמי על יישום כל ההסכמים ביניהם והחלטות המועצה המרכזית של אש"ף בנושא הפיוס הלאומי.

 

השלמת תהליך ההצטרפות לבית הדין הפלילי בהאג- בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג אמור להכיר בתחילת החודש הבא בהצטרפות "פלסטין" לבית הדין, מיד אח"כ יעבירו הפלסטינים לבית הדין את התיק הראשון שהכינו בנושא ההתנחלויות בשטחים.

 

הכנת תכנית מפורטת להפסקת התיאום הביטחוני- מחמוד עבאס נוקט בזהירות בעניין הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, הוא מודע לכך שמדובר בחרב פיפיות ולכן ההנחיה לראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינית היא להכין בינתיים תכנית לפעולה שתובא לדיון במוסדות אש"ף. בינתיים נמשך התיאום הביטחוני הרגיל עם ישראל.

 

ההנהגה הפלסטינית מתכננת להמשיך בפנייה למועצת הביטחון, מעודדת מאיומי ממשל אובאמה שלא לספק הגנה אוטומטית לישראל במוסדות האו"ם, להמשיך במאמציה מול  מדינות אירופה לחרם כלכלי על ישראל ולהפעיל לחץ בינלאומי על ישראל להסכים לקמתה של מדינה פלסטינית בתוך פרק זמן קצר וקצוב.

מקורות בכירים באש"ף אומרים שהתמונה המדינית ברורה עכשיו והפלסטינים בדרך לעימות מדיני קשה עם ישראל.

אילו ניצח "המחנה הציוני" בבחירות היה קשה יותר לרש"פ להתמודד עמו שכן אז היה גובר הלחץ של וושינגטון, האיחוד האירופי ומדינות ערב על הפלסטינים להתגמש מול ישראל.

הפרשן הפלסטיני עבד אל-נאצר אל נג'אר פרסם ב-21 במרץ מאמר בעיתון "אל-איאם" שבו כתב:

 "הגזענות של ממשלת נתניהו עדיפה על דיבורים מלאים בדבש שלא יביאו לתוצאות ורק יסבכו את המצב אצל הפלסטינים".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר