יום שני, 2 במרץ 2015

מנהיג איראן ח'מינאי הוא הקובע


המשימה העיקרית של איראן במו"מ עם המערב היא הסרה מידית של הסנקציות אך רק ח'מינאי יקבע את גורל ההסכם.
 חשש כבד בקרב מדינות המפרץ מהסכם אפשרי שיחזק עוד יותר את איראן וישנה את מאזן הכוחות האזורי.

 

 

הדיווחים המודיעיניים שמגיעים לישראל ממקורות שונים מצביעים על דאגה גוברת בקרב מדינות המפרץ ובראשן סעודיה מהאפשרות שייחתם הסכם בין המעצמות לאיראן שיאפשר לה להיות מדינת סף גרעינית.

 על פי מקורות במפרץ, במגעים חשאיים שקיימה ישראל באחרונה עם חלק ממדינות אלה, הן הביעו נכונות להגיש לישראל כל עזרה שתידרש כדי לעצור את פרויקט הגרעין האיראני כולל מתן אישור למטוסי חיל האוויר הישראלי לטוס מעל שטחן הלוך וחזור כדי להשמיד את מתקני הגרעין.
 ישראל הבהירה למדינות אלה כי היא שותפה מלאה לחששותיהן והפנתה אותן לארצות הברית.
 איראן מהדקת את השפעתה במזרח התיכון מכל עבר.

 בימים האחרונים הגיעו דיווחים מרמת הגולן כי לאחר מזג האוויר הסוער שפקד את האזור בשבוע שעבר, פתחה איראן בשלב השני של מתקפת הנגד שלה ברמת הגולן נגד הארגונים הג'יהאדיסטים באמצעות כוחות משולבים של "משמרות המהפכה", חזבאללה ומתנדבים עיראקיים ואפגנים כדי לנסות ולהתקדם לעבר קו הגבול עם ישראל ובכך להשלים את כיתורה גם מכיוון רמת הגולן.

 מאז פרוץ  המהפכה של הייאתוללה חומייני לפני 34 שנים, נמצאת עתה איראן במתקפה ישירה על כמה מדינות במזרח התיכון, היא נלחמת בסוריה ובעיראק נגד ארגוני המורדים בבשאר אסד ובארגון "המדינה האסלאמית", היא פעילה בלבנון באמצעות חזבאללה, ברצועת עזה באמצעות ארגוני החמאס והג'יהאד האסלאמי, בתימן באמצעות המורדים החות'ים ויש לה גם פעילות גם בבחריין ובסודאן.

 סעודיה משקשקת מפחד מפעילותה של איראן בתימן שהיא בבחינת החצר האחורית של הממלכה.
פרשנים ערבים משווים את הפעילות האיראנית להפצת רעיונות המהפכה הח'ומייניסטית לברית המועצות שהפיצה את הקומוניזם בכל מקום וללא פשרות.

מתק השפתיים של הנשיא רוחאני והיכולות המדהימות של ההנהגה האיראנית בניהול משא ומתן, תכונות שייקח למדינות המערב עוד זמן רב ללמוד, הצליחו להפיל את הממשל האמריקני של ברק אובאמה בפח.

 הסוחרים האיראנים הממולחים בראשות שר החוץ מחמד ג'וואד ט'ריפ, הצליחו למכור לנציגי הממשל את הנחת היסוד שאיראן היא היחידה היכולה לעצור את דאע"ש באמצעות כוחות "אל-קודס" של הגנרל קאסם סולימאני.

 נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי שביקר בתחילת השבוע בסעודיה שמע מפי ההנהגה הסעודית את דאגתה משינוי סדר העדיפויות והמדיניות האמריקנית במפרץ.
חתימה על הסכם בין איראן למעצמות יגביר את כוחה של איראן באזור, בהסכמה אמריקנית.
וושינגטון משלה את עצמה כי ההסכם יהפוך את איראן מאויב לידיד.
 מדינות ערב לא יוכלו להתמודד עם איום כזה ולשבת בחיבוק ידיים.
 צפוי כי הסכם כזה יביא לפתיחתו של מרוץ חימוש גרעיני באזור.
 גם הבריתות האזוריות צפויות להשתנות.

 בסעודיה שוקלים להקים ברית אזורית שתכלול את טורקיה ואת תנועת "האחים המוסלמים" העולמית. מדובר בתנועה סונית שהוכרזה בכמה מדינות ערביות כארגון טרור, אך נראה כי הכול כשר כדי לעצור את איראן השיעית.

הדיווחים מחדר הדיונים של שר החוץ האמריקני קרי ושר החוץ האיראני ט'ריפ בימים האחרונים דיברו על גמישות והתמתנות איראנית במשא ומתן המורכב שאפשרו התקדמות לקראת הסכם.

 פרשנים איראנים מייחסים זאת לחילופי האגרות בין הנשיא אובאמה למנהיג הרוחני העליון ח'מינאי.

יש הסכמה כללית של כל הגורמים העוסקים באיראן, בארץ ובחו"ל כי בסופו של דבר הסמכות העליונה הקובעת באיראן היא של המנהיג הרוחני העליון ח'מינאי.

הוא זה שיקבע אם איראן תייצר את הפצצה הגרעינית שלה או שתחתום על הסכם עם המערב.

המטרה הראשונה במעלה של ח'מינאי היא להביא להסרה מידית של הסנקציות הכלכליות הכבדות ששתקו את הכלכלה האיראנית.

 איראן מציבה זאת כתנאי ראשון להסכם, היא רוצה שהמערב ישמוט מידיו את מנוף הלחץ העיקרי עליה.

 אין כל ודאות שההסכם ייחתם, הכול תלוי בח'מינאי.

 מנגנוני המודיעין במערב לא הצליחו עד היום לפצח את האופן שבו מקבל ח'מינאי את ההחלטות ומקורות המידע המודיעיניים על הנעשה בצמרת האיראנית מוגבלים.

 איראן הח'ומיינסטית הוליכה בכחש את המערב במשך עשרות שנים ובסבלנות רבה, אין שום סיבה שתמהר עכשיו.

 האיראנים הם אלופי המשא ומתן, ההתמקחות, וההליכה על הסף, גם אם יגלו רצון טוב בסופו של דבר רק אדם אחד יקבל את ההחלטה, המנהיג העליון ח'מינאי שעל פיו יישק דבר.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר