יום שישי, 13 במרץ 2015

האם גורלו של הנשיא א-סיסי יהיה כגורל סאדאת?


נשיא מצרים א-סיסי מגלה כי הוזהר ע"י נציגי הקונגרס האמריקני כי הוא צפוי להירצח בידי מוסלמים קיצונים.
 העיתונות המצרית הרשמית מאשימה את תנועת "האחים המוסלמים" במזימה לפגוע בנשיא ואת הנשיא אובאמה שנותן לה לגיטימציה.

הנשיא המצרי א-סיסי הפתיע לפני כמה ימים את הציבור המצרי, במהלך טקס פתיחה של כמה פרויקטים כלכליים הוא נשא נאום שבמהלכו חשף דבר פגישה עם נציגים של הקונגרס האמריקני אשר ,לדבריו, הזהירו אותו כי "צפוי לו גורל דומה לגורלו של הנשיא המצרי המנוח אנואר  סאדאת".

מדוע מצא הנשיא המצרי לנכון לחשוף את הסיפור הזה בפומבי דווקא בעיתוי הנוכחי?

נראה כי הנשיא א-סיסי מעריך כי חברי הקונגרס האמריקני אינם מדברים בעלמא אלא מתבססים על מידע מוצק הנמצא אצל שירותי המודיעין האמריקנים.

 חלק מהדברים גם פורסם בגלוי. במהלך חודש דצמבר 2014, פרסם השיח' סלאמה עבד אלקווי, ממנהיגי "האחים המוסלמים" שמצא מקלט בטורקיה, פסק הלכה (פתווא-בערבית) הקורא לרצוח את הנשיא א-סיסי.

 בפסק ההלכה נאמר "כל מי שיהרוג את הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי וכל המנהיגים שעמו הרי שהוא מבקש את חסדו של אללה, כל מי שייהרג תוך כדי כך הוא שהיד אצל אללה".

נראה שהמודיעין האמריקני מעריך עתה שהאיומים על חייו של הנשיא א-סיסי הפכו לממשיים.

הנשיא א-סיסי הנמצא בעין הסערה של המלחמה בטרור של תנועת "האחים המוסלמים" וארגון "אנצאר בית אלמקדס" הדאע"שי בסיני החליט כנראה להקדים תרופה למכה ולהראות לארגוני הטרור ולציבור במצרים כי הוא מודע לתוכניות להתנקש בחייו אך הוא אינו חושש להילחם בטרור למען הצלחתה של מצרים.

 מקורביו של הנשיא א-סיסי תדרכו את העיתונות המצרית הרשמית כי "מדובר במפקד צבאי מהולל לשעבר שמאמין בגורל ואינו חושש מן המוות".

הם הסבירו כי לתנועת "האחים המוסלמים" יש מסורת של התנקשויות פוליטיות באישים מצרים, החל מהתקופה המלוכנית במצרים, ניסיון לרצוח ב-1954 את נשיא מצרים גמאל עבד אלנאצר וקשר להתנקשות בנשיא מצרים אנואר סאדאת ב1981.

 מאמר המערכת של העיתון הרשמי "אל-אהראם" הטיל ב-11 במרץ את האחריות הישירה לתכנית להתנקש בחייו של א-סיסי על תנועת "האחים המוסלמים".

"רק (תנועת) "האחים המוסלמים" הטרוריסטית מסוגלת למעשה פחדני כזה, יש לה שנאה לא רק כלפי הנשיא א-סיסי אלא כלפי מצרים ועמה שגילו את האמת על התנועה הזדונית הזו" נכתב במאמר.

 המאמר גם מותח ביקורת קשה על ממשל אובאמה שמארח את מנהיגי התנועה במשרד החוץ ובבית הלבן ומסרב לדרג אותה ברשימת ארגוני הטרור.

 

 מלחמת חורמה בטרור האסלאמי

 

הנשיא המצרי א-סיסי עובר תקופה קשה, את מצרים שוטף בימים אלה גל של פיצוצי מטעני חבלה בקהיר ובאלכסנדריה שלו אחראית תנועת " האחים המוסלמים" במקביל למתקפות טרור של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" בצפון סיני.

 גלי הטרור נועדו, להערכתו של א-סיסי, לחבל בכינוס הועידה הכלכלית הגדולה בשארם א-שיח' המתקיים בימים אלה, ובכינוס ועידת הפסגה הערבית בקהיר בסוף החודש.

הנשיא א-סיסי הכריז על מלחמה נחרצת בטרור האסלאמי הקיצוני, כוחות צבא גדולים נשלחו לצפון סיני להילחם בארגון "אנצאר בית אלמקדס" ובערים המרכזיות במצרים תגברו כוחות הביטחון את השמירה על מקומות מרכזים ומתקנים חיוניים.

לפני כמה ימים הדיח הנשיא א-סיסי את שר הפנים על רקע המחדלים בטיפול בטרור ומינה לתפקיד את הגנרל מג'די עבד אלע'פאר שהיה האחראי על מנגנון החקירות וביטחון המדינה ויש לו ניסיון ומיומנות במלחמה בטרור.

 

 הקשר של הנשיא א-סיסי לישראל

 

 תנועת " האחים המוסלמים" מנסה להכפיש את א-סיסי בהאשמות שונות ובראשן הקשר עם ישראל.

היא מאשימה אותו בשיתוף פעולה כלכלי עם ישראל בנושא הגז ובשיתוף פעולה ביטחוני עמה בחצי האי סיני נגד תנועת חמאס והארגונים הג'יהאדיסטים.

 האמת היא שהנשיא א-סיסי לא ניסה להסתיר את תמיכתו במדיניותו של הנשיא סאדאת.

 בתחילת דרכו כנשיא הוא אמנם הציג את עצמו כממשיך דרכו של הנשיא גמאל עבד אלנאצר אך לעיתים הוא הפליג בשבחו של הנשיא אנואר סאדאת "והישגיו שבאו לידי ביטוי בהסכמי קמפ דיויד אשר הצילו חיים וחסכו את דמם של אלפי מצרים".

הרקע האמיתי לתוכניות לחסל את א-סיסי קשור לעובדה שהוא הדיח בהפיכה צבאית את שלטון " האחים המוסלמים", השליך לכלא את הנשיא מורסי וראש התנועה מחמד בדיע ועוזריו והוציא את התנועה מחוץ לחוק.

 מאז ההפיכה הצבאית בסוף יוני 2013 נעצרו אלפי פעילים של התנועה ומנהיגים נוספים נמלטו ממצרים ומצאו מקלט בקטאר ובטורקיה.

 

  מי יחוסל ראשון?

 

 לפני כמה ימים החל הנשיא א-סיסי בתהליך של הוצאה להורג של פעילי תנועת "האחים המוסלמים" שעליהם נגזר עונש מוות.

 מחמוד רמדאן, פעיל של התנועה, שהורשע בהשלכת ילדים מגג של בית במהלך ההפיכה הצבאית ב2013, הוצא להורג בתליה.

 מנהיגי התנועה העצורים בכלא המצרי חוששים כי אף הם יוצאו להורג.

 העיתונאי אחמד מוסא פרסם ב-11 במרץ מאמר בעיתון "אל-אהראם" שבו קרא להוציא להורג לאלתר את מנהיגי "האחים המוסלמים" מורסי, בדיע, אלשאטר ואלבלתאגי.

לא מן הנמנע כי החליטו להאיץ את התכנית להתנקש בחייו של הנשיא א-סיסי לפני שצווארם יגיע לחבל התליה.

 

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר