יום רביעי, 11 במרץ 2015

האסטרטגיה הכלכלית החדשה של הרש"פ


הרש"פ מתכננת מרד כלכלי והתנתקות מהסכם פריז שהינו חלק בלתי נפרד מהסכם אוסלו.
המפתח להצלחת התוכנית הינו סיום המחלוקות בין פת"ח לחמאס ואיחוד בין הגדה לרצועה.


נראה כי הרשות הפלסטינית איננה מסתפקת בהפרת סעיפים מדיניים בהסכמי אוסלו ונקיטת צעדים חד צדדים כמו פניה למועצת הביטחון של האו"ם ובית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג אלא היא מתכננת גם להתנתק מהסכמי פריז הכלכליים שהינם חלק בלתי נפרד מהסכמי אוסלו.

מחמד מוצטפא, סגן ראש ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית נפגש ב-1 במרץ עם קבוצה של אנשי עסקים פלסטינים מהגדה ומהמגזר הערבי בישראל והודיע להם כי הממשלה הפלסטינית "מכינה אסטרטגיה כלכלית חדשה שמטרתה להביא לכלכלה פלסטינית עצמאית ונפרדת מישראל".

העיתון המזרח ירושלמי "אלקודס" דיווח ב-2 במרץ כי מצטפא מתח ביקורת קשה על התלות הפלסטינית הכמעט מוחלטת בחברת החשמל הישראלית והודיע כי  " (הרש"פ) בדרך למרד כלכלי דוגמת המרד המדיני כאשר פנינו לאו"ם, כל זה מעיד שאנו בפתח שלב חדש שהכותרת שלו היא קרב מדיני וכלכלי עם ישראל במטרה לעצמאות".

 דמות בכירה אחרת ברשות הפלסטינית, ד"ר מחמד א-שתייה חבר הועדה המרכזית של תנועת פת"ח המוזכר גם כאחד היורשים האפשריים של מחמוד עבאס, הודיע ב-10 במרץ על כוונת הרש"פ להתנתק מהסכמי פאריז הכלכליים הנחשבים לחלק בלתי נפרד מהסכם אוסלו.

בהרצאה באוניברסיטת ח'דורי בטול כרם תחת הכותרת "הסכם פאריז-לאן?" אמר א-שתייה:

"עלינו להשתחרר מהסכם פאריז הכלכלי בצורה כזו או אחרת מכיוון שאי אפשר לפתח את ההסכם הזה או לבנות עליו, אין בו אופק לטובת העם הפלסטיני במיוחד לאור ההתפתחויות הבינלאומיות אשר חושפות את פני הכיבוש הישראלי"..

הוא הוסיף כי הבעיה הגדולה בהסכם אוסלו היא שהוא מתייחס לשטחים הפלסטינים כחלק ממעטפת מכס אחת עם ישראל אשר מונעת מהעם הפלסטיני להרוויח מהכנסות המיסים שלו.

ההתנתקות הכלכלית מישראל נדונה גם בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה בשבוע שעבר.

 נראה כי הפלסטינים ממתינים לתוצאות הבחירות בישראל לפני שיחליטו על צעדים מעשיים נגד ישראל כמו הפסקת התיאום הביטחוני.

ד"ר א-שתייה העריך כי לאחר הבחירות תפשיר ישראל את הקפאת כספי המיסים של הפלסטינים, שבהם היא מחזיקה כבר יותר משלושה חודשים, מכיוון "שהרש"פ במתכונתה הנוכחית היא אינטרס ישראלי".

 עם זאת יש בכירים ברשות הפלסטינית המעריכים כי ההצהרות האלה על מרד כלכלי בישראל הן בגדר איומי סרק, בדיוק כמו ההחלטה על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, והן נועדו  לרצות את דעת הקהל הפלסטינית בשטחים לאור המצוקה הכלכלית הגוברת והעיכוב בתשלום משכורות הפקידים.

 ההסבר הוא פשוט, לממשלת ההסכמה הלאומית אין כל השפעה על הנעשה ברצועת עזה שם שולטת תנועת חמאס ביד רמה באמצעות "ממשלת צללים".

 הפיצול בין הגדה לרצועת עזה איננו מאפשר גיבוש אסטרטגיה כלכלית אחת.

לכן, התנאי הבסיסי להצלחתה של אסטרטגיה כלכלית חדשה הוא ליישם את הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס ולסיים את הפיצול בין הגדה לרצועה.

 כפי שהדברים נראים היום, הדרך לכך היא רחוקה מאוד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר