יום שלישי, 10 במרץ 2015

דיאלוג עם איראן או פצצת גרעין ערבית?


מדינות המפרץ מאוכזבות מכוונת ארה"ב להגיע להסכם עם איראן בנושא הגרעין ומגדירות את ההסכם המתגבש כ"אסון".
סעודיה בודקת את האפשרות להצטייד בטכנולוגיה גרעינית צבאית מפקיסטאן כדי לאזן את האיום האיראני.

 

שר החוץ האמריקני ג'ון קרי נפגש בשבוע שעבר בריאד שבסעודיה עם שרי החוץ של מדינות המפרץ במטרה להרגיע אותם מפני חתימה אפשרית של הסכם בין המעצמות לאיראן בנושא הגרעין, אך על פי דיווחים ממקורות סעודיים עולה כי שרי החוץ יצאו בסוף הפגישה יותר מודאגים ממה שהיו כשנכנסו אליה.

העיתון "אלחיאת" מסר ב-5 במרץ כי ארה"ב הציעה  למדינות המפרץ הפרסי "מטרייה גרעינית" בתמורה לתמיכתן במשא ומתן עם איראן, לא ידוע עם שר החוץ קרי חזר בפגישה על ההצעה אך עד כה לא הסכימה שום מדינה להצעה הזו.

דברי ההרגעה של קרי כי ההסכם עם אירן לא יהיה על חשבון בנות בריתה של ארצות הברית במפרץ לא היו משכנעים.

הפער בעמדות של סעודיה ושאר מדינות המפרץ לעמדות האמריקניות היה גדול.

ההתרשמות מדברי שר החוץ האמריקני הייתה כי התוכנית האמריקנית היא להשיג הסכם של עשר שנים עם איראן ובמהלך התקופה הזו לנסות ולחבור למעמד הביניים באיראן, שהינו חילוני ברובו, כדי שיפעל לסלק את ההגנה האיראנית הקיצונית ולהפוך את איראן למדינה פלוראליסטית.

 בקרב מדינות המפרץ יש תחושות קשות של בלבול ובעיקר אכזבה עמוקה מעמדותיה של ארצות הברית אשר העדיפה את האינטרסים שלה ושל איראן על פני האינטרסים שלהן למרות שהינן בנות בריתה.

הרושם במדינות המפרץ הוא שהנשיא אובאמה מחפש יוקרה אישית תושג כתוצאה מחתימה על הסכם עם איראן ואיננו מעריך את הסכנה הטמונה במעשיו.

ההערכה במדינות המפרץ היא כי הסכם גרוע עם איראן יהיה אסון ויהווה מעין הכרה בינלאומית בהתפשטות האיראנית לכמה מדינות במזרח התיכון ומתן לגיטימציה בינלאומית לאיראן הנותנת חסות לפעולות טרור במקומות שונים בעולם.

הסנקציות החמורות שהמערב הטיל על איראן לא עצרו את מגמות ההתפשטות שלה, אומרים פרשנים במפרץ, מה יהיה לאחר שהסנקציות האלה יוסרו?

 העיתונאי סלמאן אלדוסרי פרסם ב-9 במרץ מאמר בעיתון "א-שרק אל-אווסט" שבו מתח ביקורת על המדינות החברות במועצה לשיתוף פעולה של מדינות המפרץ על כך שביצעו שגיאה גדולה בכך שלא דרשו מארצות הברית להשתתף בשיחות של המעצמות עם איראן מכיוון שהן הראשונות שעלולות להיפגע מכך שאיראן תשיג נשק גרעיני ומכוחה הגובר במפרץ הערבי.

 החשש מכוחה המתעצם של איראן הגביר את הבלבול בקרב מדינות ערב ויצר כמה מגמות המתקיימות במקביל:

 

ארגון מחדש של הציר הסוני-מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז מנסה לארגן מחדש את הציר הסוני כדי לבלום את איראן, גולת הכותרת של המאמץ היא ניסיונו של מלך סעודיה לפייס בין טורקיה למצרים, ניסיון שלא צלח עד כה.

 

ניסיונות הידברות עם איראן- בימים האחרונים נשמעים קולות בעולם הערבי לשקול מחדש את המדיניות הנוכחית כלפי סוריה ולבדוק את האפשרות לפיוס עם משטרו של בשאר אסד הנתמך על ידי איראן.

 שר החוץ הירדני נאצר ג'ודה יצא במפתיע לטהרן וקרא משם לפתיחת דיאלוג ערבי-איראני שמטרתו פתרון בעיות האזור.

לא ברור אם הוא ייצג את עמדתה של ירדן בלבד או שהוסמך גם לדבר בשם מדינות ערביות נוספות.

 

הצטיידות בפצצת גרעין-על פי מקורות ערביים סעודיה נערכת להצטייד בטכנולוגיה גרעינית צבאית מפקיסטאן אם ייחתם הסכם בין המעצמות לאיראן.

ב-4 במרץ ביקר בסעודיה ראש ממשלת פקיסטן נוואז שריף, הוא נפגש עם המלך סלמאן ודן עמו באפשרות הזו.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר