יום ראשון, 1 במרץ 2015

מצרים מרחיבה את מאבקה בחמאס


תנועת חמאס ביקשה ממלך סעודיה ללחוץ על נשיא מצרים לבטל את החלטת בית המשפט שקבע כי היא ארגון טרור.
 איראן מגנה את ההחלטה, הרשות הפלסטינית שומרת על שתיקה רועמת וארגון החזית הדמוקרטית קורא לחמאס להתנתק מ"האחים המוסלמים".

 

ההלם והתדהמה שוררים בקרב הנהגת תנועת חמאס בעקבות הקביעה של בית המשפט המצרי אמש כי היא ארגון טרור.

התנועה פנתה למלך סעודיה, סלמאן בן עבד אלעזיז כדי שיפעיל לחץ על נשיא מצרים א-סיסי לשנות את ההחלטה וגם לפתוח את מעבר רפיח.

 איראן, התומכת בחמאס ומספקת לה אמצעי לחימה גינתה היום את ההחלטה.

 עוזר סגן שר החוץ האיראני לעניינים ערבים ואפריקאים, חוסין אמיר עבד אללהיאן, אמר כי "הישות הציונית היא ישות טרור בלתי חוקית ולא חמאס, היא מרגישה בנחיתות מול פלגי ההתנגדות כמו חמאס והגי'האד האסלאמי".

 

כזכור, בית המשפט לעניינים דחופים במצרים קבע ב-28 בפברואר כי תנועת חמאס היא ארגון טרור.

 בית המשפט איחד שתי תביעות שהוגשו על ידי עו"ד ד"ר סמיר צברי ועו"ד אשרף סעיד שטענו כי תנועת חמאס היא ארגון טרור לאחר שהוכחה מעורבותה בפיגועי טרור  שבמהלכם נהרגו קצינים וחיילים מצרים בצפון סיני.

 החלטת בית המשפט הרחיבה למעשה החלטה קודמת שלו בנושא לפני חודש, כי הזרוע הצבאית של תנועת חמאס, עז א-דין אל-קסאם, היא ארגון טרור.

 החלטת בית המשפט התפרסמה ערב יציאתו של נשיא מצרים עבד אלפתאח א-סיסי לסעודיה לפגישה ראשונה עם מלך סעודיה החדש סלמאן בן עבד אלעזיז.

 במרכז הפגישה אמור היה לעמוד נושא המלחמה בטרור ויחסי מצרים עם קטאר שהיא התומכת העיקרית של תנועת חמאס.

 ניתן לראות בהחלטת בית המשפט המצרי צעד משלים לשורה של צעדים שנקט הנשיא המצרי א-סיסי נגד תנועת חמאס בעקבות מעורבותה בפיגועי טרור במצרים כמו סגירת מעבר רפיח והקמת אזור חיץ נרחב על גבול מצרים עם רצועת עזה כדי למנוע הברחות נשק וכניסת מחבלים מהרצועה לחצי האי סיני.

 הנשיא א-סיסי רואה בתנועת חמאס חלק בלתי נפרד מתנועת "האחים המוסלמים" במצרים שהוצאה מחוץ לחוק וחותרת גם באמצעות טרור נגד שלטונו של א-סיסי וגם כמי שסייעה באופן פעיל לארגון "אנצאר בית אלמקדס" לעשות פיגועים נגד הצבא המצרי בסיני.

 

תגובת תנועת חמאס להחלטה

 

ההחלטה התקבלה בהלם בתנועת חמאס אשר מנהיגיה ניסו בחודש האחרון לפייס את מצרים והכחישו כל מעורבות בטרור במצרים או התערבות בענייניה הפנימיים.

 דובר תנועת חמאס סאמי אבו זוהרי פרסם הודעה המגדירה את החלטת בית המשפט המצרי "מפתיעה ומסוכנת".

בחמאס  טוענים כי מצרים מאשימה את תנועת חמאס בטרור מכיוון שאיננה מצליחה להדביר את פעולות הטרור בצפון סיני של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" הנאמן לדאע"ש.

"ההחלטה פוגעת בעם הפלסטיני ובכוחות ההתנגדות הפלסטינית והיא הופכת את היוצרות, את הכיבוש (הישראלי) לידיד ואת העם הפלסטיני לאויב, מדובר באות קין גדול שמזהם את המוניטין של מצרים" נאמר בהודעת חמאס.

 מקורות המקורבים לזרוע הצבאית של חמאס אמרו כי בעקבות ההחלטה לא יקבל יותר הארגון את מצרים כמתווכת בינו ובין ישראל.

 מצרים קיבלה על עצמה לתווך בין ישראל לחמאס על יישום הסכם הפסקת האש לאחר מבצע "צוק איתן".

 מצרים גם תיווכה בעבר בין הפלגים הפלסטינים על השגת הסכם פיוס ביניהן.

 

חמאס מאשימה את התקשורת המצרית בהסתה

 בתנועת חמאס מאשימים את התקשורת המצרית בדמוניזציה של התנועה בתיאום עם השלטון המצרי של א-סיסי.

לדוגמא הם מביאים את סיפורו של תושב הרצועה ששמו עבדאללה קשטה שיצא לעבוד בלוב אך התקשורת המצרית הגדירה אותו כבכיר בזרוע הצבאית של חמאס וטענה כי נהרג בהתקלות עם הצבא המצרי בסיני, דבר, שלטענת חמאס, לא היה ולא נברא.

 לאחר ההתקפה האווירית המצרית על יעדי טרור בלוב בעקבות עריפת ראשיהם של 21 פועלים מצרים על ידי פעילי דאע"ש, הגבירו אמצעי התקשורת במצרים את ההתקפה על תנועת חמאס.

 בתנועה גברו החששות מפני התקפה אווירית מצרית על מטרות של הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.

 מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס תקף את התקשורת המצרית וכתב בדף הפייסבוק שלו : "האם מדובר בהכנות לקראת תקיפה של רצועת עזה כפי שטוענים בתקשורת המצרית או בהכנה כדי לדרג את התנועה ברשימת ארגוני הטרור? ".

 בחמאס מאשימים גם את תנועת פת"ח באחריות להשמצת חמאס וההסתה נגד שלטון חמאס ברצועת עזה.

הרשות הפלסטינית שומרת על שתיקה רועמת ושום הודעה רשמית לא התפרסמה מצדה בתגובת על החלטת בית המשפט במצרים.

ארגוני הג'האד האסלאמי והחזית העממית (חז"ע), פרסמו גינויים להחלטה. קיס עבד אלכרים ממנהיגי ארגון החזית הדמוקרטית(חז"ד) ברצועה קרא לתנועת חמאס "שלא להתערב בעניינים הפנימיים במצרים ולנתק את הקשר עם תנועת "האחים המוסלמים" ולהיות תנועה לאומית פלסטינית".

 

 

מי מרוויח מההחלטה?

 

להערכת פרשנים פלסטינים המרוויחה הגדולה מהפרשה הזו היא ישראל.

בתנועת חמאס טוענים כי ישראל הצליחה להגיע להסכמה אזורית עם מדינות ערביות מתונות כמו מצרים, סעודיה, מאע"מ וירדן וכי מדובר בברית אזורית חסרת תקדים.

החלטת בית המשפט במצרים תיתן צידוק לישראל לעקור את ההתנגדות ולהרוס את רצועת עזה, טוענים בחמאס.

 בתנועת חמאס נערכים למתקפה נגד החלטת בית המשפט במצרים, בין היתר מתוכננות שורה של הפגנות ועצרות ברחבי השטחים במחאה על ההחלטה.

בית המשפט המצרי אפשר להגיש ערר על ההחלטה אך אין ספק שמדובר במכה קשה לתנועת חמאס אשר מבליטה גם את נחישותו של הנשיא המצרי להילחם בטרור האסלאמי הקיצוני.

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר