יום שבת, 7 בפברואר 2015

הסלמה בעימות בין דחלאן ליו"ר הרש"פ עבאס


המאבק בין מחמד דחלאן למחמוד עבאס הגיע לצפון הגדה ומתבטא בעימותים אלימים באזור שכם.
 מחמד דחלאן מנסה גם לאגף את מחמוד עבאס באמצעות הקמת מאחז מזויין של תומכיו במחנות הפליטים בלבנון.
 
 

 המאבק בין מחמד דחלאן יריבו המר של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, שגורש בבושת פנים מתנועת פת"ח, הסלים בימים האחרונים והגיע לכדי עימותים אלימים בשטח בין תומכי שני הצדדים.

העימותים שהתרכזו עד כה ברצועת עזה, בהסכמה בשתיקה של תנועת חמאס המעוניינת לנגח את מחמוד עבאס באמצעות מחמד דחלאן, גלשו השבוע  לצפון הגדה והתמקדו במחנות הפליטים באזור שכם ובעיקר במחנה הפליטים בלאטה.

 מזה כמה ימים מנהלים כוחות הביטחון של הרש"פ בפיקודו של אכרם רג'וב, מושל שכם, הנאמן ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מרדף אחרי נאמני דחלאן באזור מחנות הפליטים בשכם. במסגרת המרדף הם ניסו לבצע מעצרים של תומכי דחלאן במחנה הפליטים בלאטה ונתקלו בירי חי.

 יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אף שלח לשכם את אנשי היחידות המיוחדות שלו כדי לתגבר את כוחות הביטחון בשכם אך המתיחות בין שני המחנות נמשכת ומתאפיינת בתקריות ירי יומיות שהביאו גם לפציעתם של כמה תושבים במחנה הפליטים בלאטה.

 אישים בשכם, כמו חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית ג'מאל טיראווי וראש עירית שכם רסאן שכעה, פנו בקריאה לרשות הפלסטינית להרגיע את המצב ללא הועיל, נראה שהשנאה בין שני המחנות איננה ניתנת לגישור.

על פי מקורות ברשות הפלסטינית , יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס מודאג מאוד מכוחו הגובר של מחמד דחלאן שהחל לזלוג מרצועת עזה לעבר הגדה.

 דחלאן חבר לכוחות בפת"ח במחנות הפליטים באזור שכם שמתנגדים להתנהלותו של עבאס והחל להזרים להם כספים כדי לבנות מוקד כוח במסגרת הניסיון שלו להדיח את מחמוד עבאס מתפקיד יו"ר הרש"פ.

 

 

דחלאן מנסה לאגף את מחמוד עבאס גם בלבנון

 

בשבועות האחרונים גברה מעורבותו של מחמד דחלאן בנעשה ברצועת עזה, והוא ניסה להשתמש במצב הקשה ברצועה בעקבות מבצע "צוק איתן", כדי להפוך שוב לגורם פוליטי פעיל ורלבנטי .

 דחלאן מנסה כעת לשחק תפקיד מדיני תוך שהוא משתמש בקשריו האישיים והאזוריים כדי לחזק את מעמדו והפופולאריות שלו, בשלב הראשון בקרב תושבי רצועת עזה באמצעות הזרמת כספים ומגעים עם הנשיא המצרי א-סיסי כדי להקל על תושבי הרצועה.

 

נראה כי השלב השני בתכניתו של דחלאן הינו ניסיון לנסות ולאגף את מחמוד עבאס בקרב הפלסטינים החיים בלבנון.

 על פי מקורות פלסטינים, במחצית החודש שעבר התקיימה בקהיר פגישה בין מחמד דחלאן לבין כמה מתומכיו שגורשו מתנועת פת"ח כדי לתאם את הפעולות נגד מחמוס עבאס.

 ערוץ "אל-ג'זירה" דיווח כי לצדו של דחלאן השתתפו בפגישה ד"ר סופיאן אבו זאידה,סמיר משהראווי, מאג'ד אבו שמאלה וח'אלד סלאם המכונה גם מחמד רשיד שהיה היועץ הכלכלי של יאסר ערפאת. בהמשך הצטרף אליה גם הקולונל מחמוד עיסא המכונה "אל-לינו" שהיה המפקד לשעבר של "המאבק המזויין" בלבנון וגורש מתנועת הפת"ח.

 הפגישה עסקה ברעיונות להקים בלבנון מאחז מזויין של אנשי דחלאן ולצמצם את ההשפעה של מחמוד עבאס בקרב מחנות הפליטים הפלסטינים. המאחז אמור להיקרא בשם "חטיבת אל-עאצפה".

 מקורות פלסטינים מסרו כי מחמד דחלאן החל כבר לפעול בשטח בסיוע כספי של אחת מדינות המפרץ והוא מרכז את פעילותו כעת בשני מחנות הפליטים אל בדאווי ונהר אל-בארד בצפון לבנון.

 במקביל החל הקולונל מחמוד עיסא המכונה "אל-לינו" שהצטרף למחנה דחלאן, במגעים עם אחת הקבוצות האסלאמיות החשובות במחנה הפליטים עין אלחילווה הסמוך לצידון כדי לצמצם את התמיכה במחמוד עבאס.

 אולם בקרב מנהיגי תנועת הפת"ח בלבנון יש מתנגדים למחמד דחלאן, אחד מהם רפעאת שנאעה הודיע כבר כי התנועה לא תאפשר למחמד דחלאן פעילות בלבנון.

 פעילים בפת"ח מעריכים כי בקרוב יחלו עימותים מזויינים בין תומכי דחלאן למתנגדיו במחנות הפליטים בלבנון.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר