יום שבת, 28 בפברואר 2015

גל הטרור במצרים


נשיא מצרים א-סיסי אינו מוכן לאפשר את חזרתה של תנועת "האחים המוסלמים" לזירה הפוליטית במצרים.
 עפ"י שירותי הביטחון של מצרים, התנועה פתחה במסע פיגועים בתוך מצרים כדי לסכל את הבחירות לפרלמנט והועידה הכלכלית הגדולה בשארם א-שיח'.

 

 

בית משפט מצרי בקהיר, דן ב-28 בפברואר 13 מבכירי תנועת "האחים המוסלמים" למאסר עולם, ביניהם את מחמד בדיע, המדריך הכללי של תנועת "האחים המוסלמים" וסגנו חיירת א-שאטר. לאחר שהרשיע אותם במעורבות במעשי אלימות ב2013.

 מדובר במהומות אלימות שאירעו מול לשכת ההדרכה של התנועה בקהיר בימי המחאה שהביאה להפלתו של הנשיא מורסי.

עוד ארבעה מהם נדונו למוות בתליה לאחר שהורשעו ברצח ובניסיון רצח של מפגינים.

 הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי הכריז מלחמת חורמה על תנועת "האחים המוסלמים", הוא הוציא אותה מחוץ לחוק ונלחם בה בכל הכוח לאחר שהיא שמה לה כמטרה להפיל את שלטונו בכל מחיר.

ב-25 בינואר השנה, באירועי יום השנה לאירועי מהפכת "האביב הערבי", ארגנה תנועת "האחים המוסלמים" שורה של הפגנות נגד שלטון א-סיסי אולם פעיליה גם נקטו בפעולות טרור כמו ירי והנחת מטעני חבלה נגד אנשי המשטרה והצבא ותקפו מטרות אזרחיות חיוניות כמו מתקני מתח גבוה, גנרטורים ומתקני תקשורת.

 הנשיא א-סיסי אינו מוכן לאפשר את חזרתה של התנועה לחיים הפוליטיים במצרים ורואה בה תנועת טרור של ממש התומכת בארגון "המדינה האסלאמית",ארגון אל-קאעדה ותנועת חמאס.

 הוא מאשים אותה גם בתמיכה בארגון "אנצר בית אלמקדס" הנלחם בצבא המצרי בצפון סיני והנאמן לדאע"ש.

 בראיון לעיתון "אלשרק אלאווסט" ב-28 בפברואר נשאל הנשיא א-סיסי על אפשרות חזרתה של תנועת "האחים המוסלמים" לזירה הפוליטית במצרים והשיב: " את השאלה הזו יש להפנות לאזרחי מצרים ולרחוב המצרי ולדעת הקהל, מה שהם ירצו בו ויסכימו עליו אני אבצע מיד, בינתיים יש למעשה מצב של זעם וסבל של מצרים מתנועת "האחים המוסלמים" ".

 על פי מקורות מצרים הגבירה באחרונה תנועת "האחים המוסלמים" את פעולות הטרור בתוך מצרים עצמה.

לפני כמה ימים הייתה שורה של פיצוצים בקהיר שכתוצאה ממנה נהרג אדם ועוד שישה נפצעו.

על פי מומחי ביטחון מצרים הפיגועים כוונו לעבר "מטרות איכותיות" כמו חנויות מסחר, תחנת משטרה ומשרדי חברת תקשורת כדי לפגוע בכלכלה המצרית.

שירותי המודיעין המצרי מעריכים כי גל הטרור ילך ויגבר ומטרתו היא לחבל בבחירות לפרלמנט ובוועידה הכלכלית הגדולה שאמורה להתכנס בשארם א-שיח ב-13 במרץ ובה ישתתפו נציגים מ-120 מדינות.

 הפיגועים נועדו להרתיע את המשקיעים הזרים מלהשקיע במצרים ולהראות כי מדובר במדינה בלתי יציבה מבחינה ביטחונית וכי הנשיא א-סיסי לא יכול להבטיח את יציבות המדינה.

בידי שירותי הביטחון המצרים מידע כי הפיגועים מכוונים גם לפגוע בשירותים חיוניים כמו החשמל והתחבורה הציבורית כמו הרכבת התחתית, חברות האוטובוסים ומוסכים השייכים לממשלה.

 את האחריות לגל הפיגועים בתוך מצרים נטל על עצמו גוף המכונה "גדודי ההתנגדות העממית".

 בהודעה שפרסם הוא טען כי "הגדודים שלנו פגעו בסוכנים סודיים של השלטון" והבטיח כי יהיו פיגועים נוספים כלפי כל מי שקשור לשלטונו של א-סיסי.

 ההערכה במצרים היא שתנועת "האחים המוסלמים" עומדת מאחורי הפיגועים האלה, התנועה מכחישה אך אף אחד אינו מאמין לה.

 הרשתות החברתיות במצרים מלאות בקללות ונאצות כלפי התנועה בעקבות גל הטרור החדש.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר