יום שלישי, 3 בפברואר 2015

המשחק של ממשל אובאמה בזירה הפוליטית במצרים


ההנהגה המצרית זועמת על ממשל אובאמה בעקבות פגישת נציגיו עם משלחת של תנועת "האחים המוסלמים" המוגדרת כארגון טרור.
 תנועת "האחים המוסלמים" מנהלת מסע השמצה של הנשיא המצרי א-סיסי בארצות הברית.ההנהגה המצרית לא אהבה, בלשון המעטה, את העובדה שנציגים של מחלקת המדינה האמריקנית נפגשו באופן רשמי עם משלחת של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים שהוכרזה על ידי הנשיא המצרי א-סיסי כארגון טרור.

הפגישה עימם התקיימה יומיים לפני פיגוע הטרור הגדול בצפון סיני שעשה ארגון "אנצאר בית אלמקדס", המזוהה עם דאע"ש, בשבוע שעבר.

תנועת "האחים המוסלמים" הנלחמת בכל כוחה במשטרו של א-סיסי, תומכת בפעילותו של ארגון "אנצאר בית אלמקדס" נגד הצבא והמשטרה של מצרים ומסייעת לו באופן מעשי באמצעות הזרוע הצבאית של תנועת חמאס, שהיא תנועת הבת שלה, ברצועת עזה.

 סאמח שוכרי,שר החוץ המצרי, אמר ש"איננו יכול להבין את המגעים שעשה הממשל האמריקני באמצעות משרד החוץ שלו בעת שנפגש עם נציגי משלחת " האחים המוסלמים".

 בהנהגה המצרית כועסים על ממשל אובאמה ואומרים, באופן בלתי רשמי, כי הפגישה נותנת לגיטימציה למעשי הטרור של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים.

מסעוד אל חנאווי,אחד מהפרשנים המצרים הידועים של בטאון השלטון המצרי "אלאהראם" פרסם מאמר חריף תחת הכותרת "דם החללים הוא על הבגדים האמריקנים".

 במאמר הוא תקף את פגישת נציגי מחלקת המדינה האמריקנית עם נציגי תנועת "האחים המוסלמים" אשר לטענתו דבר קיומה נחשף בניגוד לרצונו של הממשל האמריקני וגרם לו מבוכה.

 כמו כן כתב: " אינני מנקה את הנשיא ברק אובאמה וחברי הממשל שלו מהדם של חללינו הקדושים בכוחות המזויינים ובמשטרה שנפלו כקורבנות בצפון סיני בשבוע שעבר, הדם מלכלך את בגדיהם של "האחים המוסלמים" ושל האמריקנים כמו שהוא נוטף מידיהם של אנשי חמאס, הטורקים והקטרים".

 

 

 

הפעילות המדינית של "האחים המוסלמים" בארצות הברית נגד משטר סיסי

 

במישור המדיני פועלת תנועת "האחים המוסלמים" נגד משטרו של א-סיסי באמצעות מגוון של פעילויות בארצות הברית שכן ממשל אובאמה מתייחס אליה כתנועה פוליטית לגיטימית ואינו מגביל את פעילותה ותנועות חבריה.

רק בימים האחרונים נמסר כי התנועה מתכוונת להקים שלוחה של המפלגה בשיקגו.

משלחת של גוף הנקרא "המועצה המהפכנית" שהקימו  "האחים המוסלמים" בטורקיה נפגשה ב27 בינואר עם נציגים של מחלקת המדינה בוושינגטון, היא כללה את ווליד אלשוראבי מתומכי "האחים המוסלמים" שנמלט ממצרים ומהא עזאם יו"ר המועצה.

 עימם השתתפו בפגישה נציגם מטעם הפרלמנט של "האחים המוסלמים" בטורקיה, ג'מאל שחמאת, חבר מועצת השורא ועבד אלמג'יד אלדרדירי הדובר לשעבר של מפלגת "החופש והצדק" במצרים".

במהלך שהותם בארה"ב הם נפגשו גם עם חברי קונגרס ובית הנבחרים.

 במרכז הפגישות עמד המצב במצרים, הם מתחו ביקורת קשה על שלטונו של א-סיסי וביקשו מארצות הברית שתפעל להחזרתם לזירה הפוליטית באמצעות קריאה פומבית למשטר המצרי.

כמו כן נפגשו נציגים של "האחים המוסלמים" עם נציגי ארגון human rights watch ומסרו להם חומר רב על הפרות זכויות האדם במצרים.

על פי מקורות שונים, הפגישות עם פוליטיקאים אמריקנים נועדו לשכנע אותם להפסיק את הסיוע הצבאי והכלכלי למצרים.

הם ניסו לצייר תמונה שבמצרים מתרחשת "מלחמת אזרחים והשמדה המונית".

בפגישה עם נציגי מרכז קרטר, ניסו נציגי "האחים המוסלמים" ליצור זיקה בין הסיוע האמריקני למצרים ובין הדרישה לשחרר מהכלא המצרי את פעילי התנועה שנעצרו מאז עליית א-סיסי לשלטון.

כמו כן הם נפגשו עם קית' הארבר, השגריר האמריקני במועצת זכויות האדם של האו"ם כדי לדון במצב זכויות האדם במצרים.

 

 

מחלוקת בתוך תנועת "האחים המוסלמים"

 

הפגישה של נציגי משלחת "האחים המוסלמים" עם נציגים רשמיים של מחלקת המדינה האמריקנית עוררה מחלוקת רבה בתוך התנועה ועל פי מקורות אסלאמיים היא עלולה אף להביא לפיצול פנימי.

 השיח' פואד אלדוואליבי, מבכירי התנועה, הגדיר את הפגישה במילים "בגידה גדולה".

 הוא הוסיף כי מה שעשו חברי המשלחת  " הוא אסון  לכל התנועות האסלאמיות ודבר שיזיק לתנועת "האחים המוסלמים".

 ממדוח אסמעיל,אחד מעורכי הדין של התנועות האסלאמיות בטורקיה כתב בדף הפייסבוק שלו כי "הוא מתנער מכל קשר עם הממשל האמריקני.

 

 

לסיכום:

 

דוברי מחלקת המדינה טענו כי הפגישה עם נציגי "האחים המוסלמים הייתה "פגישה שגרתית" אך נראה כי ממשל אובאמה מעריך כי לתנועת "האחים המוסלמים" נכון עוד תפקיד חשוב בזירה הפוליטית המצרית וייתכן שהיא עוד תשוב לשלטון, לכן הוא מעוניין לשמור את כל הקלפים בידיו.

 הממשל האמריקני קיים את הפגישה עם נציגי "האחים המוסלמים" למרות טענותיו של הנשיא המצרי כי התנועה הזו מעורבת במעשי טרור ופועלת, בעצם ימים אלה, לשבש את ההכנות לבחירות לפרלמנט והוועידה הכלכלית הגדולה בשרם א-שיח' בחודש הבא.

 למרות המחלוקת הפנימית בתנועה, נראה כי מנהיגי "האחים המוסלמים" שנמלטו ממצרים לאחר עליית הנשיא עבד אלפתאח א-סיסי לשלטון, נחושים להמשיך במאמציהם להפיל את שלטונו והם ימשיכו בפעילות המדינית נגדו במדינות העולם.

 

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר