יום שלישי, 24 בפברואר 2015

האם מחמוד עבאס מנסה להשפיע על הבחירות בישראל?


יו"ר הרשות הפלסטינית יכנס בשבוע הבא את המועצה המרכזית של אש"ף ל"דיון מכריע" במצב הרשות הפלסטינית בניסיון להשפיע על הבחירות בישראל.
 מקורות באש"ף מודים שהקהילה הבינלאומית לא תאפשר את קריסת הרשות וכי מחמוד עבאס מחפש מנופי לחץ מדיניים חדשים.

 

מקורות בכירים ברשות הפלסטינית מסרו כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס העביר מסר לנשיא אובאמה, באמצעות פיל גורדון יועצו המיוחד לענייני המזרח התיכון שביקר באזור לפני כמה ימים, כי הרשות הפלסטינית עומדת לקרוס בגלל מצוקתה הכספית וכי הוא יהיה חייב לנקוט בצעדים המתאימים.

 לדברי המקורות האלה מחמוד עבאס לא רצה להפתיע את הממשל האמריקני מההחלטות הצפויות במועצה המרכזית של אש"ף שהוא עומד לכנס בקרוב.

סלים זענון, יו"ר המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) מסר כי המועצה המרכזית של אש"ף תתכנס ברמאללה ב-4 במרץ במשך יומיים כדי לדון בהתפתחויות המדיניות האחרונות, במצב הפיוס הפנים פלסטיני, בשיקומה של רצועת עזה ובהפעלת "ההתנגדות העממית".

 על פי מקורות באש"ף יש בכנוס המועצה המרכזית של אש"ף שבועיים לפני הבחירות לכנסת בישראל ניסיון להשפיע על דעת הקהל בישראל.

המקורות טענו כי מדובר בכינוס מכריע שידון באפשרות פירוק הרש"פ או הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל נוכח המצב הכלכלי הקשה שבו נתונה הרשות הפלסטינית.

כאיד אלע'ול, חבר הלשכה המדינית של ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע) אומר כי ארגונו ידרוש בכינוס "להשתחרר מן המגבלות של הסכם אוסלו".

 איומים כאלה, בדבר פירוק הרשות והפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, כבר נשמעו בעבר מצדו של מחמוד עבאס אך הוא לא קיבל החלטות בנושא, הפעם טוענים באש"ף כי הוא רציני ומתכוון להעביר החלטות חשובות.

 המועצה המרכזית של אש"ף הינה הגוף המקשר בין הועד הפועל של אש"ף בין המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) ויש לה את הסמכות לקבל החלטות במקרה שלא ניתן לכנס את המועצה הלאומית הפלסטינית.

 המסר הפלסטיני שהועבר לממשל האמריקני היה הרקע לאזהרות האמריקניות לישראל בשבוע שעבר מפי שר החוץ ג'ון קרי ומפי דוברת מחלקת המדינה בדבר הסכנה הטמונה במצוקתה הכספית של הרשות הפלסטינית.

 

האם אכן הרשות הפלסטינית במצוקה?

 

מחמד א-שתייה, חבר הועדה המרכזית של תנועת הפת"ח הודיע כי "הרשות הפלסטינית נמצאת על סף התמוטטות מכיוון שאינה יכולה לשלם משכורות לפקידיה ולשקם את רצועת עזה".

 א-שתייה הזהיר בראיון עיתונאי ב-22 בפברואר כי מצב הסדר והביטחון הכללי יפגעו, פקידי הרשות יעברו לעבוד במגזר הפרטי וכי "ישראל היא שתשלם את המחיר העיקרי מקריסת הרשות מכיוון שהדבר ישליך על מצב הביטחון הישראלי".

 כזכור, ישראל הקפיאה בחודש ינואר העברת סכום של 127 מיליון דולר מכספי המיסים שהיא גובה עבור הפלסטינים, בגלל פניית הפלסטינים אל בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג בדרישה להעמיד את ישראל לדין על "פשעי מלחמה" במהלך מבצע "צוק איתן" ובעקבות פניית הפלסטינית למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה לקבוע לוח זמנים לסיום "הכיבוש הישראלי בשטחים".

 ברשות הפלסטינית טוענים כי הסכום שהקפיאה ישראל מהווה שני שלישים מתקציבה החודשי המאפשר תשלומים ל150 אלף פקידים.

 ראמי חמדאללה, ראש ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית יצא באחרונה לביקור בכווית בניסיון לגייס כספים עבור הרש"פ.

 הוא נפגש עם הצמרת המדינית והכלכלית בכווית וקיבל הבטחות לסיוע, עכשיו ממתינים ברשות הפלסטינית לראות אם אכן ההבטחות ימומשו.

 מדינות ערב עסוקות בעצמן ואדישות לנעשה בשטחים.

 בכמה ועידות פסגה של מדינות ערב הובטחה לפלסטינים "רשת ביטחון" כספית כדי שתוכל להתמודד מול ישראל אבל התברר כי מדובר ב"מס שפתיים" בלבד.

 גם ברצועת עזה המצב קשה, כספי המדינות התורמות בסך 5.4 מיליון דולר שהיו אמורים להגיע לשיקומה של רצועת עזה תקועים,

 המדינות התורמות מודאגות מהמשך הפיצול בין הגדה והרצועה וחוסר היכולת והרצון של הנהגות אש"ף והחמאס להגיע לפיוס לאומי.

 רצועת עזה מבודדת על ידי מצרים וישראל ובתנועת חמאס החלו בהכנות צבאיות לסבב אלימות נוסף מול ישראל כדי לשבור את המצור המדיני והכלכלי עליה.

תנועת חמאס עוסקת בימים אלה בשיקום המנהרות ההתקפיות, הברחת אמצעי לחימה מאיראן לרצועה דרך הים, שיקום מערך הייצור העצמי לטילים ורקטות והכשרת אלפי צעירים במסגרת חצי צבאית חדשה הנקראת "חלוצי השחרור".

 במצב כזה המדינות התורמות אינן רואות שום טעם לשקם את הרצועה. עד כה הגיעו לרצועה רק שני אחוזים(2%) מהכספים שהובטחו בוועידה בקהיר בסוף השנה שעברה.

 

עיתוי כינוס המועצה המרכזית של אש"ף לפני קיום הבחירות לכנסת ב-17 במרץ איננו מקרי.

 מחמוד עבאס יכול היה לכנס את המועצה לאחר הבחירות בישראל.

ההערכה ברשות הפלסטינית כרגע היא שבישראל תקום ממשלת ימין חדשה ולכן מנסה עבאס להשפיע על תוצאות הבחירות.

 גם מחמד א-שתייה הודה בראיון העיתונאי שהעניק כי "הקהילה הבינלאומית לא תאפשר את התמוטטות הרשות הפלסטינית".

 מקורות ברשות הפלסטינית אומרים כי המועצה המרכזית של אש"ף תקבל בכינוס החלטות חשובות אך ביצוען יידחה עד לאחר הבחירות בישראל באמצעות הטענה כי הדבר מצריך קבלת "מטרייה" וגיבוי מהליגה הערבית כפי שעשה מחמוד עבאס בעבר.

בינתיים ישיג עבאס השפעה על דעת הקהל בישראל לפני הבחירות וינסה לשוב ולהעלות את הנושא הפלסטיני לראש סדר היום הבינלאומי.

 על פי מקור באש"ף, מחמוד עבאס ינסה לסחוט, באמצעות ההחלטות שיתקבלו בכינוס, תמיכה אמריקאית בהצעת ההחלטה הערבית-צרפתית שהוא רוצה להגיש למועצת הביטחון של האו"ם בדבר קביעת לוח זמנים לסיום "הכיבוש הישראלי בשטחים".

האם מהפך פוליטי בישראל עשוי לגרום לפלסטינים למחשבה שנייה? גם זה נתון בספק.

 הם נחושים להמשיך במאמצים הבינלאומיים שבהם התחילו כדי להביא להחלשתה ובידודה של ישראל.

 נביל שעת', חבר הועדה המרכזית של פת"ח הודיע בסוף השבוע שעבר כי "הפלסטינים ימשיכו בפניה לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג ולא ידחו את הפניה בשום תנאי, גם אם הרצוג והשמאל הישראלי יזכו בבחירות".

 

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר